vytisknout velikost písma Údržba zahradní techniky: spolehlivé rady, jak na to

Zahradní technika dokáže usnadnit práci, jen když se strojům dostává řádné a pečlivé údržby. Zanedbaná péče o ně končí většinou zničením pohonné jednotky a nákladnou opravou, případně nutností zakoupit celý nový stroj.

Údržbu zahradní techniky provádějte nejlépe třikrát do roka. První slouží k přípravě stroje na sezonu, takže její součástí je výměna filtrů, oleje, svíček a zprovoznění po zimní odstávce.

V pořadí druhá údržba, s níž vás dnes seznámím, má zajistit ostré pracovní nástroje, vyčištění vzduchového filtru a promazání pohyblivých částí, které to vyžadují. 

Mezi takové části strojů patří přední náprava u zahradních traktorů nebo volnoběžky u jednoosých malotraktorů s těžkou převodovkou. Třetí a v pořadí již poslední údržba je přípravou na zimní uskladnění, před kterým je nutná důkladná očista 

Začíná se rotační sekačkou 

Před zahájením údržby sekačky pečlivě stroj očistěte a postavte na rovnou plochu. Zkontrolujte vůli v pojezdových kolečkách a nepoškozenost sběracího vaku. Volná kolečka dotáhněte, proražený nebo jinak poškozený vak vyměňte za nový. Otupený sekací břit nabruste a vyvažte.  

Klepněte pro větší obrázek
U sekačky zkontrolujte množství a konzistenci oleje v motoru; pokud je již zčernalý, nezbývá, než jej vyměnit 

U motoru sejměte kryt vzduchového filtru. Tento filtr nesmí být příliš zanesený (šedá až černá barva filtračního papíru), protože zhoršuje startování motoru a podílí se na zvýšení spotřeby benzinu. Musím však upozornit, že někteří uživatelé sekaček spouští motor i bez namontovaného vzduchového filtru. 

Bez vzduchového filtru ne! 

Provoz motoru bez tohoto filtru negativně ovlivňuje celý motor, protože drobný mikroskopický prach těžce škodí nitridové (nikasilové) vrstvě na vnitřním povrchu válce a pístním kroužkům. Výsledkem je velmi rychlé opotřebení a ztráta kompresního tlaku. Stejné škody páchá i pouze protržená filtrační vložka.

Klepněte pro větší obrázek
Vzduchový filtr má být čistý, nepoškozený 

Po očištění vzduchového filtru je čas na kontrolu, případně výměnu motorového oleje. Nejprve zkontrolujte jeho množství, nejlepší je stav mezi ryskami. Nízký stav oleje v motoru zapříčiňuje špatné mazání i v mírném náklonu a nejhorším důsledkem je jeho zadření.  

Příliš mnoho oleje zase ztěžuje motoru práci. Přebytek oleje natéká do spalovacího prostoru, kde dochází k jeho hoření, motor pak kouří a klepe. 

Problematika použití motorového oleje 

Pro sekačkové motory se prodávají dva typy olejů. Specifikace SAE 30 je levnější alternativou, vlastnostmi se podobá oleji M6 AD, pouze je stavěn na vyšší teplotní rozsah. Tento typ oleje je vhodný především pro starší motory používající rozvodový systém SV s bočními ventily. 

Klepněte pro větší obrázek
Botka zapalovací svíčky nesmí vykazovat známky poškození  

Dražší polosyntetické oleje, značené 10W-30 nebo 10W-40, jsou určeny pro modernější pohonné jednotky s rozvodovými systémy OHC a OHV, které mají ventily umístěny v hlavě válců. Doporučuji je používat také u motorů zahradních traktorů, jež mají vyšší výkony.  

Hlavní výhodou těchto olejů je jejich řidší konzistence, umožňující mazat motor ihned po spuštění. Důsledkem použití tohoto oleje je zvýšená životnost motoru, nižší spotřeba a snadnější start za nízkých teplot. 

Klepněte pro větší obrázek
Nakonec ještě nabrousit nůž a hurá do práce  

Bubnová a disková sekačka 

U těchto strojů se stále i dnes používají krom čtyřtaktních motorů také české dvoutaktní, které mají velice jednoduchou údržbu a spolehlivě spálí i více než půl roku starou pohonnou směs. Jedinými údržbářskými pracemi jsou výměna oleje vzduchového filtru, vyčištění svíčky a kontrola čistoty vstupu chladicího vzduchu.  

