vytisknout velikost písma Toužíte po štěněti? Tohle musíte promyslet

Pořídit si nového člena rodiny není jen tak. Přestože jsou štěňata roztomilá, potřebují pravidelnou péči a čas, který jim nový majitel musí věnovat. Než se rozhodnete pro pejska, zvažte, zda se u vás bude mít dobře.

Štěňátka jsou jako plyšáci. Mají velké oči, heboučkou srst a je radost se s nimi mazlit. Na rozdíl od hraček ale mají živá zvířata spoustu potřeb, což si ne každý nový majitel uvědomuje. Než si proto pořídíte nového člena rodiny, je třeba si uvědomit, co vše bude pes potřebovat, a zvážit, zda máte skutečně čas, prostor a peníze to vše uspokojovat. Jinak totiž nebudete mít vedle sebe milého parťáka, který vám bude zvedat náladu, ale spíš rozmazleného a protivného psa, který bude ovládat celou rodinu.

Také je třeba si uvědomit, že pes je velmi náročný závazek na minimálně deset let. Než se tedy rozběhnete k nejbližšímu chovateli, zamyslete se nad následujícími otázkami.

Jak hravě začlenit štěně do lidské smečky, mrkněte na video: 

Jak doma vychovat psa k poslušnosti a naučit ho i pár triků

Jak doma vychovat psa k poslušnosti a naučit ho i pár triků

Úvodní foto: Istock

Máte dostatek času?

Pes je tvor společenský a potřebuje svoji smečku, kterou mu nahrazuje jeho rodina. Je tedy nerad sám. Ačkoliv prospí velkou část dne, potřebuje aby v čase, kdy je vzhůru, mu někdo věnoval pozornost, cvičil ho, pracoval s ním, venčil ho. Je třeba si uvědomit, že svému psu byste měli věnovat minimálně hodinu denně. Pokud už teď nestíháte všechny své zájmy, na psa raději zapomeňte.

Labernese: Tohle nové psí plemeno si okamžitě zamilujete. Hodí se i k dětem, i s autismem

Labernese: Tohle nové psí plemeno si okamžitě zamilujete. Hodí se i k dětem, i s autismem

Procházky se psem za vás může obstarat psí au-pair (jednoduše řešeno člověk, který za vás bude psa venčit), ale to už stojí peníze. A to je další důležitá otázka.

Máte dost peněz?

Výchova a péče o psa stojí peníze, přičemž náklady na pořízení štěněte to jenom začíná. Dále potřebujete misky, pelech, vodítko, obojek… Štěně bude potřebovat pravidelnou veterinární péči a krmení, odměny, hračky, platit budete i za cvičák, poplatky za psa a občas se objeví i neplánované výdaje, například za operaci.

5 osvědčených tipů, jak se zbavit zvířecích chlupů v domácnosti

5 osvědčených tipů, jak se zbavit zvířecích chlupů v domácnosti

Sečteno a podtrženo, u velkých psů se mohou roční náklady vyšplhat do desetitisíců, za menší plemena je to sice mnohonásobně méně, zadarmo to ale není.

Máte dost místa?

Bydlíte v domě, nebo v bytě? Jste sami, nebo máte rodinu? Jestli se už teď domů nevejdete, protože je vás moc, těžko se k vám vejde další živý tvor. A pokud ano, potřebujete spíše malé plemeno.

Jak velké máte auto? Důležitá otázka, protože jinak se převáží čivava, která se vejde do kabelky, a jinak ovčácká plemena.

Klíšťata ohrožují i psy a kočky. Jim také hrozí borelióza a další nemoci. Jak je chránit?

Klíšťata ohrožují i psy a kočky. Jim také hrozí borelióza a další nemoci. Jak je chránit?

Jste aktivní?

Pokud patříte k lidem, kteří pohybu moc nedají, volte mezi menšími psy, kterým stačí krátká procházka kolem domu. Zajímat by vás v takovém případě mohla tak oblíbená plemena, jako jsou jorkšírský teriér, čivava či francouzský buldoček. Pokud naopak rádi sportujete, vybírejte mezi plemeny, která potřebují hodně pohybu. Pes pak bude při sportu vaším parťákem.

Je chovatel osvědčený?

Nejprve se podle výše uvedených kritérií rozhodněte pro určité plemeno psa. Zásadní je vybírat jej podle podoby dospělého jedince, jeho povahových vlastností a potřeb – pohybu, výcviku, přítomnosti dětí v rodině a podobně.

Až si vyhlédnete vhodnou rasu, poohlédněte se po chovateli, který dané plemeno chová. Než si však od chovatele odvezete štěně domů, chov si prověřte. Domluvte se s chovatelem na několik návštěv, během kterých budete sledovat, jak se štěňata chovají, zda jsou zvyklá na lidi a podobně. Zajímat by vás měly i výsledky konkrétní chovné stanice, třeba na výstavách a soutěžích. Samozřejmostí by mělo být i prověření historie chovu a „doporučení“, tedy kontakt s předchozími kupujícími.

Zvířata a koronavirus? Domácí mazlíčky od nemocných lidí určitě izolujte

Zvířata a koronavirus? Domácí mazlíčky od nemocných lidí určitě izolujte

Pokud vás chovatel nechce pustit k sobě na návštěvu a ani nemá žádné reference, je to podezřelé a štěně od takového majitele byste chtít neměli. Může jít o množírnu, odkud pochází fyzicky velmi zbídačená a nemocná štěňata. A i kdyby nešlo – podezřelý chov s sebou nese riziko zdravotní i povahové.

Pokud se pro štěně rozhodnete

Než si štěně přivezete domů, je třeba nakoupit základní věci, které bude potřebovat. Na nákupní seznam patří misky na žrádlo a pití (nejlepší jsou kovové, nekloužou a nerozbijí se), pelech, obojek a vodítko. Hodit se budou také pamlsky na upoutání pozornosti a hračky, kterými se štěně zabaví. Správný chovatel přibalí i nějaké granule, na které je štěně zvyklé a doporučí nákup dalších.

Aby se v novém domově štěně cítilo dobře, poradíme ještě jeden trik. Vezměte k chovateli dečku, kterou důkladně otřete o srst matky. Přinesete tak domů věc označenou pachovou stopou matky a štěně bude klidnější.

Nejzajímavější pelíšky pro psy. Který byste svému mazlíčkovi pořídili vy?

Nejzajímavější pelíšky pro psy. Který byste svému mazlíčkovi pořídili vy?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

17.  5.  2022 | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče