6
Fotogalerie

Trend moderních zahrad: zavlažovací systémy

Možná že nedáte dopustit na svou konev, s níž obcházíte zahradu, když je třeba. Pokud ale potřebujete uspořit čas, vodu a i tak mít pravidelnou, přesnou zálivku, zkuste moderní zavlažovací systém.

Tělo a mozek systému

Automatický zavlažovací systém se skládá z několika částí: z podzemního trubního rozvodu, postřikovačů, elektroventilů, řídící jednotky a čidla srážek. Pod zem se umisťují trubní rozvody a výsuvné postřikovače.

zavlažování4.jpg
Postřikovač se po splnění svého úkolu zasune zpět do země, takže nehrozí nebezpečí, že byste ho omylem zničili

Systém řídí ovládací jednotka (počítač), která díky kabelům a elektroventilům spouští ucelené skupiny postřikovačů, které se zasouvají zpět do podzemních pouzder, takže při vlastním užívání zahrady nebo při jejím sekání se nemusíte nijak omezovat. Systémy zavlažování se snadno obsluhují a investované náklady se rychle vrací.

Jaké výhody přináší zavlažovací systém?

Především ušetříte čas, snížíte spotřebu vody na zálivku, ale také zvýšíte cenu své nemovitosti. Díky možnosti naprogramování spuštění závlahy můžete rostlinstvu na zahradě dodávat vodu v lepších časech - můžete zvolit noční či ranní zalévání. Jistě oceníte tyto služby o dovolené, kdy odjíždíte mimo domov. A díky systému se napojíte na srážkové a větrné čidlo.

Konev.jpg
Obzvlášť těm, kdo mají rozlehlou zahradu a málo času, se automatické zavlažování hodí

Kam se hodí automatické zavlažování?

Lze ho instalovat jak do nově zakládaných, tak i do starších zahrad. V nově zakládaných zahradách se instalace provádí po dokončení terénních prací a výsadbě zeleně, ale ještě před založením trávníku a rozvozem mulčovací borky či kačírku.

Instalace ve vzrostlých zahradách se musí provést s ještě větší citlivostí, která zaručí, že veškeré zásahy se v krátké době nepoznají: ručně či strojově se snímá travní drn, tráva se zakryje a na podložku se uloží vyhloubená zemina.

zavlažování1.jpg
Vyplatí se najít někoho ve vašem okolí, kdo zavlažovací systém vlastní, a samotné fungování si prohlédnout na vlastní oči

Vodní zdroj

Zahrady nejsou stejné, a proto jsou důležité individuální plány. Pro správné fungování systému je zapotřebí odborně zpracovaný zavlažovací projekt a dobré provedení samotné instalace závlahy.

K tomu pomohou specializované firmy, které se těmito projekty zabývají. Jako zdroj vody pro závlahový systém poslouží vodovodní řad, studna či dešťová voda z jímky. Ve všech těchto případech je nutné použití filtru, aby se nečistoty z vody nedostaly do systému.

zdroj vody.jpg
Disponujete-li vlastním zdrojem vody, přijde vás provoz zavlažovacího systému o dost levněji

V případě, že zdroj vody nestačí k zavlažení celé plochy všemi postřikovači najednou, rozdělí se plocha na několik sekcí, v nichž probíhá zalévání samostatně podle nastaveného režimu.

Nejvhodnějším řešením z hlediska technického i ekonomického je výkon zdroje jeden litr za sekundu. Minimální tlak by měl být přibližně dvě až dvě a půl atmosféry (1 at = 0,1 MPa), lépe však, aby dosahoval hodnot tři a půl až čtyři atmosféry.

Údržba systému

Nesmíme zapomenout na pravidelné podzimní zazimování. To provedeme připojením vzduchového kompresoru na systém. Ten se stlačeným vzduchem profoukne a vzduch vytlačí vodu ven. Systém se musí odvodnit, aby se předešlo zamrznutí vody a popraskání rozvodů.

zavlažovač2.jpg
Samotnou instalací péče o systém nekončí

Každý měsíc musíte upravit data na ovládací jednotce, zkontrolovat stav trysek a nastavení postřikovačů, zkontrolovat vložku filtru a podle potřeby ji vyčistit. Jednou za sezónu vás čeká kontrola a vyčištění filtrů na všech postřikovačích, manuální spuštění každé sekce a zkontrolování činnosti postřikovačů. Rovněž kontrola stavu kabelových konektorů u cívek elektroventilů. Podle potřeby kontrolujte usazení vršku postřikovačů v úrovni terénu a stav trysek.

Za kolik?

Pokud o instalaci zavlažovacího systému uvažujete, určitě se teď ptáte, kolik vás taková věcička může stát. Tentokrát vám žádnou tabulku s cenami různých výrobců nenabídneme, protože bez konkrétních podkladů (například jaký máte k dispozici zdroj vody, jak velká je zahrada, jaká je členitost terénu či míra složitosti práce) ji nelze určit.

zavlažování 3.jpg
Cena zavlažovacího zařízení je určována mnoha faktory

Obrázek si můžete vytvořit z informace, nakolik vás přijde takto zpracovaný metr čtvereční. Cena se pohybuje v rozmezí asi od sto dvaceti do čtyři sta korun. Jako u všech jiných prací je třeba dobře vybírat kvalitní a spolehlivou firmu.

Zatímco u některých musíte zaplatit vše, jiné nabízejí v případě realizace vypracování projektu zdarma. Pro začátek se můžete zkusit informovat u těch, kdo pro vás zdarma a nezávazně zpracují cenovou nabídku šitou právě na váš pozemek.

Doporučujeme

Články odjinud