vytisknout velikost písma Trávník před sezonou pročísněte

Přívaly sněhu a dlouhodobé tuhé mrazy se na našich trávnících pořádně podepsaly. Kdo je chce mít v sezoně opět jako ze žurnálu, měl by si v březnu pospíšit. Je totiž nejvyšší čas dopřát jim ozdravnou kúrou zvanou vertikutace.
Trávník před sezonou pročísněte

Zatímco ještě před pár měsíci byly trávníky ozdobou zahrady, když se na ně podíváte teď, nevypadají nijak vábně.

Holá místa se na nich postupně střídají s čerstvě rašícím mechem nebo nevzhlednými kusy udusané holé hlíny. Nic pěkného na koukání. Kdo chce mít trávník v sezoně opět krásný, hustý a hlavně zdravý, tedy v dokonalé kondici, měl by ho v březnu pořádně pročísnout vertikutátorem.

Na jeho pořízení můžete právě teď výrazně ušetřit například v Mountfieldu, kde se ještě pár dní točí Kolo štěstí se slevami až 100%

Travní plsť musí pryč

Možná nevíte jak vertikutátor vypadá. Na první pohled je nerozeznatelný od běžné sekačky na trávu.

Klepněte pro větší obrázek 
Foto: Mountfield

„Na rozdíl od sekačky má vertikutátor horizontálně uložený válec a na něm řadu tenkých svislých nožů ve tvaru vlčího tesáku, které se šetrně zařezávají 2 až 4 mm hluboko do porostu,“ říká Jaroslav Zajac z Mountfieldu.

„Odstraňují tak několikacentimetrovou nepropustnou vrstvu, které se říká travní plsť. Přes ni se do půdy nedostane voda ani ostatní důležité látky. Tvoří ji odumřelé rostliny, zbytky posekané trávy a plevel. To všechno musí z trávníku pryč. Odpad tedy putuje do sběrného koše a následně třeba na kompost.

Elektřina nebo benzin

Vertikutátor si můžete pořídit s elektrickým nebo spalovacím motorem. Záleží, jak velký a členitý máte pozemek. „Obecně platí, že na menší zahrádku stačí některý z elektrických modelů, jako je třeba výborně ovladatelný UV 29 EV,“ radí Zajac z Mountfieldu.

Na střední a větší pozemek už se podle něj vyplatí pomocníci s benzinovým motorem. Práce s nimi je rychlejší, protože mají podstatně silnější motory a větší záběr. A hlavně se při práci netrápíte s přívodním kabelem. Příkladem může být model Wolf Garten UV 35 B s výkonným motorem Honda o síle 4 HP. 

Klepněte pro větší obrázek
Foto: Mountfield 

Za zmínku jistě stojí, že stroje značky Wolf Garten, které Mountfield nabízí, jsou nejen u nás, ale i ve světě považovány za jedny z nejlepších. Na výbornou zvládají vertikutaci a mají i dokonalé dílenské zpracování a moderní design.

Přidejte živiny

Při pohledu na ošetřený trávník se možná někdo trochu zalekne, protože oku právě nelahodí. Ale je to jen na chvilku. Na holá místa stačí přidat kvalitní travní osivo a na celou plochu dlouhodobé hnojivo. A za pár dnů se nebude stačit divit, jak dokonalý pažit budete mít.

(PR)

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jak vypěstovat mangovník z pecky manga z obchodu

Jak vypěstovat mangovník z pecky manga z obch…

Plody manga, které jsou právě nyní na trhu, u nás zdomácněly velmi rychle. Mangovník sice mezi běžně pěstované pokojové květiny nepatří, ale z pecky jej vypěstujeme celkem snadno. Jen vědět, jak na to.

7.  1.  2018 |
5 tipů, jak v domácnosti využít slupky z pomeranče

5 tipů, jak v domácnosti využít slupky z pome…

Šťavnaté, chutné a plné vitamínů. Pomeranče jsou nejoblíbenějším jižním ovocem. Konzumujeme je jen tak, lisujeme z nich čerstvý džus, přidáváme je do dezertů a koláčů. Slupky z nich ale vždycky skončí v koši, v lepším případě v kompostu. Přitom existuje spousta praktických způsobů jejich využití.

6.  1.  2018 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami.

6.  12.  2017 |
Kuchyňské trendy pro rok 2018. Podívejte se, co právě letí

Kuchyňské trendy pro rok 2018. Podívejte se, …

Nové trendy vládnou nejen módě, ale i interiérovému designu. Přední světoví výrobci nábytku každoročně vyhlašují styly, prvky a barvy, které budou aktuálně módní. Zajímá vás, jaké to jsou pro ten letošní rok? Podívejte se do naší fotogalerie a inspirujte se!

16.  1.  2018 |
Zahradní přístřešky aneb Vtipné tipy, jak na zahradě uložit zahradní náčiní

Zahradní přístřešky aneb Vtipné tipy, jak na …

Každý z nás jistě někdy řešil otázku "kam s ním". Připravili jsme pro vás několik tipů, kam uklidit sekačku, kolečko, hrábě, tyčky k rajčatům nebo skládací pařeniště.

11.  1.  2018 |