vytisknout velikost písma Tmavomodrá krása modřenců znamená nástup jara. Najdete jim místo i u vás na zahradě?

Jarní zahrada vždy vypadá mnohem lépe, když se na ní po dlouhé zimě objeví barevné kvítky. Mezi prvními rostlinami, kterým postačí jen pár slunečných paprsků, jsou modřence. Kdy je sázet a jak se o ně starat, aby vám dělaly radost každý rok?

Roztomilé kvítky často tmavomodré barvy pěkně voní a ještě lépe vypadají.  Modřence vytvářejí hroznovité květy podobné hyacintům, které tvoří baculaté zvonečky, a voní jako hroznová šťáva. Rostlinky kvetou v polovině jara, nejčastěji od března do května. Ve stejnou dobu kvetou i tulipány, vytvořit kompozici z těchto dvou cibulovin se tak přímo nabízí.

Cibulky i rostliny jen vzácně poškodí zvířata, rychle a dobře se množí a bez péče dokážou rok co rok znovu kvést.

Kvalitní cibulka je základ

Budete-li sázet modřence, potřebujete zdravou cibulku. Dáte-li si cibulky vedle sebe, na první pohled ty kvalitnější poznáte. Čím větší, tím více živin je uvnitř uloženo. Z větší cibule vyroste silnější rostlina s větším množstvím květů.

Jaro je tu! 50 tipů, jak osázet truhlíky a květináče

Jaro je tu! 50 tipů, jak osázet truhlíky a květináče

Vybíráme stanoviště

Modřence nejsou náročné rostliny, ale bude jim lépe, když budou mít stanoviště na plném slunci nebo jen částečně zastíněné. Cibulky sázejte do kvalitní půdy, která je dobře odvodněná, přemokřená půda rostlinám nesvědčí. Během výsadby lze přidat rašelinový mech či kompost, aby se zlepšilo odvodnění půdy.

Pro modřence je při jejich výšce 15 až 20 centimetrů ideálním místem přední část květinových záhonů nebo u jejich okrajů. Dobře se kombinují s tulipány či dalšími jarními květinami, jako jsou narcisy, krokusy a hyacinty. Dobře se jim též daří na skalkách i v květináčích.

Pusťte jaro domů: Inspirujte se, jak si krásně vyzdobit byt i zahradu jarními květinami

Pusťte jaro domů: Inspirujte se, jak si krásně vyzdobit byt i zahradu jarními květinami

Sázíme cibulky

Cibulky modřenců se sázejí v druhé půlce podzimu, kdykoliv po prvním mrazu, ale ještě před zamrznutím země. Sázejte je 7 až 10 centimetrů hluboko, 5 až 7 centimetrů od sebe, špičatým koncem nahoru. Cibulky můžete zasadit jednotlivě, ale vypadají přirozeněji sesazené ve skupinách po šesti a více kusech. Podzimní a zimní deště obvykle poskytují cibulovinám dostatečnou vlhkost. Zalévejte pouze v případě velmi suchého počasí.

Skutečná síla modřenců je v jejich množství. Nebojte se jich vysadit hodně. Budou-li jim vyhovovat půdní a povětrnostní podmínky, cibulky se přemnoží a každé jaro bude pohled na rostliny radostnější. Brzy jich můžete mít tisíce. Velmi efektně vypadají dlouhé pruhy modřenců podél vodních ploch, ale třeba i chodníčků.

35 venkovních jarních dekorací, které ozdobí váš dům a zahradu. Inspirujte se

35 venkovních jarních dekorací, které ozdobí váš dům a zahradu. Inspirujte se

Když se modřence časem přemnoží a nahustí, lze je vykopat, rozdělit a znovu zasadit. Na to je nejlepší čas koncem jara, hned po odkvětu. Jemně kopejte a nechte listy přichycené. Ihned přesaďte a dobře zalijte, aby se cibule usadily.

Listy neodtrhávejte

Stejně jako ostatní jarní cibuloviny i modřence využívají své listy k získání energie pro kvetení v příštím roce. Proto je neodstraňujte, jakmile květy odkvetou, nechte je růst, dokud nezežloutnou. Ve většině případů poté samy odpadnou. Pokud ne, zažloutlé listy lze obvykle odstranit jemným tahem.
Na rozdíl od jiných jarních cibulovin, modřence někdy vytvářejí listy i na podzim, které opět poslouží jako energie pro květy, proto je nechte růst, dokud je nezabije mráz. Na jaře příštího roku se objeví nové listy.

Nejkrásnější velikonoční dekorace do dvou stovek. Inspirujte se!

Nejkrásnější velikonoční dekorace do dvou stovek. Inspirujte se!

Modřenec není jen modrý

Modřenců známe okolo čtyřiceti druhů několika různých stylů a barev. Když je v záhonech zkombinujete, prodloužíte dobu, kdy vám v záhonech pokvetou. Nejčastěji vysazovaným druhem je modřenec arménský (Muscari armeniacum), jehož květy kvetou ultramarínově modře. Mezi další zajímavé druhy patří modřenec širokolistý (Muscari latifolium), který je přes 20 centimetrů vysoký a má květy modré barvy s levandulově modrými spodky.

Zajímavý je i modřenec Ocean Magic, jehož spodní kvítka na hroznovitém květenství mají tmavě kobaltově modrou barvu, která směrem k vrcholu světlá, až je na vrcholu zcela bílá. Dorůstá výšky 8 centimetrů. Barvou jasného nebe vykvétá obvykle už v únoru modřenec modrý (Muscari azureum), kultivar s názvem Mount Hood zdobí modré květy s bílou čepičkou.

K zástupcům bíle kvetoucích modřenců patří například Muscari botryoides Album či Muscari Aucheri White Magic. Růžové květy má Muscari armeniaca Pink Sunrise.

TIP NA VIDEO: Co si takhle vyrobit jarní výzdobu?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

včera | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče