vytisknout velikost písma Tip redakce: zahradnický nůž jako vhodný dárek

Správný muž se bez nože neobejde a správný zahrádkář či zahrádkářka už vůbec ne. Vyberte tedy jako dárek pod stromek dobrý zahradnický nůž, určitě jím obdarovanému uděláte radost.

Pro nerozhodné dárce

Možná nevíte, jaký vybrat druh nože, a dumáte nad tím, zda se hodí pro nadšence s okrasnou zahradou stejný jako pro pěstitele ovocné stěny. V tom případě máte možnost podívat se po některé značce univerzálního nože (doptáte se na něj i pod názvem pracovní zahradnický nůž).

Hodí se pro odřezávání slabších větví keřů a stromů, dobře řeže plast, papír i provázky, je tedy vhodný také jako pomocník při vyvazování rostlin a třeba i k úpravě plastových kelímků, v nichž někteří zahrádkáři předpěstovávají sazenice všeho možného.

Klepněte pro větší obrázek
Univerzální nůž z kvalitní oceli v plastovém pouzdře je vhodný pro různé zahradnické práce; foto: Fiskars

V nabídce jsou nože několika velikostí, standardní má asi sto sedmdesát milimetrů (pochopitelně koupíte i delší) včetně střenky. Nůž může být pevný (možno i s pouzdrem), případně zavírací či zasunovací s poutkem na zavěšení k opasku.

Protiskluzová rukojeť ergonomického tvaru usnadní práci, střenka bývá plastová či z tvrdého dřeva, sami budete vědět nejlépe, jakému materiálu by dal obdarovaný přednost. Univerzální značkový nůž s plastovou střenkou koupíte za cenu kolem dvou set korun, s dřevěnou bude o něco dražší.

S žabkou nic nepokazíte

Proč se zahradnický nůž se zahnutou čepelí jmenuje žabka, to vám nepovím. Pouze mohu potvrdit, že kvalitní žabku uvítá každý, kdo pracuje na zahradě se stromy a keři, ať okrasnými nebo ovocnými.

Tento nůž je vhodný k začišťování větších řezných ran po pilce, hodí se i k prořezu choulostivějších stromů, jako jsou například broskve, dobře se s ním zvládne i probírka přehoustlých zmlazených keřů a korun stromků.

Klepněte pro větší obrázek
Bez žabky se žádný zahrádkář neobejde: musí být lehká, sednout do ruky a hlavně neklouzat; foto: Mikov

Většina nabízených žabek je zavíracích, dražší typy lze použít i jako nůž k roubování – pro ten účel je pak žabka vybavena také stěrkou na vosk, jež je zabudována ve spodní části střenky. Opět můžete volit mezi noži menšími a většími, s plastovou či dřevěnou rukojetí.

Žabky patří také k cenově dostupným nožům – běžné typy stojí něco málo přes dvě stě korun, pokud si vyberete větší švýcarskou žabku se střenkou z červeného ušlechtilého dřeva, můžete dojít až šestnácti stokorunám za kus.

Pro ovocnáře a pěstitele růží

Chcete-li obdarovat někoho, kdo se zabývá roubováním a očkováním stromů a keřů, pak bez váhání pořiďte kvalitní roubovací nebo očkovací nůž. Tento typ nožů se obvykle vyrábí jako zavírací, ve velikostech sto, sto deset, sto sedmdesát a sto osmdesát milimetrů.

Některé roubovací nože mívají stěrku na štěpařský vosk, najdete i nože oboustranné s čepelí na roubování a očkování. Střenka je stejně jako u ostatních zahradnických nožů buď plastová, nebo dřevěná, z čehož se odvíjí i jejich cena.

Klepněte pro větší obrázek
Dva v jednom – vhodné pro zapomětlivé zahrádkáře, jimž ušetří čas s hledáním potřebného nože; foto: Mikov

Menší zahradnický roubovací nůž je pro práci vhodnější, ze stomilimetrové délky připadne víc jak polovina na čepel nože. České kvalitní nože se prodávají za ceny od necelých dvou set korun, zahraniční výrobky jsou leckdy o polovinu a více dražší.

Vytrhávače plevele

Nevypadají jako nože, a přece jsou to nože – řeč je o speciálních typech, kterými je možné bez námahy a ohýbání zad likvidovat vytrvalý plevel (bodláky, pampelišky a jim podobné býlí s hlubokými kořeny).

Jejich čelisti jsou z nerez oceli, pákový systém zařídí úchop plevele a po vytažení ze země jeho uvolnění. Celé nožové zařízení je na metrové či o něco málo kratší násadě, takže odpadá nutnost ohýbat při pletí záda. Tisícikoruna, která hodně usnadní práci a ušetří bolest zad, se myslím vyplatí.

Jistě – za méně jak poloviční cenu můžete koupit i ruční nůž na plevel, který se hodí k čištění mezer a spár v dlažbě, použít ho lze i na sklizeň košťálové zeleniny nebo špenátu.

Klepněte pro větší obrázek
Aby záda při dobývání bodláků a pampelišek nebolela, k tomu je třeba vytrhávač plevele s násadou; foto: Fiskars 

Diamantový brousek s držadlem stojí přes dvě stě korun, brousek s brusným kamenem a přetahovacími kameny k jemnému doostření je asi o sto padesát korun dražší. Koupit lze i menší brusné kameny v cenách do stokoruny.

Pouzdro není pro parádu

Koupíte-li nůž, k němuž není v ceně pouzdro, měli byste o jeho pořízení uvažovat. Dobré pouzdro lze upevnit na opasek, a mít v něm tak nůž stále při ruce. Pro nože, které nejsou zavírací, je pouzdro nutností. Před ostrou čepelí je dobré se chránit a je potřeba uchovat i ostří nože bez úhony.

Plastová pouzdra bývají v ceně univerzálních nožů, jinak samostatně dostanete pouzdra kožená i z textilních materiálů. Vždy vyzkoušejte, jak dobře padne pouzdro noži: volné pouzdro, z něhož bude nůž vypadávat, je k ničemu.

Malým pouzdrem, které nepůjde zapnout, také příliš nepotěšíte. Ceny vás lekat nemusí, vybrat se dá jak mezi opravdu levnými pouzdry, tak v nabídce exkluzivních „futrálků“ za několik set a více.

Klepněte pro větší obrázek
Dobře udržovaný a broušený nůž bude spolehlivým pomocníkem celá desetiletí; foto: Mikov

Když nůž nejde otevřít

Stane se, že darovaný nůž jde ztuha otvírat a zavírat, co potom s ním? Jak vědí odborníci, pomoc je celkem jednoduchá: čepel nože se musí několikrát ponořit do horké vody a vždy po vytažení z vody otevřít – zavřít, až se uvolní, pak pečlivě nůž osušit a namazat jemným olejem.

Zahradnické nože
Značka Typ nože Velikost nože Cena
Bahco K-AP-1 univerzální, zavírací 180 mm 452 Kč
Bahco P11 očkovací, zavírací 180 mm 587 Kč
Bahco P20 žabka zavírací 200 mm 699 Kč
Bahco PG60 očkovací, pevný 155 mm 345 Kč
Bahco PG62 univerzální, zatahovací 235 mm 190 Kč
poznámka: nože Bahco (bývalá firma Sandvik) mají čepel z nerez oceli, střenka je plastová, protiskluzová, očkovací nože mají mosaznou stěrku na vosk
Fiskars 125900 očkovací 170 mm 360 Kč
Fiskars 125890 roubovací 170 mm 360 Kč
Fiskars 125860 univerzální 215 mm 215 Kč
Fiskars 125880 žabka zavírací 170 mm 360 Kč
poznámka: nože mají čepel z nerez uhlíkové oceli, plastová střenka je ergonomicky tvarovaná
Fiskars 9691 vytrhávač plevele 1000 mm 1 100 Kč
Fiskars V. P. Junior vytrhávač plevele 970 mm 775 Kč
Fiskars 135520 nůž na spáry 1580 mm 494 Kč
poznámka: odstraňovače plevele jsou určeny pro likvidaci vytrvalých plevelů
Mikov 351 NH 1 roubovací, pevný 165 mm 110 Kč
Mikov 352 NH 1 očkovací, pevný 165 mm 115 Kč
Mikov 801 NH 1 žabka zavírací 110 mm 250 Kč
Mikov 802 NH 1 roubovací, zavírací 100 mm 160 Kč
Mikov 803 NH1 1 očkovací, zavírací 100 mm 170 Kč
Mikov 805 NH1 2 očkovací + roubovací 100 mm 245 Kč
poznámka: kvalitní české nože z nerez oceli, plastová střenka
Opinel VRN N 08 tvar žabky, zavírací čepel 100 mm 555 Kč
Opinel VRI N 08 rovný, zavírací čepel 85 mm 200 Kč
Opinel VRN 8 zahnutý, zavírací čepel 80 mm 390 Kč
poznámka: univerzální zahradnické nože, nerez čepel, střenka z tvrdého dřeva s ochranným lakem proti vlhkosti
Viktorinox očkovací + roubovací 100 mm 490 Kč
Viktorinox očkovací 100 mm 350 Kč
Viktorinox roubovací 100 mm 210 Kč
Viktorinox žabka 100 mm 230 Kč
Viktorinox univerzální nůž pro leváky 100 mm 260 Kč
poznámka: švýcarské nože z kvalitního nerezu, rukojeť plastová (nylon), lze koupit i nůž se střenkou z ušlechtilého dřeva za cenu asi třikrát vyšší. Výrobce poskytuje doživotní záruku na mechanické opotřebení
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

22.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Užitková zahradaZeleninaZahrádkářův diářÚroda
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Jak připravit hravý třešňový likér

Jak připravit hravý třešňový likér

Říkáte si, že letos by to chtělo zužitkovat třešně i nějakým novým způsobem? Kromě zavařování, pálení a výroby džemu se můžete pustit do přípravy třešňového likéru. Je snadná a velmi rychlá. Pokud u vás zrají třešně dřív, takže už je máte zpracované, použijte na likér višně, rybíz nebo maliny.

21.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Hortenzie: Nejčastější chyby v pěstování

Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Pokud nekvetou, bývá příčinou pěstitelská chyba. Podívejte se na jejich přehled a zjistěte, co vaší rostlině pomůže. Další užitečné rady najdete i ve videu v úvodu článku.

11.  6.  2022 |
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Funguje levandule, vratič i afrikán

Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Fu…

Posezení za vlahých letních večerů s lahvinkou vína a přáteli patří k radostem krásného léta. Kdyby ovšem kolem nebzučeli ti otravní komáři. Tady jsou bylinky, které proti nim fungují.

29.  6.  2022 |
Lucie Kořistová
Bylinky