Zanedlouho se hřbitovy rozzáří světlem svíček a každý vzpomene na ty, kteří tu s námi už nejsou. Pěkně vyzdobený hrob je projevem naší úcty k nim. Věnec můžete užít nejen k tomuto účelu, ale také jako podzimní dekoraci do vašeho bytu či na terasu. Jak na to?
Korpus na věnec z mechu, slámy nebo proutí
Pokud nemáte času nazbyt, můžete si zajít do květinářství a v něm si základ ve tvaru kruhu koupit. Může být z polystyrenu, ze slámy nebo sena a jeho cena se pohybuje v rozmezí od deseti do padesáti korun podle velikosti. Chcete být více tvořiví? Pak budete na výrobu korpusu na věnec potřebovat mech, slámu nebo proutí.
KORPUS Z MECHU
V obchodě lze zakoupit pouze kruhovou drátěnou kostru, kterou obalíte mechem. Nejdříve k ní přivážete dostatečně dlouhý, tenký provázek (možný je i jemný drátek), abyste mohli bez problémů pokračovat. Konec provázku nechte o něco delší. Poté vezměte menší chumáč vlhkého mechu a provázkem ho pevně přivazujte k drátěnému základu.
Postupně přidávejte další a další mechové chumáče. Posledním kouskem mechu překryjte ten první a přivažte ho. Provázek odstřihněte a jeho konec svažte s druhým koncem, který jste nechali o něco delší. V případě, že jste pracovali s drátkem, ustřihněte jeho konec a vtlačte jej do mechu.
KORPUS ZE SLÁMY NEBO PROUTÍ
Rozhodnete-li se vyrobit základ sami, doporučujeme zvolit jako materiál slámu, seno, vysoká stébla obilnin nebo proutí – překrásně vypadají výhonky psího vína.
Z drátku vytvarujete kruh, který budete postupně obalovat vrstvami slámy nebo sena. Slámu zajišťujete provázkem, aby pevně držela. Jedná se o stejný postup, jaký použijete při omotávání mechem.
Pokud vyrábíte podzimní věnec z proutí, je postup jiný. Nastříháte si dostatečně dlouhé proutky, srovnáte je k sobě a ohnete do tvaru kruhu tak, aby přečníval jeden konec.
V případě, že použijete pevné, tvar držící výhony či proutí, nijak je nepřivazujete, ale podvléknete je pod vytvořeným věncem a zastrčíte. Tím je dostatečně upevníte. Základ vyrobený například z psího vína vypadá sám o sobě natolik pěkně, že by byla škoda něčím jej omotávat.
Tělo věnce: větvičky, vřes, šišky
Vytvořený základ opět omotáme libovolným materiálem. Nejčastěji se používají nastříhané stejně velké větvičky jehličnanů, krásně vypadají i větvičky mahónie či cesmíny. Zvláštní kouzlo má omotaný vřes.
Stejně jako slámu a mech i je připevníme provázkem či drátkem (v květinářství lze sehnat speciální zelený vazačský drátek, který není ve vazbách vidět).
Základ věnce můžeme zakrýt také pomocí kaštanů, borovicových šišek, bukvic či makovic. Nejdříve ke každému plodu připevníme asi sedmicentimetrový drát.
U šišek jej vsuneme mezi šupiny, ohneme dolů a kratší konec ovineme kolem delšího, podobně postupujeme u bukvic. V případě kaštanů vsunujeme drát do jejich středů, kam předtím vyvrtáme například jehlou dírky.
Na vnější straně věnce připevníme borovicové šišky na drátě. Směrem ke středu věnce přidáváme další plody, opatřené k tomuto účelu drátky.
Menší plody dáváme na jedno místo ve větším množství. Zůstávající mezery vyplníme sušenými květinami, které také připevníme na drátek – aby lépe držely.
Jak ozdobit věnec? Použijte slaměnky a plody
K dozdobení vytvořených věnečků použijeme nasušené květiny a plody. Slaměnky, smilek, máčku, řebříček, suchokvět, limonku, světlici, levanduli, vřes, lampiónky mochyně židovské třešně – zkrátka cokoli, co máte k dispozici. Hodí se i různé sušené listy, obilniny a trávy, které dodají věnci svou rozevlátostí vzdušnost.
Jestliže jste na sušení květin v létě zapomněli, vyběhněte ven, příroda stále nabízí mnoho svých pokladů – již zmiňované šišky, bukvice, kaštany, ale i červené šípky, plody cesmíny, pámelníku atd.
Mrkněte pro inspiraci také do galerie v úvodu článku.