vytisknout velikost písma Tři okrasné keře, které udělají parádu, přitom plodí výborné ovoce

Proč pěstovat rostliny jen na okrasu? Zasaďte a starejte se o rostliny, které budou nejen dobře vypadat, ale budete z nich mít i užitek.

Rybíz, maliny a angrešt má na zahradě dnes téměř každý. Plody mají tyhle keře výborné, ale keře samy moc parády neudělají. Přitom to jde i jinak, můžete se celé jaro a léto těšit z krásných květů, na podzim pak můžete sklidit i chuťově velice zajímavé plody. Stačí vyzkoušet některou z následujících rostlin.

Kdoulovec japonský

Okrasný keř původem z daleké Asie – to je kdoulovec japonský. Jde o opadavý keř s trny a podlouhle vejčitými listy. Na jaře kvete nádhernými květy, které díky šlechtění doslova hrají barvami. Můžete vybrat keř s bílými, růžovými i sytě červenými květy. Výjimkou není ani kombinace několika barev na jedné rostlině. Všechny však jsou nádherné a připomínají květy jabloní. Keře kvetou před olistěním nebo současně s rašením listů, tedy od března do května, přičemž hlavní doba květu je v dubnu.

Zimolez kamčatský chutná jak borůvky, je nenáročný na pěstování a plodí již v květnu

Zimolez kamčatský chutná jak borůvky, je nenáročný na pěstování a plodí již v květnu

Kdoulovec je nenáročný keř, který bude prospívat v běžné zahradní půdě. Aby se mu dobře dařilo, potřebuje ale slunné stanoviště. Dobře snáší sucho, takže jde o rostlinu vhodnou do měnícího se klimatu.

Na podzim na kdoulovci najdete malvice, které se vzhledem podobají jablku nebo kdoulím. Mají tlustou, hrubou a lehce chlupatou slupku, pod ní se ukrývá dužina, která je plná vitaminů a minerálů. Vitaminu C má dokonce víc než citron. Bohužel jsou plody na chuť velmi trpké, poživatelné jsou tedy až po tepelné úpravě. Dužinu je nutné povařit do úplného změknutí, pak s ní lze dál pracovat. Hodí se zejména k přípravě džemů a marmelád, mohou být skvělým doplňkem dalšího ovoce. Plody zároveň silně voní, lze je zavěsit všude tam, kde chcete mít příjemnou vůni. Dříve se používaly též k navonění prádla ve skříni.

Vypěstujte si chutné a zdravé plody muchovníku

Vypěstujte si chutné a zdravé plody muchovníku

Dřín obecný

Vzhledem připomíná malý strom, protože dospělý může dosahovat výšky až 7 metrů s průměrem kmene až 25 centimetrů. Dřín je původní tuzemská rostlina, takže jeho pěstování není příliš složité. Navíc jeho vlastností využívá mnoho šlechtitelských stanic, takže vzniká mnoho odrůd, které vynikají velikostí svých plodů. Ty ostatně trochu připomínají třešně. Jsou červené, rostou na stopce a mají pecku. Ta je ale kratší než u třešní a plody nejsou kulaté, ale spíš sudovité.

Jak připravit rybízové víno

Jak připravit rybízové víno

Rostlina kvete drobnými žlutými květy v březnu a dubnu, někdy dokonce dříve. Patří mezi vůbec první kvetoucí druhy, žluté květy se objevují ještě před olistěním. Dřín obecný vyžaduje lehkou a teplou, neutrální nebo zásaditou půdu. Dokáže dobře hospodařit s vodou, takže se bude hodit do sušších let, které nás čekají. Dříny obvykle netrpí chorobami a vyhýbají se jim i škůdci.

Plody dřínu se nazývají dřínky a jsou velmi nutričně cenné. Mají vysoký obsahů vitaminu C, obsahují i vitamin P, provitamin A, vysoký je také obsah flavonoidů. Velmi významný je obsah draslíku, hořčíku, vápníku a fosforu. Nejlepší jsou čerstvé, ale jde z nich dělat i alkohol či marmeláda. Lze je zamrazit, zavařit či naložit.

Jak vyrobit jitrocelovou mast: Hojivý zázrak jen ze dvou ingrediencí

Jak vyrobit jitrocelovou mast: Hojivý zázrak jen ze dvou ingrediencí

Arónie

Keř, kterému se říká také temnoplodec či černý jeřáb, je ceněný zejména kvůli svým plodům. Ty jsou doslova našlapané zdravím – obsahují vysoké množství antioxidantů, antokyaninů, bioflavonoidů, vitaminů P, C, B, A, ale také velké množství minerálů a dalších biologicky důležitých aktivních látek. Jsou bohaté na rutin, který zpevňuje cévní stěny, proto se hodí na prevenci křečových žil. 

Plody jsou však velmi trpké, i když dozrávají v polovině léta, sklízíme je až s prvními mrazíky, pak svou trpkost ztrácí. Pozor si však musíte dát na ptáky, pro ně jsou bohatým zdrojem potravy, a tak je sezobou hned, jak dozrají. Pokud chcete jejich benefity využít, musíte je zakrýt sítí či starou záclonou, a tak je před ptactvem uchránit. Z plodů lze udělat sirupy, džemy, kompoty, ale i džusy, víno a další alkohol.

Pěstování arónie je nenáročné, roste i v polostínu pod stromy, je odolná vůči suchu, škůdcům, chorobám a snáší průmyslové znečištění. Kvete na jaře bílými květy, na podzim zase vynikne výraznými oranžovými až červenými listy.

Bio zahrada: Jak pěstovat drobné ovoce bez chemie

Bio zahrada: Jak pěstovat drobné ovoce bez chemie

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Vyrobte si vánoční věnec na dveře. Tady je 35 krásných nápadů pro inspiraci

Vyrobte si vánoční věnec na dveře. Tady je 35…

Z chvojí, šišek i listů bobkovišně či větviček... Krásný vánoční věnec můžete vytvořit téměř ze všeho a zvládnete to i za pár korun. Nevíte jak? Našli jsme pro vás ty nejkrásnější a nejzajímavější věnce na dveře pro inspiraci. Který si vyberete vy?

27.  11.  2020 |
Vyrobte si adventní věnec: Inspirace tradiční i netradiční

Vyrobte si adventní věnec: Inspirace tradiční…

Ještě jste si nestihli pořídit žádný adventní věnec? Zkuste si vyrobit vlastní. Ať už se rozhodnete pro klasický věnec nebo nějaký netradiční, většinu materiálu máte k dispozici doma, na zahradě nebo v přírodě. Přinášíme vám podrobný návod plus galerii krásných věnců pro inspiraci.

25.  11.  2020 |
Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svátků. Jak se vám líbí?

Vánoční skřítkové jsou trendem letošních svát…

Jsou roztomilí, vousatí, s obrovským bambulatým nosem a čepicí naraženou přes oči. Kdo alespoň jednoho nemá letos doma, jako by snad ani nebyl. Tyhle malé roztomilé vánoční postavičky, které si oblíbily nejen děti, ale i dospělí, totiž rozzáří vaše Vánoce! Inspiraci najdete ve fotogalerii.

2.  12.  2020 |
Nasbírejte si bodláky, mochyni či měsíčnici a vyrobte si krásné podzimní dekorace. Jak na to?

Nasbírejte si bodláky, mochyni či měsíčnici a…

I pozdní podzim nabízí mnoho materiálu, ze kterého můžete vytvořit dekorace do interiéru i exteriéru. Zkuste sytě oranžové lampionky mochyně, modravé bodláky i stříbřitě bílé plody měsíčnice. Prohledali jsme Pinterest a našli dekorace, které i vy můžete vyzkoušet.

20.  11.  2020 |
Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dny

Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dn…

Muškáty neboli pelargonie patří k nejoblíbenějším květinám, které každoročně od května až do října zaplaví okna, balkony i terasy pestrou škálou barev. Aby nám muškáty dělaly radost i několik let za sebou, musíme ale věnovat zvláštní pozornost jejich zazimování.

3.  10.  2020 |