vytisknout velikost písma Tip redakce: I ryze praktický dárek má potěšit

Ať už budete obdarovávat někoho, kdo uznává jen praktické dárky, nebo i vy sami považujete jiné typy dárků za mrhání penězi, hledejte mezi nimi takové, se kterými skutečně darujete také radost.

Vánoce jsou symbolem klidu a míru – a ten má vládnout i po rozbalení dárků. Každý člen rodiny by měl být se svou nadílkou spokojen a měl by v ní, pokud je to jen trochu možné, najít alespoň něco z toho, oč si „napsal Ježíškovi“.

Klepněte pro větší obrázek
Jsou-li praktické dárky dobře zvolené, mohou z nich být nadšené i děti

Jestliže se pod stromečkem objeví dárky praktické, měly by i ony svým příjemcům udělat radost a dobře jim sloužit. Navíc je lze při troše hledání často sehnat v designu, který i tu nejobyčejnější věc pozvedne mezi skutečné dárky. Vytipovala jsem pro vás dárky  určené pro celou rodinu, z nichž si vybere snad každý. Budou-li se vám zdát značkové výrobky příliš drahé, nevadí – berte je jen jako inspiraci,  podobné se dají sehnat za mnohem nižší ceny.

Něco pro zahřátí

I když z kategorie předmětů praktických, přesto dokáže připravit kromě chutných dobrot i spoustu zábavy malým i velkým. Řeč je o grilu, který nemusí čekat v komoře na léto, ale dá se báječně využít k vaření čaje či opékání buřtů během zimních radovánek. Například stabilní gril z nerez oceli od firmy Lokki lze využít nejen na grilování, ale i jako přenosné ohniště. Jako ochrana před popálením samozvaných nejmenších kuchařů slouží vnější kruhová obruč o průměru sedmdesát centimetrů.

Tyč s grilovacím roštem je snadno demontovatelná, rošt je výškově nastavitelný. Velký odstup dna grilu od země a větrací otvory zajišťují pravidelný přívod vzduchu do ohniště i při použití v pořádně zasněženém terénu. Sadu pořídíte za 9 240 korun. Doplnit ji lze kotlíkem z nerez oceli za 1 970 korun. Najdete je v nabídce internetového obchodu www.lokki.cz.

Klepněte pro větší obrázek
Během radovánek na sněhu je příjemné se ohřát; zdroj: www.lokki.cz

Praktické, ozdobné, na hraní

Pro sbírání i ukládání ovoce dobře poslouží přepravky evokující atmosféru starého hokynářství. Využít se dají i k aranžování ovoce či květin nebo jako praktické krabice na nejrůznější drobnosti nejen v kuchyni či jídelně. Zaručeně si s nimi poradí i dětská fantazie.

Klepněte pro větší obrázek
Plechové přepravky na ovoce, série Nostalgie, cena 360 korun za kus; zdroj: www.this-that.cz

Pro ulehčení práce a větší pohodlí nejen pro věkem pokročilé

Že od práce na zahradě pořádně bolí tělo, ví každý, kdo někdy zkusil okopávání či pletí. Užitečným pomocníkem při nejrůznějších činnostech může být, zvláště pro starší ročníky, praktická stolička-klekačka.

V první poloze na nožkách slouží jako přenosné sedátko, pouhým otočením vzhůru nohama se z ní stane klekačka, jež ochrání kolena před otlačením a hlavně tělo před prostydnutím či promočením od studené a vlhké země. Po skončení práce se složí naplocho, takže nezabírá téměř žádné místo.

Klepněte pro větší obrázek
Stolička na dvůr i zahradu, skládací kovová konstrukce a plastové sedátko

Objednat ji můžete pomocí internetových obchodů, ceny se pohybují kolem sedmiset až devítiset korun. Jednodušší a lacinější verzí je pak umělohmotná podložka pod kolena. Je opět lehká a snadno přenosná i skladovatelná. K dostání bývá běžně v hobbymarketech a zahradnických potřebách.

Zahrada v pohybu

Nejen golfisté mají svůj vozík, dočkali se ho i zahrádkáři. Lehký vozík opatřený dvěma kolečky poslouží k převozu zahradního náčiní či (je-li z pevnějšího materiálu) k suplování těžkého zahradního kolečka. Plastové provedení lze použít i jako nádobu na vodu, kterou s daleko menší námahou dopravíte k záhonkům. Podle materiálu, z něhož je vyroben, vás přijde zhruba na tisíc až tisíc pět set korun.

Klepněte pro větší obrázek
Zahradní vozík ušetří vaši energii

Malý rudlík poslouží při přemisťování objemnější květináčů, ale i dalších předmětů na zahradě i v domácnosti. Díky teleskopické rukojeti se s ním dobře manipuluje každému, plastický držák fixuje převážený náklad. V nabídce bývá za zhruba patnáct set korun. Jako rychlý a jednoduchý pomocník pro přenášení květináčů poslouží nosný popruh, za nějž dáte kolem tří set korun.

