Udíme na zahradě ve vlastní udírně

15 komentářů

Anonymizovaný
2. prosince 2013 • 15:34

Dobrý den. Každý nerad chodí k uzáku kontrolovat teplotu.Tak mě napadlo, že se udělá bezdrátové čidlo a příjmač do domu. Bylo by to určitě pohodlnější a praktičtější. Tak se chci zeptat jestli má tady někdo s takovou vychytávkou zkušenosti a chtěl bych poradit co by bylo nejlepší a samozdřejmě i nejlevnější.předem děkuji za rady

Anonymizovaný
16. listopadu 2010 • 7:39

Mám udírnu v stráni a je tam vlhko a udělala se tam plíseň.Neškodí to když chci za měsíc udit?

Anonymizovaný
15. listopadu 2012 • 13:49

Dobrý den,prosím někoho o radu.Koupila jsem si celou štangli gothaje a chtěla bych si jí vyudit na zahradě,ale nevím,aby mi nevyteklo to sádlíčko.Poradíte mi někdo,kdo má zkušenost a napsal mi ,jak se postupuje?Jestli mám ten umělý obal sundat anebo stačí jen propíchat.Děkují předem.

Anonymizovaný
17. února 2010 • 13:33

Mohu použít dřevo na uzení z ořechu?

Anonymizovaný
19. února 2010 • 18:39

No to v žádném případě nejlepší je použít dřevo z ovocných stromů, švestku a kousek syrové olše na barvu, potom dodělat případně tvrdým bukem

Anonymizovaný
6. července 2010 • 14:20

proč né ořech ???

Anonymizovaný
6. prosince 2010 • 10:02

Ořech nikdy, maso je pak nakyslé a nahořklé.

Anonymizovaný
15. března 2009 • 12:01

Dobrý den Vaše rady a návody se mi moc líbyly a jsem rád že tu aspoň někdo poradí a pomůže se stavbou a provozem udírny.Moc Vam za to děkuji s pozdravem Štich.

Anonymizovaný
5. srpna 2006 • 8:21

"Udírnu" s topeništěm pod udícím prostorem bych vůbec nenazýval udírnou, dobré uzené z ní nedostanete a špatně se v ní reguluje teplota. Dobré uzené je zásadně jen ze studeného kouře. Ještě pro upřesnění - uzeným myslím lahodný do černa několik dní uzený bůček, ne ten červený sajrajt, který pod názvem uzené dostanete koupit v obchodě.
Konstrukce udírny vůbec nemusí být takto složitá (tedy pokud není kladen důraz na estetiku), stačí stará dřevěná almara nebo lednička bez toho vnitřního obložení. Kouřovod 1,5m je ale málo, chce to nejméně 2,5-3 metry. Jo a používá se na to obyčejná kamnářská roura, netřeba nic svařovat. Topeništěm se dočasně stane jáma v zemi přikrytá ohnutým kusem plechu jako stříškou, kterou zasypu pískem, aby neunikal kouř. Komín 1,5m se mi zdá taky zbytečně moc, nikdy jsem tak dlouhý komínek neměl, max. do 50 cm + dírky přímo ve střeše.
U vstupu kouře do udírny je taky vhodné nějakým plechem svádět kapající tuk, aby se nepálil v přívodní rouře.
Hlavní výhradu mám ale k tomu nakládání masa. Přísady jako česnek, papriku a pepř bych sice na své uzené nikdy nedal, ale to je věc osobní chuti. Problém vidím v tom procesu nakládání s olejem (???!).
Správně se to dělá tak, že se vezme čerstvý bůček (nebo jiné maso, ale bůček je na uzení nejlepší) a rukou se do něj po celém povrchu vtírá sůl. Se solí nešetřit a pořádně ji do toho masa zadřít. Pak se s tím klepne o vál, čímž se oklepe přebytečná sůl a maso se skládá do velkého smaltovaného hrnce (smalt nesmí být odprýsklý, nebo použít nerez či kameninu). Nakonec se to celé přelije převařenou vychladlou vodou. Maso nesmí koukat nad hladinu, za tím účelem do hrnce dávám dlažební kostku v igelitovém sáčku, která maso zatíží. Hrnec je nutné přiklopit poklicí či jinak, aby na maso nelétaly mouchy. Potom se nechá takto naložené maso v chladnu týden zrát. Po týdnu maso vyndám (v tomto stádiu už může být poněkud "cítit", to dle mých zkušeností rozhodně není na závadu), důkladně ho omyju, znovu nasolím (už ale ne tak vydatně jako napoprvé) a zase přeliju převařenou vodou a dám na další týden do sklepa. Potom už je maso připravené, jen omýt a šup do udírny.

Anonymizovaný
24. dubna 2009 • 21:05

Nechci tvrdit že to co koupíš v obchodě je dobré uzené, ale tu červenou barvu tomu dává Dusitanová solící směs "DSS".

Anonymizovaný
18. června 2009 • 15:43

Radši si dám kus masa s hnědým kolečkem uprostřed,než narvanou flákotu chemikáliema a nasmrazenou bůhvíčím. Uzený musí vonět. Všiml jste si někdo někdy,že obal od koupenýho uzenýho je mokré místo mastné. Tak toto se vám líbí? Hlavně,že je celý průřez červený? A hlavně tím ládujte děcka,ať jsou hodně zdraví.

Anonymizovaný
12. prosince 2006 • 17:39

MAŠ PRAVDU.

Anonymizovaný
9. prosince 2007 • 19:23

a česnek ?

Anonymizovaný
9. prosince 2007 • 20:27

Česnek? No podle osobních preferencí...ale asi bych to napřed zkusil na menším množství masa (tedy z jedné várky bych dal pár šrůtků naložit stranou, ne že bych roztápěl udírnu kvůli kilu masa :).

Anonymizovaný
23. března 2009 • 11:20

Česnekem nic nepokazíš. Na 25kg masa 0,5 kg česneku. Před uzení pochopitelně omýt v teplé vodě.

Doporučujeme

Články odjinud