5
Fotogalerie

Trvalky k řezu: výběr a pěstování

Množství trvalek, jejichž květy se hodí do vázy, je úctyhodné. Poradíme vám, podle čeho si jednotlivé druhy vybrat, jak je vypěstovat a dále se o ně starat. Rozkvetlé záhony vám budou odměnou za péči, kterou jim věnujete.

Výběr nejpěknější trvalky k řezu není jen věcí vkusu, kdy každému se líbí jiné barvy či tvary rostlin. Rovněž různé zahrady skýtají různé možnosti či omezení a záleží i na ploše, kterou můžete trvalkám vyčlenit.  

Keřové trvalky, jako jsou pivoňky či hortenzie, zaberou více místa, menší plochu potřebují například rudbekie, třapatky, kopretiny nebo chryzantémy.  

trvalky_1.jpg
Srdcovka má nezvykle utvářené květy, které daly jméno celé rostlině. Rozkvétá po cibulovinách jako jedna z prvních trvalek k řezu  

Semena versus sazeničky

K trvalkám s výškou nad padesát centimetrů – ty jsou nejvhodnější k řezu – můžete přijít dvojím způsobem. Buď si koupíte sáček semen, nebo si v zahradnickém centru vyberete už předpěstované sazenice.  

Semena pořídíte levně, sáček běžného druhu přijde na nejvýše dvacet korun. O málo více zaplatíte za sazenice. Doporučila bych ale spíše je, protože z výsevu budete mít od jednoho druhu zbytečně mnoho sazenic.  

Budete-li přece jen trvalky k řezu vysévat, učiňte tak na jaře. Do truhlíků ve skleníku nebo na okenním parapetu lze vysévat už v předjaří, do volné půdy později, jakmile bude zem trochu prohřátá (výsevy můžete chránit netkanou textilií).  

Vzešlé sazenice musíte přesadit a dopěstovat v květináčích, na podzim už budou trvalky schopné výsadby. Pro koupené sazenice je vhodným termínem výsadby první polovina září, aby rostliny dobře zakořenily.  

tvalky_2.jpg
Astilbe je keřovitá trvalka, jejíž květenství můžete použít do suchých aranžmá. Řezaná květenství usušte ve stínu, zachováte tak téměř původní barvu 

Nepodceňujte přípravu záhonu 

Trvalky zůstávají na záhonech alespoň tři roky, i déle – podle druhu. Z toho důvodu potřebují dobře propracovanou, odplevelenou půdu. Ještě před výsadbou do ní zapravte organické hnojivo, nejlépe kompost.  

Rostliny sázejte v množství asi jeden až tři kusy na metr čtvereční (mohutnější trvalky k řezu), drobnější druhy pět až sedm kusů na stejnou plochu. Počítejte s tím, že se trvalky během dvou tří let rozrostou a výsadba se zapojí.  

Do výsadbové jamky rozprostřete opatrně kořeny trvalek a usaďte rostlinu tak, aby nebyla hlouběji než v květináči. Příliš mělká výsadba ohrožuje kořeny rostlin v zimním období, kdy mohou trvalky vymrznout. Nezapomeňte zem utužit a řádně zalít.  

První zima bývá náročná

Trvalkám, i těm k řezu, trvá zhruba dva roky, než na záhonu „dospějí“. Zvláště choulostivé jsou první zimu po výsadbě, proto je zakryjte chvojím nebo textilií. Listí není vhodné pro druhy, které si ponechávají část listů přes zimu (kopretiny, podzimní astry).  

Podzimní výsadby v bezmrazých dnech zalijte, aby rostliny neuschly. Pozor také na mrazem povytažené rostliny, ohrožuje je mráz i sucho – kořeny nemají dostatečný kontakt s půdou a uhynou.  

trvalky_3.jpg
Kosatce velkokvěté byly vyšlechtěny do tisíců barevných odstínů. Květenství nakvétá odshora, spodní květy jsou obvykle o maličko menší 

Mladým rostlinám vadí i ostré jarní slunko v kombinaci s nočními mrazy, pokud tedy máte záhon na slunném místě, zastiňte trvalky chvojím. Po narašení pak už jen očistíte uhynulé loňské listy, nakypříte zem a necháte trvalky růst.  

