vytisknout velikost písma Tropická zelenina kiwano: Jak ji nakupovat, jíst a pěstovat

Zatímco tropické plody známé jako kiwi u nás už patří mezi zcela běžně konzumované, plody s podobným názvem – kiwano – zůstávají mezi těmi, které se v našem jídelníčku objevují jen výjimečně. Jak chutnají, kde rostou, jak s nimi v kuchyni zacházet? Poradíme vám.

Kiwano má svůj domov ve střední a jižní Africe, ale pěstuje se také v Austrálii a na Novém Zélandu, v Kalifornii, Chile, Izraeli, Itálii či Portugalsku. Ve skutečnosti se jedná o jednoletou rostlinu Cucumis metuliferus: označení kiwano vzniklo jako obchodní značka a postupem času se vžilo coby název plodu.

Kiwano patří mezi zeleninu, chutí ale připomíná ovoce

Někdy se označuje také jako rohatý meloun nebo rohatá okurka – a už to nám, společně s latinským označením, napovídá, že zatímco kiwi patří mezi ovoce, kiwano je představitelem tropické zeleniny. Tato liána z čeledi tykvovitých se rozrůstá až do několika metrů. Porůstají ji mírně pichlavé chloupky, čímž se stejně jako svými květy a listy podobá okurce.

Rady z tropů: Kiwi vám zajistí dlouhé mládí

Rady z tropů: Kiwi vám zajistí dlouhé mládí

Na co pozor při nákupu

Oválné plody dorůstají velikosti kolem 10 centimetrů a jsou pokryty růžky připomínajícími ostnaté výrůstky. Zatímco uvnitř je kiwano zelené, zvenčí v době zralosti září oranžovou barvou. Při nákupu ho lehce zmáčkněte. Pokud bude tvrdé, je nezralé. Zkuste najít nějaké měkčí, poddajnější, případně to nezralé nechte doma dozrát. Dužnina připomínající želé, která se konzumuje pro svou nasládlou chuť, je žlutá nebo bílo-zelená a obsahuje množství žlutě zbarvených semen. Svou chutí připomíná mix okurky s banánem, melounem či kiwi, někomu i limetku.

Kiwano obsahuje zdraví prospěšné antioxidanty: vitaminy A, C, zinek a lutein, které chrání před buněčným poškozením, pomáhají při snižování zánětlivých reakcí v organismu a působí jako prevence srdečních chorob, cukrovky a některých typů rakoviny. Najdeme v něm i vitamin B6, železo, hořčík, fosfor, draslík a vápník.

Exotické ovoce: Seznamte se s druhy, které se u nás dají koupit

Exotické ovoce: Seznamte se s druhy, které se u nás dají koupit

Jak kiwano použít v kuchyni?

Zralé kiwano se v kuchyni uplatní podobně jako již zmiňované kiwi. Můžete ho rozříznout napůl a dužninu i se semínky jen tak vyjíst lžičkou nebo smíchat s bílým jogurtem a medem nebo javorovým sirupem. Stejně tak ho užijete do různých salátů, koktejlů, jako surovinu k vytvoření zmrzliny nebo dezertu. Hodí se ale i do slaných pokrmů, jimž dodá exotický šmrnc.

Vypěstovat si ho můžete sami

Pokud byste si kiwano chtěli zkusit vypěstovat doma, není to problém; vysít lze semena přímo z plodu (ale musí být velmi dobře vyzrálý) nebo je koupit v zahradnictví. Ideálně v březnu. Namočte je nejprve na den dva do vlažné vody a poté vysejte do substrátu do centimetrové hloubky. Potřebují teplotu alespoň 18 °C, vyklíčí obvykle do 6 týdnů, ale může to trvat i déle. Sazeničky přesaďte na konečné stanoviště až po zmrzlých: nejvhodnější je v našich podmínkách pěstování ve skleníku, ale pokud zahradničíte v teplé oblasti, kiwano zaplodí i venku na záhonu. Dopřejte mu kyprou, lehkou zeminu a dostatečné množství živin.

Exotické ovoce i zeleninu vypěstujete nad radiátorem

Exotické ovoce i zeleninu vypěstujete nad radiátorem

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniček, které rozzáří vaši skalku

Zahradní skalka s nádechem žluté: 10 skalniče…

Jarní dny jsou jako stvořené k založení nové skalky nebo projasnění skalky stávající. Seznamte se s několika zajímavými druhy skalniček, které svou zářivou žlutou barvou budou přitahovat pozornost nejenom vašich očí.

8.  5.  2023 |
Jiřina Sivcová hrk
ZahradaSkalka
Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: Vsaďte na ocel či hliník

Jak na ohraničení záhonů téměř neviditelně: V…

Okraje mezi trávníkem a zahradou mnozí Češi stále podceňují, přitom jde o jednoduchý způsob, jak zabránit trávě v prorůstání mezi květiny i zeleninu. Kam se nehodí mohutné betonové obrubníky, dřevo či plast, tam vsaďte na subtilní kov s dlouhou životností.

7.  5.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
ObrubyNeviditelný obrubník
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač vypadá exoticky, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny, o kterou se nemusíte nijak specificky starat, přesto nadělá spoustu parády. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

12.  1.  2023 |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeříkový sirup

Milujete vůni šeříku? Vyrobte si domácí šeřík…

Nepropásněte krátkou dobu, kdy kvete šeřík, a nasbírejte si jeho vonné květy. Poradíme vám, jak je uchovat a pochutnat si na nich: Připravte si šeříkový sirup nebo léčivý šeříkový čaj. Sirup využijete i při přípravě sladkých dobrot.

11.  5.  2023 |
Lenka Chvostová
Krok za krokemDIYVýrobaZajímavostiRecepty
Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak je vyrobit jednoduše a levně?

Skleník, fóliovník a pařeniště na balkon: Jak…

Bydlíte v bytě, ale k dispozici máte balkon, lodžii či terasu? I na tomto prostoru může stát pařeniště, skleník či fóliovník, díky nimž získáte vlastní zeleninu a podaří se vám snadněji vypěstovat i teplomilnější druhy rostlin. V první řadě záleží na velikosti místa, ale podstatný je i nápad.

16.  5.  2023 |
Kateřina Hradová
FóliovníkBalkonDIYPěstování