K základním úkonům při údržbě trávníku patří kosení a zavlažování. Ošetřování a údržba trávníku jsou ale spojeny i s dalšími úkony, které je pro jeho pěkný vzhled a dobrý zdravotní stav potřeba vykonávat. Jsou to: hnojení, válení, provzdušňování a ochrana proti škůdcům a nemocem.

Kosení
Pro běžně používaný typ trávníku v zahradách postačí kosení 1–2× týdně v průběhu vegetace. Platí, že trávy kosené nízko a často jsou barevně vyrovnané a takový trávník pěkně houstne. Po kosení je nutné důkladně vyhrabat posekanou trávu.
Zavlažování
Zavlažování je základní a nezbytná starost, protože trávník spotřebuje velké množství vody. Ze srážek a z umělé závlahy by měl trávník dostat úhrnem přibližně 3 mm/m2 vody denně. Důležitým pravidlem by se pro vás měla stát vydatná zálivka, aby se voda dostala až ke kořenovému systému trav.

Další úkony
Hnojení: Doporučuje se hnojit raději vícekrát v menších dávkách, než naopak. Rovněž je důležité rozdělit hnojivo na plochu trávníku rovnoměrně, jinak dochází k rozdílné barevnosti a hustotě trávníku. Mezi nejdůležitější prvky výživy patří dusík, fosfor, draslík a vápník.
Vertikálním řezem do hloubky cca 0,5 cm odstraňujeme zplstnatění a zamechování trávníku. Provádíme jej nářadím připomínajícím hrábě, které má místo zubů ploché ocelové čepele (tzv. travní kultivátor).
Provzdušňování trávníku (aerifikace) je kultivační práce, při které se pomocí vhodného nástroje dělají otvory do půdy pod trávníkem. Provzdušnění zajistí přísun vzduchu ke kořenovému systému a podpoří odnožování kořenů.