Která je vaše oblíbená?

Mezi trvalkami k řezu je tolik krásných druhů, že se vám rozhodně na zahrádku nevejdou. Nejčastěji se pěstují barevné orlíčky, rudbekie, třapatky, velkokvěté kopretiny, podzimní astry, listopadky, šuškardy, lupiny a další a další.  

Čerstvě řezané květiny můžete mít v bytě po celý rok, vysázíte-li si druhy kvetoucí v různém období od jara do podzimu. Mezi trvalky k řezu lze počítat i rané cibuloviny – bledule, narcisy, tulipány – ty vám ozdobí byt už začátkem jara. 

Kvetení po celou sezonu

Jak dokvétají rané trvalky (srdcovky, pivoňky, kosatce), rozzáří se záhony od konce června zářivými barvami: mezi prvními rozkvétají velkokvěté orlíčky (Aquilegia x hybrida) v mnoha barvách od smetanově bílé po purpurově fialovou, květy jsou dvou a vícebarevné.  

Koncem června a počátkem července rozkvétá šuškarda, kokarda a velkokvěté kopretiny či třapatky a rudbekie. 

  • Šuškarda (Liastris spicata) je nenáročná dlouhokvetoucí trvalka v barvě modré a růžové. Květenstvím je klas nakvétající postupně odshora dolů po dobu několika týdnů. Potřebuje sušší půdy a slunečnou polohu. Dobře se množí dělením trsů. 

  • Kopretinu velkokvětou (Leucantheum maximum) určitě všichni znáte. Jako by z oka vypadla luční kopretině, jen bílé květenství je o poznání větší. Kvete do konce srpna, po sestřihnutí odkvetlých úborů často nasazuje na nové květy. 

  • Rudbekie (Rudbeckia fulgida) má zářivě oranžové okvětní plátky s barvou k středu květu přecházející do tmavě hnědé.  

  • Třapatka (Echinacea purpurea) je kvalitní trvalka k řezu s pevnými stonky. Koupíte ji v barvě růžově purpurové nebo bílé. Potřebuje propustnou (snese i kamenitou) zem, kvete velmi dlouho. Navíc je to žádaná léčivka.  

trvalky_4.jpg
Odkvetlé řezané květy šuškardy se dají usušené použít do vazeb  

Podzimní nostalgie v barvách

S dokvétajícími letními trvalkami nastupují podzimní druhy. Někdy se třeba listopadky rozhodnou kvést už v srpnu, ale rozhodně do září a října kvést budou. Mezi trvalky k řezu se dají přiřadit i květenství a listy okrasných trav. 

  • Podzimní astry (Aster novi-belgii a A.novae angliae) patří k nejpozdnějším trvalkám k řezu. Oba druhy jsou si velmi podobné, kvetou bíle, růžově, červeně i modře. Jedny z nejodolnějších podzimních trvalek.  

  • Listopadky neboli chryzantémy (Chrysantemum x hortorum) kvetou až do zámrazu ve všech barvách. Nemají rády přemokřenou půdu. Velkokvěté druhy jsou velice dekorativní v aranžmá na sváteční stůl.   

trvalky.jpg
Podzimní astry bývají počátkem podzimu napadány padlím – ošetřete je buď preventivně, nebo okamžitě počátkem napadení, kdy se dají ještě květy použít k řezu  

Poradíte si s řezanými květy?

Trvanlivost řezaných květů je závislá na druhu rostliny a stupni nakvétání. Některé druhy se řežou ještě ve stadiu poupěte, jiné by v takovém stavu již ve váze nedokvetly, a musí se řezat rozvité květenství, což je případ složnokvětých (astry). 

Květy je ovšem nutné řezat krátce po rozkvětu. Šuškardu řežte v době, kdy má asi třetinu klasu v květu, ostrožky nebo náprstníky by neměly mít hrozny rozkvetlé více než do třetiny. Faktem je, že třeba rudbekie, chryzantémy a kopretiny vydrží ve váze dlouho.  

Všem řezaným květům prospívá výživa pro řezané květiny. Zapomeňte na acylpyrin a živočišné uhlí a kupte si sáčkovanou výživu – prodlouží životnost květů až třikrát.

Doporučujeme

Články odjinud