Klepněte pro větší obrázek
U dvoutaktních motorů pravidelně měňte olej v čističi vzduchu 

Při výměně oleje ve vzduchovém filtru zároveň prohlédněte filtrační vložku a ověřte, zda není poškozená. Pokud ano, ihned ji vyměňte za novou. Hladina oleje má být zhruba tři milimetry vysoká. Stačí běžný motorový olej.  

Zapalovací svíčku vyčistěte od usazenin. Jestliže dosahuje značného stáří, vyměňte ji za novou svíčku stejné tepelné hodnoty. Interval výměny by neměl být delší než dva roky. U motorů bez dekompresoru používejte svíčky s krátkým závitem (řada N)! 

Klepněte pro větší obrázek
Zanesené síto vstupu chladicího vzduchu u dvoutaktu patří k nejčastějším příčinám nedosažení provozních otáček a přehřívání motoru  

U dvoutaktních motorů je důležitým úkonem údržby pravidelné čištění chlazení. Zaměřte se na čistotu průduchů vstupu chladicího vzduchu pod startovadlem. Silné nečistoty po demontáži startovadla odstraňte. Čisté chlazení znamená vyšší výkon a nižší spotřebu. 

U podvozku sekačky nezapomínejte na kontrolu ostrosti sekacích nožů, zároveň se přesvědčte o správném napnutí řemenů sečení, případně pojezdu. Pojezd musí jít zapnout plynule a stroj sebou nesmí nikterak škubat. V případě potíží upravte vůli lanka zapínání a namažte je olejem. 

Ostrý řetěz a čistá žebra 

To jsou dvě základní podmínky pro bezporuchový chod řetězové motorové pily. Pokud si na broušení řetězu troufnete sami, přesný postup najdete v návodu k obsluze stroje. V případě vaší neznalosti vám tento řetěz nabrousí každý servis zahradní techniky, nacházející se v místě vašeho bydliště. 

Klepněte pro větší obrázek
Takto má vypadat vnitřek motorové pily – čistý filtr i žebra chlazení  

Po nabroušení řetězu nezapomínejte ani na kontrolu jeho mazání. Po nastartování motoru pily a přidání otáček by měl z řetězu lehce odstřikovat olej. Většina farmářských pil umožňuje regulovat mazání řetězu pomocí seřizovacího šroubu na spodu klikové skříně.  

Když však dojde k tomu, že čerpadlo řetěz nemaže, situaci je nutno řešit demontáží pilové lišty, vyčištěním mazacích otvorů nebo zakoupením nového mazacího čerpadla. To vyjde zhruba na pět set korun v závislosti na modelu pily. 

Klepněte pro větší obrázek
Zkouška ostrosti a napnutí řetězu motorové pily  

Po odmontování krytu motoru se zaměřte na čistotu vzduchového filtru a žeber chlazení na válci. Motor s čistými chladicími průduchy se nepřehřívá, podává vždy plný výkon a spotřebuje méně paliva. U hodně zašpiněných žeber chlazení může dojít až k zadření motoru a následná oprava vás bude stát až pět tisíc korun.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Urodilo se švestek, že nevíte, co s nimi? Zkuste švestková povidla v troubě a bez míchání

Urodilo se švestek, že nevíte, co s nimi? Zku…

Receptů na švestková povidla je mnoho a možná máte ten nejlepší od babičky. Ale pokud ne, máme pro vás jeden, který určitě stojí za vyzkoušení.

6.  9.  2020 |
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Za dvě hodiny 700 křemenáčů osikových. Takový úlovek se povedl tento týden dvěma kamarádům na Benešovsku. Je jasné, že houby už zase rostou jak o život, i když samozřejmě ne úplně všude. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky?

10.  9.  2020 |
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

9.  9.  2020 |
Hrušková povidla z trouby. Snadná cesta, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla z trouby. Snadná cesta, jak …

Dobře zralá hruška je sladká a šťavnatá. A taky poměrně křehká – snadno se otlačí, či dokonce rozmáčkne. Je proto třeba ji rychle spotřebovat. Kompoty jsou fajn, ale když je hrušek mnoho a už padají ze stromu, je potřeba rychlé akce.

13.  9.  2020 |
Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak ji správně používat?

Sušička na houby šetří váš čas i nervy. Jak j…

Spojí-li se dešťové přeháňky s vyššími teplotami, nastanou žně pro všechny houbaře. Problémem ale může být, jak množství hub rychle zpracovat. Ideální volbou je kvalitní sušička, v níž budou houby usušené během několika hodin a téměř bez práce.

16.  9.  2020 | | 2 N/A