6
Fotogalerie

Tip redakce: Vybíráme dárky pro malé zahrádkáře

Marně dumáte nad tím, co koupit pod stromeček pro malé neposedy, kteří vám chtějí vždy se vším na zahrádce pomáhat? Přečtěte si naše tipy a s jejich pomocí zvolte to pravé pro vaše děti či vnoučata.

Jezdit se musí i po zahradě

Jistě to znáte – už ti nejmenší s vámi chtějí na zahradě „pracovat“, proto potřebují vlastní zahradnické nářadí. Všechno, co je na kolečkách, děti milují: najdou-li pod stromečkem čtyřkolový vozík, trakař nebo kolečko, budou s ním zjara rozvážet kompost, v létě na něj odvážet plevel a posekanou trávu a na podzim budou svážet úrodu do sklepa.

děti - kolečko.jpg
Vozit se dá zemina, listí, tráva, ale i kamarádi

Bez zahradního kolečka se neobejde žádný kluk ani holčička – s tím počítají i výrobci a nabízí bohatý výběr různorodých typů. Pro úplně malé děti jsou vhodná plastová kolečka v různých pastelových barvách a s obrázky. Nic moc se do nich nevejde, ale bývají jako komplet s lopatkou, kbelíkem a hrabičkami, takže je děti užijí i na písku.

Pro dvouleté a starší děti jsou k mání větší kolečka celodřevěná, plechová i dřevěná s plastovou korbou. Plastová kolečka pořídíte nejlevněji (výjimkou jsou výrobky značkové) v ceně do sta korun. Plechová a kombinovaná kolečka stojí mezi třemi až pěti sty korunami, nejdražší jsou celodřevěné vozíky a kolečka.

děti - kolečko dřevěné.jpg
Kolečko můžete vybírat z různých materiálů

U nich záleží na velikosti a povrchové úpravě dřeva: za některé hračky dáte pár stokorun, některé žebřiňáčky stojí téměř dva tisíce korun. Z vozového parku našich synů nejdéle přežilo plechové kolečko a dřevěný žebřiňáček. Na obojím převáželi všechno, co se dalo naložit (dost často i kamarády, pokud se vešli do korbičky).

Kolečka, vozíky Materiál Cena Věková kategorie
kolečko dřevěné smrk, borovice 510–800 Kč od 1,5 roku
kolečko kombinované dřevo-plast 270–320 Kč od 1,5 roku
kolečko plastové barevný plast 500 Kč od 1,5 roku
poznámka: v sadě s lopatkou, konvičkou a kbelíčkem
kolečko plechové ocelový plech lakovaný 460 Kč od 2 let
vozík s ojkou barevný plast 1 716 Kč od 1,5 roku
poznámka: kola s pneumatikami, nosnost 50 kg
žebřiňák borovice 2 400 Kč od 2 let
poznámka: kola s pneu, povrchová ochrana dřeva

Nářadí pro malé ručičky

Samotné kolečko je pro zahradníka málo, potřebuje další nářadí a nástroje k práci na zahradě. V základním vybavení musí být hrábě, lopata, motyka a rýč. Kbelíček také není marný a nesmíte zapomenout na konvičku! Plastové hrabičky a lopatka s dvaceticentimetrovou násadou se hodí zas pro nejmenší děti. Stojí pár korun a nebude vás proto trápit, když se poškodí nebo někde ztratí.

děti - lopatičky a spol.jpg
Nářadí lze postupně přikupovat

Pro ty starší jsou ke koupi hrábě, motyka, rýč i lopata z ocelového plechu s dřevěnými násadami. Můžete je mít buď jako sadu nářadí, nebo se dají koupit jednotlivě (takže v případě potřeby nahradíte rozbité nářadí novým). Sadu fungujícího nářadí pořídíte v ceně přes dvě stě korun, jednotlivé kusy od třiceti do osmdesáti korun, podle materiálu a provedení.

Malé barevné plastové konvičky s kropítkem ve tvaru květu ocení malé slečny – ceny jsou kolem třiceti až šedesáti korun. Plechové konvičky koupíte také v různých barvách nebo s obrázky, a to v cenách přibližně stejných jako ty plastové.

děti - konvička.jpg
Čím barevnější, tím více se dětem líbí

Ruční nářadí Materiál Cena Věková kategorie
hrábě, lopatka – sada barevný plast 19 Kč od 1 roku
hrábě, motyčka – sada barevný plast 79 Kč od 2 let
konvička barevná plast 45 Kč od 1,5 roku
konvička jednobarevná plech 35–60 Kč od 2 let
lopata s násadou plech lakovaný 49 Kč od 3 let
rýč s násadou plech lakovaný 49 Kč od 3 let

Malá mechanizace

Sekání trávníku už nebude jen na vás! Pro malého pomocníka můžete koupit plastovou sekačku trávy (bez nožů) v červené nebo zelené barvě v ceně kolem tří set korun. Je vyrobena z bytelného plastu, kola i rukojeť jsou rovněž plastové. 

děti - sekačka.jpg
A přerostlá tráva nemá šanci:)

Nevěřila bych, že tak jednoduchá hračka tolik zaujme dítě, kdybych to neviděla na vlastní oči. Sousedovic klučík dokázal jezdit za svým tátou, který sekal zahradu, po celou dobu jeho činnosti. Vrčel si k tomu a neúnavně před sebou strkal svoji sekačku.

