vytisknout velikost písma Unikátní proměna zahrady: Místo lesního porostu vzniklo koupací jezírko

Když si rodina s dvěma dětmi koupila k rekreaci starý dům v obci Ostrov na Vlašimsku, chtěla si zde vybudovat místo, kde jim bude dobře. Přizvali si proto na pomoc zahradní designéry Dominiku Schneiderovou a Ondřeje Ebenstreita. Prohlédněte si stavbu jezírka na fotografiích v galerii pod titulkem článku.

Zahrada o výměře 3 000 metrů čtverečních patřila původně pěstiteli vánočních stromků, takže to zde na první pohled vypadalo jako v lese. Ač právě do lesa chodí mnoho lidí relaxovat, od své zahrady očekáváme něco jiného. Noví majitelé se proto obrátili na zahradní designéry, aby jim pomohli na pozemku vytvořit místo, kde budou rádi trávit čas.

Nádherná proměna zahrady: Z nudného pozemku vytvořili architekti moderní oázu klidu a pohody

Nádherná proměna zahrady: Z nudného pozemku vytvořili architekti moderní oázu klidu a pohody

„Když jsme přijeli na pozemek, byl v podstatě lesního charakteru. Majitelé chtěli mít rekreační zahradu, jejich největším přáním ale bylo koupací jezírko, které by navazovalo na pergolu s venkovní kuchyní,“ popisuje zahradní architektka Dominika Schneiderová.

V jednoduchosti je krása

Vzhledem k tomu, že pergola i jezírko měly navazovat na staré stavení, chtěli je designéři pojmout co nejjednodušeji. Zvolili proto mohutné trámy, na které lze v případě potřeby zavěsit hamaku, houpací síť či jinou houpačku. Vždyť co je lepší k relaxaci než se jen tak se zavřenýma očima pohupovat?

Zahradu zútulní dobře vybrané dekorace. 40 skvělých tipů, kde a za kolik je koupit

Zahradu zútulní dobře vybrané dekorace. 40 skvělých tipů, kde a za kolik je koupit

Dřevěná terasa pod pergolou vybíhá až k jezírku, které má oblý tvar. Terasa tak zároveň tvoří jakési molo a umožňuje sestoupit do jezírka přímo od domu. Poslouží zejména dětem, protože právě u domu je jezírko nejmělčí. Zadní část jezírka je hlubší a je přístupná po nerezových schůdcích. I zde je molo, které je ze stejných prken jako terasa a chytře skrývá technologie potřebné pro fungování jezírka. Jde zejména o jezírkové čerpadlo, jež slouží k filtrování vody.

„Tvar jezírka je organický, koupací část kontrastně pravidelná. Jeho okolí je osázeno trávami, trvalkami a vodními rostlinami. Jezírko vzniklo loni na podzim, rostliny se tedy ještě musejí zapojit a povyrůst,“ vysvětluje zahradní designérka Dominika.

Vybíráme zahradní lavičku: Jakou koupit a za kolik?

Vybíráme zahradní lavičku: Jakou koupit a za kolik?

Děti potěší i houpačka se skluzavkou

Odborníci se snažili propojit nově zasazené rostliny s původní výsadbou tak, aby vznikl jeden dokonalý celek. Aby byla zahrada rájem nejen pro dospělé, ale i pro děti, v okolí jezírka se nachází houpačka s klouzačkou. Na pozemku nově vznikl zatravněný kopec a na něm zahradní architekti vysadili březový háj.

Problémem zahrady bylo velké množství spodní vody, která doslova vyvěrala ze země. Součástí proměny tak byl vznik drenáží, které vodu odvedly z pozemku pryč.

Křesla, koberce i polštáře, které vydrží venku i v dešti. Kde a za kolik je koupit?

Křesla, koberce i polštáře, které vydrží venku i v dešti. Kde a za kolik je koupit?

Zahradu realizovali designéři Dominika Schneiderová z Ateliéru 83 a Ondřej Ebenstreit z ateliéru Ebi zahrady. Oba profesionálové navrhují a realizují zahrady podle přání zákazníků, zároveň se ale snaží poradit to nejvhodnější řešení pro každou zahradu. Rádi do zeleně zakomponují herní prvky, které mohou sloužit nejen dětem, ale i dospělým. Pracují převážně s přírodními materiály, snaží se do zahrad dostat život. Dominika Schneiderová své návrhy maluje ručně, pomocí akvarelových fixů realbrush. Zákazníkům tak zůstane originální zpracování návrhu.
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Vychytávky pro domácí chov drůbeže

Myslíte si, že při chovu slepic či kachen nemůžete využít žádné zlepšováky? Prohledali jsme Pinterest a objevili nápady, jak udělat krmítko i pítko za pár minut, jak z pneumatiky vytvořit popeliště či jak vytvořit výběh pro kachny.

19.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
KachnyDrůbežChov slepic
Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, jak ji uspořádat a vylepšit

Vychytávky do zeleninové zahrady: 21 nápadů, …

Věděli jste, že můžete mít zelený tunel z dýní, že rajčata lze pěstovat ve výšce a že na vybarvený zeleninový záhon je stejně krásný pohled jako na květiny? Inspirujte se nejlepšími nápady pro zeleninové záhony, které jsme pro vás našli na Pinterestu, a vytvořte si letos ještě krásnější zeleninovou zahradu.

11.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Pěstování zeleninyZeleninová zahrádka
Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov či chatka. Inspirujte se!

Malé, ale tak útulné! Maringotka jako domov č…

Bydlení v maringotce či jiném malém prostoru naučí člověka rozpoznat, co z věcí opravdu potřebuje. Pokochejte se, jak krásně a útulně to může vypadat! Pokud koketujete s myšlenkou minimalismu, vyzkoušejte se třeba jen na pár dní zabydlet v maringotce, abyste zjistili, jestli je to pro vás to pravé.

10.  3.  2023 |
Kateřina Hradová
Maringotka
Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů, které vám zvýší úrodu!

Jak vytunit skleník na novou sezonu: 20 tipů,…

Pěstební sezona ve skleníku už brzy začne, je tedy nejvyšší čas vyladit svůj skleník k dokonalosti! Udělejte si nový pracovní stůl, přidejte police a závěsné systémy, které zvýší množství zeleniny, které ve skleníku vypěstujete. Nezapomeňte na větrání a zalévání, aby se rostlinám dobře dařilo.

4.  3.  2023 |
Lucie Kořistová
Zahrada
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika