Takto může vypadat v interiéru. Foto: Westwing
Uklidňující šedá vládne už delší dobu pohovkám. Foto: Bonami
Zemitá okrová evokuje přírodu. Foto: Bonami
Přírodní motivy se mohou objevit i na rohožkách. Archiv firem
38
Fotogalerie

Trendy v bydlení 2022: Nejžhavější dekorace do domácnosti. Co vytáhnout po babičce?

Pohovku nezměníme tak jednoduše jako účes nebo letní šaty. Ale pokud chystáte rekonstrukci nebo zvažujete, že nově vymalujete, není od věci vědět, co je zrovna in. Dobrou zprávou je, že v roce 2022 vás nikdo nepomluví, pokud vytáhnete staré křeslo, lampu a kupříkladu i výšivky. Nemáte doma schovaný starý ubrus po babičce? Nebo aspoň nějakou dečku? Pro inspiraci se podívejte i na video v úvodu článku a následnou galerii.

Uklidňují barvy i jedna divočina

Nejvýraznější změnou či novinkou je vždy barva roku. Vyhlašují ji hned čtyři různé firmy a vtipné je, že se většinou hodně liší. Takže letos to budou odstíny šedé, zelené – vnášejí do interiéru klid a přírodu – a pak jedna zbrusu nová – Very Peri, taková fialková, která má dávat najevo odvahu a energii. Doplňky v těchto barvách najdete v galerii v úvodu článku. O barvách roku máme pak celý článek tady:

Pokračování 2 / 6

Zapomeňte na ostré hrany

In budou také měkčí linie. Pořiďte si zaoblený kousek nábytku, který vám vnese domů pohodlí a klid. Jednu takovou pohovku najdete v galerii v úvodu článku. Může to být ale i zaoblený stoleček či lampa. Je to tak trochu návrat k přírodě – v té žádné pravé úhly nenajdete.

Pokračování 3 / 6

Dřevo zůstává

U přírody ještě zůstaneme. Už nějakou dobu se těší oblibě přírodní materiály na špici se dřevem. Zejména teď v době karantén a izolací si chceme přírodu pozvat domů. Svou pozici favorita tak i v roce 2022 udrží dřevo, které se vrací i na obklady stěn, i když ne v podobě palubek, jak jsme to znali v době komunismu. Jen opatrně, pokud máte malý byt, dřevěný obklad by vám mohl ukrojit z už tak malého prostoru.

Pokračování 4 / 6

Soukromí pro každého

Pokud pracujete z domova, už dva roky s ostatními členy domácnosti hledáte cestu, jak si nelézt na nervy. Většina rodin bydlí ve třípokojovém bytě, trendem je spojovat obývák s kuchyní, a tak tou čtvrtou volnou místností bývá koupelna či předsíň. Fotkami, jak pracujete s počítačem na klíně ve vaně, sice na chvíli pobavíte kamarády na Facebooku, ale dlouhodobě takhle fungovat nejde. V bydlení se tak bude těšit oblibě mobilní a multifunkční nábytek, který umožňuje podle potřeb přestavět interiér a jeho obyvatelům poskytnout alespoň jakési soukromí.

Pokračování 5 / 6

Výšivky jsou in

Odborníci nás letos pobízejí k odvaze – pokud si třeba budete zařizovat nově obývací pokoj, nesnažte se koupit vše jednotné, ale k sedačce pořiďte třeba dvě jiná křesla. Určitě se nebojte vytáhnout i křesla po babičce. Můžete je třeba nechat nově potáhnou anebo na ně pořiďte jen nové polštářky. Spolu s kvalitním kusem nábytku tak získáte body navíc za ekologické smýšlení. 

Pokud máte doma schované staré vyšívané dečky, ubrusy, sem s nimi. Pokud je nechcete dávat na stůl, můžete kus našít na povlak na polštář. To zvládnete i za odpoledne. Výšivky evokují svět babiček – svět který byl oproti naší turbulentní době klidný a ještě v pořádku.

Pokračování 6 / 6

Stále na dovolené

Stejně jako se snažíme pozvat si domů přírodu, toužíme přenést se do exotických krajin alespoň v našich domovech, když už se nedá pořádně cestovat. In je tak safari a středomořský styl. Pro safari styl jsou nepřekvapivě typické uklidňující zemité barvy a jejich nejrůznější tóny. Různé koberečky, těžší textilie, kůže, šňůry a dřevo. Stěny však nechte bílé, aby prostor nepůsobil stísněně a těžce.

Středomořský styl bydlení zase navozuje atmosféru plnou tepla, pohody a bezstarostné dovolené. Snahou je vnést domů co nejvíce světla a opět zde platí sázka na přírodní materiály. Dominují květinové a organické vzory (organické, tedy přírodní motivy – rostlin, ptáků, leopardů a podobně), na podlahu se hodí terakota (dlažba v barvě červené pálené cihly) a pestré zdobené dlaždice i na stěny. Z barev vsaďte na modrou a bílou, doplněné zelenou nebo oranžovou. K moři vás přenese i kombinace modré a citronově žluté.

Trendy se nemění jen v módě, kosmetice či obuvi, ale také v designu domácností. Letoškem nás budou provázet odstíny zelené či neutrální teplé tóny v podobě šedohnědé a velbloudí, velkým hitem bude barva Very Peri, která je však velmi výrazná. Populární budou i zaoblené měkké linie nábytku a výšivky. Na čem všem se letos světoví designéři shodli?

Doporučujeme

Články odjinud