vytisknout velikost písma Tuřín: Zázračná a chutná zelenina nejen pro dietáře a cukrovkáře

Naši předkové tuřín běžně pěstovali, byl velmi populární. Postupem času se na něj ale zapomnělo. V posledních letech zažívá tuřín svůj boom. Nestojí moc, skvěle chutná, je výživný, má minimum kalorií a pozitivní účinky na lidské zdraví. Není divu, že se opět dostává do středu zájmu konzumentů, ale i zahrádkářů. Vypěstovat ho je totiž skutečně snadné.

Lidově se mu říká kvaka, kvačka, kolník, hlavatice či dumlík. Správný název je ale brukev řepka tuřín. Setkat se s ním můžete na farmářských trzích, ale i v obchodech. Znovu se totiž vrací na výsluní. Jde o kořenovou zeleninu, často zaměňovanou s vodnicí. Na rozdíl od ní je ale spíše nazelenalý s fialovým okrajem a má oranžově nažloutlou dřeň. Existuje však celá řada vyšlechtěných odrůd, setkat se tak můžete s tuříny s červenou, bílou či zelenou slupkou. Syrový má nasládle zemitou, jemně štiplavou chuť, připomínající tak trochu kedlubnu, mladé bulvy chutnají podobně jako ředkvičky.

Taro kořen: Zázrak nabitý vitamíny a minerály, který chutná i léčí

Taro kořen: Zázrak nabitý vitamíny a minerály, který chutná i léčí

Správné použití v kuchyni je základ. Jak na to?

Často je tahle skvělá potravina opomíjena jen proto, že si lidé nevědí rady s jejím zpracováním. To je důvod, proč si ho nekoupí, případně ho jednou ochutnají a zavrhnou, protože jim nechutná. Když ale budete vědět, jak tuřín správně připravit, určitě si ho oblíbíte a zařadíte ho na svůj jídelníček. Často se používá jako alternativa brambor, na rozdíl od nich ale neobsahuje tolik sacharidů, které se rozpadají na jednoduché cukry, což je klíčové pro diabetiky.

Připravit z něj můžete kaši, pyré, hodí se do polévek, omáček, dušený k masu, skvěle chutná pečený v troubě, upravit se dá i jako zelí. Výborné jsou také tuřínové hranolky osmahnuté na oleji. Vynikající je naložený na kyselo nebo jako kvašená zelenina. Mladé bulvy se konzumují i za syrova, skvěle se hodí do salátů. Báječně chutnají také jeho listy. Ty můžete naložit do salátu nebo uvařit jako špenát či přílohu.

Připravte si domácí pickles, je to dobrota plná vitaminů. Recept pro začátečníky

Připravte si domácí pickles, je to dobrota plná vitaminů. Recept pro začátečníky

Jak se pěstuje tuřín?

Pokud máte alespoň malou zahrádku, určitě stojí za to tuřín vysít, případně si pořídit předpěstované sazeničky. K dispozici je celá řada moderních odrůd, vsaďte třeba na Magres, Broru nebo Dalibora. Nemusíte být žádný zkušený zahradník, jde totiž o skutečně nenáročnou zeleninu, nesvědčí mu ale dlouhodobé sucho.

Ideální čas pro jeho výsev do volné půdy je v dubnu až květnu. Na vlastní sklizeň se pak můžete těšit v září až říjnu. Pokud nemáte prostory na jeho uložení, nebojte se sklízet ho průběžně, v půdě ho můžete nechat klidně až do prosince. Snese totiž bez problémů i teplotu -5 °C, krátkodobě i -10 °C.

Recepty z černého kořene a tipy na jeho pěstování. Objevte tuto netradiční zeleninu!

Recepty z černého kořene a tipy na jeho pěstování. Objevte tuto netradiční zeleninu!

Semena vysévejte řídce do řádků vzdálených od sebe zhruba 40 centimetrů, do hloubky maximálně 2 centimetrů. Pamatujeme na pravidelnou zálivku po výsevu, aby klíčky nezaschly. Vzešlé rostlinky se 4–5 pravými lístky je pak třeba vyjednotit na vzdálenost 25–30 centimetrů.

