vytisknout velikost písma Tropické žabky vnesou mezi masožravky pohyb

Zařídili jste si terárium s rostlinami a rádi byste je něčím oživili? Zkuste v něm chovat tropické stromové žabky.

Otázka číslo jedna, která vás hned napadne: Mám tam masožravky, nesežerou mi ty malé žabičky? Když jsem s nimi začínal, bál jsem se toho také.

Klepněte pro větší obrázek
Stromové žabky jsou často velmi pestře zbarvené. Jedovaté však nejsou

Jak ale čas ukázal, žabky nemají vůbec tendenci lézt do něčeho hlubokého, jako jsou pasti láčkovek. Dokonce jsem je tam zkoušel dostrkat rukama, ale ubránily se.

A když tam spadnou náhodou? S jejich lezeckými schopnostmi o tom silně pochybuji, ale kdyby se to snad stalo, určitě by dokázaly vylézt.

Jedině že by se jednalo o kombinaci extrémně velké pasti a extrémně malé žabičky, ale o extrémních situacích tento článek není.

Které druhy žabek se k masožravkám hodí?

Do pokojového terária se výborně hodí různé druhy tropických rosniček, listovnice, rákosničky a další žabky trávící většinu svého času šplháním ve výškách.

Klepněte pro větší obrázek
Pasti láčkovek nejsou nepřátelé, ale spíše pohodlné lůžko ke spaní…

Na chov nejsou vůbec náročné a vašemu umělému ekosystému s rostlinami dodají, jak rád říkám, nový rozměr. Už se nebudete koukat jen na rostliny, ale budete kromě nich pozorovat i něco podstatně dynamičtějšího.

Klepněte pro větší obrázek
…nebo houpačka

Mají podobné nároky jako masožravky

Potřebují vysokou vzdušnou vlhkost a pokojovou teplotu – obě podmínky terárium s vlhkomilnými rostlinami splňuje.

Mnohé druhy preferují teploty ještě o pár stupňů Celsia vyšší, to ale zajistí zářivkové osvětlení, které v teráriu už kvůli světlomilným masožravkám stejně máte.

Sežerou téměř vše, co se hýbe, i škůdce

V podstatě je třeba jen koupit žáby a občas je nakrmit. Tyto žabky jsou masožravé. Milují cvrčky, kobylky, sarančata, ale nepohrdnou ani pakomáry, sekáči a dalšími podobnými živočichy.

V jejich trusu jsem jednou dokonce našel množství ulit drobných šnečků, kteří okusují rostliny. Někdy tedy pomohou i bojovat se škůdci.

Klepněte pro větší obrázek
Dominantou většiny pokojových vitrín s masožravkami jsou láčkovky (Nepenthes), jež žabkám zajistí dostatek příležitostí ke šplhání

„Krmivo“ musí být živé, jinak o ně žabky nemají zájem. Můžete ho nakupovat nebo sami chytat. Jednou až dvakrát za měsíc vypusťte určité množství živé potravy do terária a sledujte, jak žabky aktivně loví.

Klepněte pro větší obrázek
Rákosnička žilkovaná (Leptopelis vermiculatus) je mohutnější druh, samičky mohou mít i přes osm centimetrů

Nechytejte kobylky u silnic

Pokud krmíte pouze potravou odchovanou v zajetí, je dobré obohacovat ji koupenými vitaminy. Hmyz lapený v přírodě v sobě potřebné množství živin již má.

Dávejte ale pozor na to, abyste nechytali sarančata u frekventované silnice a žabkám tak zbytečně nezpůsobily problémy. Raději běžte na odlehlou louku.

Klepněte pro větší obrázek
Listovnice nádherná (Agalychnis callidryas) je pestře zbarvená křehká žabka, velká do sedmi centimetrů

Pokud máte v teráriu ventilátory, raději je zabezpečte, aby do nich žabky omylem nestrčily nožku. Mohlo by je to poranit. Stejně tak různé elektrické kabely.

Důležitá je přítomnost velkého množství rostlin, po nichž mohou žabky šplhat, případně na nich spát. Dobré je zajistit jim i přístup k vodě.

Klepněte pro větší obrázek
Rosnička karolínská (Hyla cinerea) se zbytky sekáče v tlamě

Pozor na kanibalizmus!

Jestliže se rozhodnete žabku pořídit, nejprve se pokuste zjistit něco o jejích nárocích. Každý druh totiž může mít jistá specifika.

Myslete také na to, že jim není cizí kanibalizmus, a tak pokud k sobě dáte velkou a malou žábu, je možné, že ta malá se jednou beze stop ztratí. Vím, o čem mluvím, bohužel.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla