21. června se slaví Mezinárodní den trpaslíků, který v roce 2002 vyhlásila Fronta za osvobození zahradních trpaslíků. Den má učit toleranci k zahradní architektuře.
Zahradní trpaslíci rozdělují zahrádkáře. Zatímco jedni je považují za kýč, druzí je mají za roztomilé ozdoby zahrady a možná i za šikovné pomocníky.
Trpaslíci mají svůj původ v germánských, anglosaských a skandinávských příbězích, mýtech a pověstech.
V takových příbězích jim dělali společnost například trollové, kteří byli někdy hodní, ale jindy šlo o zlé příšery.
V příbězích hrály svou roli i víly. I ty se nyní objevují v lidských zahradách.
Podoba kouzelné bytosti záleží na představivosti autora. Víla klidně může mít křídla jako motýl.
Zahradní trpaslíci však nejsou jen roztomilí staří dědulové. Někdy jsou spíš zádumčiví mužíci.
Sádrový trpaslík se objevil v Německu, kde mu říkají Zwerg a kde se začal vyrábět už kolem roku 1864. Němci dali výrobě trpaslíků přísná pravidla.
Každý správný trpaslík musí mít červenou čapku, veselý úsměv, lucerničku (může být i malý krumpáč) a hlavně jeho velikost nesmí přesáhnout 68 centimetrů.
Pak se ale výroba trpaslíků (stejně jako mnoha dalších věcí) přesunula do Asie a pravidla se vytratila. Trpaslíci se zmenšili či naopak zvětšili, změnili barvy, a dokonce vyplazují jazyk či vystrkují zadek.
Nechutná gesta, která někteří trpaslíci dělají, pobouřila Němce, kteří si založili Mezinárodní trpasličí stranu a snaží se zapsat trpaslíky na seznam UNESCO.
Zombie trpaslíky považuje Mezinárodní trpasličí strana za zlo. Vám by se na zahradě líbili?
Trpaslíci mohou mít v zahradě svou funkci. Například vana koupajícího se jedince může sloužit jako pítko pro ptáky a menší tvory.
Kombinace trpaslíka a nočního osvětlení (ať už solárního, či na baterie) je velmi praktická.
Z tohohle domečku pro trpaslíky budou mít radost i další obyvatelé zahrady. Hlavně teď na jaře, kdy ptáci tvoří hnízda, aby mohli vysedět mladé.
Zahradní trpaslíci jsou zvláštní tvorové. Zatímco někteří se rádi ukazují uprostřed zahrady, jiní jsou stydlíni, kteří se ukážou jen v okamžiku, kdy si myslí, že je nikdo nevidí.
Kdo to vykukuje tamhle za stromem?
Na zahradě nemusí stát sádrový trpaslík. Pokud chcete decentnější dekoraci, vsaďte na podobný strom obývaný malými bytostmi. Na skutečný strom připevníte v různé výšce okýnka a nezapomeňte ani na dveře.
A kdo to jde ke skřítkům na návštěvu?
Poznáte rozdíl mezi skřítkem, trpaslíkem a elfem?
Někteří obyvatelé zahrad mohou být pěkně oškliví.
Někteří jsou dokonce doopravdy strašidelní.
Ale je vždycky fajn mít na zahradě kouzelnou bytost, která na vás tak trochu dohlíží.
A až se k vám jedna nastěhuje, můžete jí vyrobit domeček. Třeba ze starého pařezu.
Nasbírali jste si na dovolené u moře hromady kamínků a nevíte, co s nimi? Postavte z nich pohádkový domeček, který bude na zahradě nádhernou ozdobou.
Jestli nemůžete trpaslíky vystát, ale na svou zahradu chcete přeci jen vnést trochu kouzla, vytvořte bydlení pro malé tvory, nějaký domeček či chaloupku.
Děti milují stavění domů pro skřítky, takže vám s tvořením jistě rádi pomohou. Společně vytvoříte kouzelné dílko.
Možná teď máte pocit, že trpaslíků už bylo dost, a větší radost vám udělá tahle příšera, která sežere všechny pidimužíky v okolí.
Nebo v kouzelnou bytost proměňte nějaký ze vzrostlých stromů na vaší zahradě. Jen do stromu nezatloukejte žádné hřebíky, ať jej nepoškodíte.
Pokud se u vás v zahradě nachází nějaký starý pařez a vy tak úplně nevíte co s ním, můžete ho proměnit ve stromovou vílu.