Stálezelené listnaté buxusy jsou ideálními rostlinami, které můžete pro tvarování využít. Vyzkoušejte si nejprve jednoduché geometrické tvary (krychli nebo kvádr), ty je totiž nejjednodušší vystříhat.
Koule je jednoduchý geometrický útvar, ale určitě by neměla být prvním tvarem, který se pokusíte z rostlin vystříhat. Aby totiž působila dobře, musí mít dokonalý tvar.
Aby se vám podařilo ostříhat keře do pravidelného tvaru, můžete si vytvořit pevnou šablonu, kterou nasadíte kolem keře, a podle ní pak postupujete.
Postupem času se každý šikovný zahradník většinou vypracuje na vyšší úroveň, takže se může pustit třeba do vytvarování spirály.
Praxe dělá mistra, a tak postupem času budete své umění vylepšovat.
Až získáte zkušenosti, můžete se pustit do složitějších útvarů, kdy budete kombinovat několik tvarů.
Vytvarovat rostlinu přesně do tvaru, pro který jste se rozhodli, trvá několik let. Je možné, že při práci budete muset některé větve zcela odříznout a jiné výrazně zkrátit, abyste dosáhli tvaru, pro který jste se rozhodli.
Tvarováním keřů vytvoříte originál, který se bude hodit téměř do každé zahrady. Pokud plánujete vytvořit úplný originál, ujistěte se, že je pro něj v zahradě dostatečně velký prostor.
Přestože se topiary nejprve nacházely v blízkosti velkých panských domů, dnes je najdete i v jednoduchých, moderních zahradách. Jak se v nich budou vyjímat, si můžete prohlédnout ve videu.
Na tvorbu topiar můžete zvolit i jehličnaté stromy, nejen listnáče. Volte například tis, cypřišek nebo jalovec.
Topiary sice můžete začít vystříhávat, když je strom mladý, a začít ho tak tvarovat od začátku, můžete ale pracovat i se vzrostlým keřem. Jen musíte počítat s jiným výsledkem.
Mezi další jehličnany, které můžete použít, patří například zerav, některé druhy smrků, modřín a tisovec.
Použít se dají i některé druhy borovic, zejména ty, které mají kratší jehlice.
Každý druh stromu vám nabízí jiné možnosti. Například na takové dílo potřebujete dlouhé větve, které jsou zarostlé na konci.
Topiary je nejjednodušší vystříhat v rovných plochách z již vzrostlého živého plotu. Pak můžete vytvořit něco takového.
Některé topiary nepřehlédnete, ani kdybyste chtěli.
Topiary jsou typické pro barokní zámecké parky, ale použít je můžete i na vlastní zahradě. Jen v případě, že máte pozemek upravený v hodně přírodním duchu, si to rozmyslete, zde by vypadaly přece jen trochu nepatřičně.
Do jednoduchých zahrad anglického typu volte keře, které mají trochu „usedlejší“ tvar.
Při umísťování topiari vezměte v potaz uspořádání vaší zahrady. Pokud máte v zahradě nějaký architektonický prvek, nebojte se jej zvýraznit právě zvláštně střiženým keřem.
Pokud máte v zahradě třeba zídky, klidně nechte růst keře podél nich.
Vůbec ale nemusí jít o velké a výrazné keře, tvarovat můžete i maličkatý stromek, abyste v zahradě získali zajímavý solitér.