Chodíte do lesa na dříví? Pak je tu hračka pro kluky jak stvořená: malá „motorová pila“ s opravdovou lištou a řetězem. Pila (i lišta) je plastová, řetěz s kovovými kuličkami místo zubů. Cena opět orientační – kolem pěti set korun.

„Velká“ mechanizace

Moderní doba se bez mechanizace neobejde, a máte-li dítko, které rádo jezdí na tříkolce, pak nemusíte váhat zaparkovat pod stromkem šlapací traktor s řetězovým pohonem. Výběr je velmi bohatý a nebude problém vybrat vhodný stroj podle velikosti a věku dítěte.

Některé typy traktorů pro menší děti jsou i s pevně přivěšeným dvoukolovým vlekem, starší traktorista už ocení samostatný stroj, který se bude podobat některé známé značce. Vleky se prodávají jako samostatné příslušenství a jsou buď dvou, nebo čtyřkolové.

děti - traktor základní.jpg
Jako zmenšené kopie opravdových strojů mohou vypadat současné hračky

Cenový rozsah je široký: od sedmnácti set korun za nejmenší traktor až po cenu dosahující šesti tisíc. Dražší typy mají různá vylepšení: otvírací kapotu, nakládací lžíci (funkční), někdy i imitaci zvuku motoru. Lze k nim zakoupit různá přídavná zařízení (brány, cisternu, radlici na sníh). Samotné přívěsy se pohybují podle velikosti a vybavení v cenách od pěti set do tří tisíc.

Traktory mechanické Materiál Příslušenství Cena
BIG malý zelený, červený přívěs 1 799 Kč
Diesel traktor barevný plast dvoukolový valník 4 420 Kč
poznámka: nosnost 25 kg, řetězový pohon
Dumperkid barevný plast nakladač a vlek 2 176 Kč
poznámka: nosnost 25 kg, řetězový pohon
Farm Star Big barevný plast   5 190 Kč
poznámka: možnost dokoupit přívěs, 127 cm dlouhý, 11 kg váha
John Deer malý zelený plast pevný vlek 1 999 Kč
John Deer velký zelený plast s vlekem 3 763 Kč
poznámka: imitace zvuku motoru
X Trac barevný plast se lžící 5 990 Kč
poznámka: otvírací kapota, 154 cm dlouhý
Přívěsy za traktory      
přívěs dvoukolový plast barevný sklápěcí nebo pevný 500–800 Kč
poznámka: sklápěcí přívěsy jsou dražší
přívěs dvouosý – 4 kola plast barevný sklápěcí 2 199 Kč
přívěs dvouosý – 4 kola plast barevný sklápěcí velký 3 299 Kč

Pro náročné

Pro ucelený přehled se sluší uvést i traktory s elektromotorem dvakrát 170 W. Pořizovací cena nejlevnějších typů traktorů je kolem osmi tisíc, dražší typy koupíte za patnáct tisíc. V ceně vozítka je nabíječka a 12V baterie. Na jedno nabití jezdí traktor třicet minut, pojezdová rychlost vpřed na první stupeň je 3,2 km/hod, na druhý rychlostní stupeň 6,3 km v hodině, zpáteční rychlost 4 km v hodině.

Traktory elektrické Nosnost Příslušenství Cena
John Deer Gator 60 kg baterie, nabíječka 14 760 Kč
poznámka: sklápěcí prostor, klakson, váha traktoru 26 kg, doba jízdy 30 minut, zpětný chod, dva rychlostní stupně vpřed, motor 2×170 W
John Deer Power Pull 40 kg baterie, nabíječka 8 861 Kč
poznámka: váha traktoru 17 kg, doba jízdy 30 minut, dva rychlostní stupně vpřed, jeden vzad
K těmto traktorům lze na objednávku dokoupit různá přídavná zařízení, například pluh, valníky, sklápěčky.

Opět k nim lze dokupovat přídavná zařízení a vleky v cenách kolem dvou a tří tisíc (i více za značkové). Motorové traktory zvládnou ovládat děti od tří let výše, pro větší bezpečnost jsou stroje vybaveny ochranným rámem.

Co Ježíšek přinese?

Jaký dárek položit vašim dětem či vnoučatům pod stromeček, to posoudíte nejlépe vy sami. Berte v úvahu věk a velikost dítěte, jeho zájmy a záliby. Nejdražší dárek není vždy ten nejvhodnější pro malé dítě, které vám bude vydatně pomáhat i s jednoduchým nářadím – hlavně že budete spolu…

 

Doporučujeme

Články odjinud