V době vegetace je třeba záhon s tuřínem pravidelně okopávat a zbavovat plevelu. K bulvám průběžně nahrnujte zeminu, stejně jako například k celeru, budou větší a šťavnatější. Nezapomeňte na přiměřenou zálivku, pozor ale na přemokření, kořeny by totiž mohly začít hnít. Ideální je záhony s tuřínem mulčovat, nejlépe slámou nebo posekanou trávou. Hnojit ho příliš nemusíte, pokud ale máte k dispozici dřevěný popel, rozmíchejte ho 1 kilo ve 2 litrech vody a tímto roztokem tuřín zalijte. Vystačí vám na záhon o velikosti asi 10 m2

Skladování tuřínu

Sklizený tuřín seřízněte tak, že necháte cca 2 centimetry listů nad bulvou. Uložte ho pak do sklepa, ideálně jako ostatní kořenovou zeleninu ho dejte do bedny s pískem, který drží vlhkost, takže vám bulvy vydrží až do jara a přitom nezplesniví, protože písek dýchá.  Pokud nemáte sklep, můžete rostliny založit do půdy ve skleníku či v pařeništi (založit znamená zasadit do půdy). Pokud nemáte ani to, tuříny zpracujte tepelně či zamrazte, takto však samozřejmě uskladníte jen menší množství zeleniny. 

Poznáte rozdíl mezi petrželí a pastinákem? Ochutnejte ho, stojí za to!

Poznáte rozdíl mezi petrželí a pastinákem? Ochutnejte ho, stojí za to!

Zelenina nabitá zdravím

Tuřín je až překvapivě zdravý. Má prokazatelné léčivé účinky, je skvělým zdrojem vitaminu A, dokonce ho má údajně ze všech druhů zelenin nejvíc, kromě něj obsahuje vitamin C, rostlinné bílkoviny, karoten, draslík a vápník. Doporučuje se tak ve zvýšené míře konzumovat při zlomeninách a osteoporóze. Listy kromě toho obsahují také důležitou kyselinu listovou, jejíž nedostatek způsobuje mimo jiné i vznik depresí.

Kromě toho tuřín stimuluje peristaltiku střev a zlepšuje trávení, nejčastěji se tak používá proti chorobám zažívacího ústrojí, snižuje cholesterol, působí na náš kardiovaskulární systém, snižuje krevní tlak a zlepšuje srdeční činnost. Navíc zlepšuje zrak a zpomaluje stárnutí. Vhodný je také při redukčních dietách a detoxikačních kúrách, protože je plný vlákniny a zhruba z 90 % tvořen vodou. Je tak dobře stravitelný, zasytí a přitom dodá jen minimum kalorií.

Jak pěstovat wasabi: Pikantní rostlina je nabitá chutí a zdravím

Jak pěstovat wasabi: Pikantní rostlina je nabitá chutí a zdravím

Mějte kedlubny všech barev a velikostí z vlastní produkce

Mějte kedlubny všech barev a velikostí z vlastní produkce

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušetřit? Přehled míst v celé ČR

Samosběr jahod: Kde si nasbírat jahody a ušet…

Milujete čerstvé jahody? Pokud člověk nemá zahradu a nechce jahody kupovat v obchodě, nabízí se samosběr jahod. Přinášíme vám přehled míst v jednotlivých krajích České republiky, kde si můžete nasbírat jahody. Situace k 2. červnu 2023.

2.  6.  2023 |
Lenka Chvostová
JahodyDrobné ovoce
Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící vody: Galerie nápadů, jak ho zbudovat

Suchý potok vnese do zahrady iluzi proudící v…

Zatoužili jste alespoň někdy po potoku, který bude protékat vaší zahradou, jenže vám chybí zdroj vody? Řešení existuje, vsaďte na suchý potok! Jak takový originální zahradní prvek vypadá, jak se vytváří a nač si dát pozor? Inspirujte se v galerii nejzajímavějších fotek vybraných z Pinterestu.

2.  6.  2023 |
Kateřina Hradová
Suchý potok
Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěstovat

Koriandr setý: Jaké má účinky a jak ho vypěst…

Koriandr patří k bylinám, které dodávají specifickou chuť mnoha asijským pokrmům, ale jako koření i léčivá rostlina se čím dál víc používá i u nás. Jeho plusem je, že jde snadno vypěstovat jak v záhonu, tak v truhlíku. Zkuste to i vy, poradíme vám, jak na to.

30.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
Zahrada