Pro všechny generace pěstitelů

Domácí miniskleníček ocení všichni, kdo se pokoušejí pěstovat v domácích podmínkách rostlinky nesnášející průvan a náročnější na vzdušnou vlhkost i stabilnější teplotu. Stejně dobře se bude hodit na jaře k předpěstování sazenic určených pro zkrášlení truhlíků a záhonů i k užitku.

Klepněte pro větší obrázek
Miniskleník FRÖ z Ikea za 299 korun má rám z masivní borovice, skleněné výplně a ocelovou polici; zdroj: www.ikea.cz

Svojí velikostí či spíše "malostí" přitáhne také pozornost malých zahradníků, kteří ho coby součást výbavy rychle zahrnou do svých prvních pěstitelských pokusů.

Pro dámy každého věku

Nejmenší zahradnice i dámy s přebohatými pěstitelskými zkušenostmi jistě potěšíte vesele a zároveň romanticky působícím zahradnickým náčiním, které vypadá, jako by rozkvetlo. Pro malé slečny se hodí ruční hrabičky a lopatka, ostré nůžky už patří do rukou těch zkušenějších.

Klepněte pro větší obrázek
Kytičky rozkvetou prostě všude; zdroj: www.this-that.cz

Kromě zmíněných zcela zahradnických pomůcek můžete ve stejném dezénu pořídit ještě klasické nůžky, nožík nebo kladívko. Cena za kus činí 240 korun. Aby se náčiní nikde nepovalovalo, přikupte i vhodný věšáček – nejlépe stylový ve tvaru kytičky.

Pro pány

Obdélníkový koš s držadlem poslouží například k přinášení dřeva do krbu. Díky zimnímu motivu bude vhodnou vánoční dekorací. Ikea ho v zimní kolekci nabízí za 349 korun.

Klepněte pro větší obrázek
Koš ISIG, koš s držadlem; zdroj: www.ikea.cz

Ohnivzdorné rukavice pánové jistě ocení při přikládání do krbu nebo při přípravě grilování, jejich cena je 830 korun.

Klepněte pro větší obrázek
Ohnivzdorná rukavice zaručí bezpečnou manipulaci s ohněm; zdroj: www.lokki.cz

Pro děti

I když praktickými dárky, jakými jsou svetr nebo zimní boty, většinou svým ratolestem radost neuděláte, existují takové, které dozajista potěší. Jsou to ty, jež dodávají dětem pocit důležitosti, možnost přiblížit se dospělým. Ti malý caparti se totiž, na rozdíl od těch dospívajících, doslova třesou na to, aby mohly pracovat. Pořiďte jim do výbavy barevné holínky. Určitě se nebudou moci dočkat, až se s vámi na jaře pustí do zvelebování zahrádky.

Klepněte pro větší obrázek
Vesele zbarvené holínky seženete v rozmezí od dvou set až do tisíce korun

Pro leváky

Jestli máte svými praktickými dárky u někoho jistotu na úspěch, jsou to levorucí. Každý den totiž svádějí boj s předměty vyrobenými pro jejich početnější pravoruké protějšky. Dárek v podobě ergonomicky tvarovaného zahradního náčiní jim usnadní a zkvalitní práci na zahradě a budou si jej dozajista při každém použití pochvalovat.

Klepněte pro větší obrázek
Nářadí pro leváky je u nás novinkou

Darovat zkuste například zahradnické nůžky určené přímo pro leváky. V Praze a Brně si můžete zajít do nově otevřených kamenných obchodů pro levoruké, pro ostatní je k dispozici nabídka zboží přes internet (www.levaruka.cz).

Například zahradnické nůžky Bahco s rotační kličkou jsou navrženy tak, aby účinně snižovaly nutný tlak v dlani. Navíc mají břity otočeny doprava a nahoru, díky čemuž je dlaň při práci v přirozenějším úhlu a zkracované větve a stonky nekončí rozmačkané a „ožužlané“, ale čistě odstřižené. Výrobek je dodáván v kufříku se dvěma náhradními pružinami, olejem a seřizovacím nářadím a vyjde vás na 2 641 korun. 

Další ruční zahradnické náčiní určené levákům představuje vidlička na plevel nebo lopatka Easy Grip. Pěstní rukojeť je u obou řešená tak, aby při práci udržovala dlaň v přirozené pozici. Cena za kus je 356 korun.

Pro pejsky

Námraza či zledovatělý sníh jsou pro jemné psí pacičky stejnou pohromou jako třeba řežavé uhlíky – a po těch by vás jistě nenapadlo své miláčky vodit. Chcete-li tedy dopřát čtyřnohým členům rodiny bezpečný a radostný pohyb nejen na zahradě, pořiďte jim speciální botičky.

Klepněte pro větší obrázek
Šusťákové boty s protiskluzovou podrážkou jsou za 269 korun k dostání v různých velikostech a v barvě černé či červené v obchodě s chovatelskými potřebami; zdroj: www.akva-exo.cz

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro začátečníky

Jak zaštipovat rajčata? Jednoduchý návod pro …

Zaštipování rajčat je jednoduché, přesto byste ho neměli podceňovat. Pokud ho totiž uděláte správně, máte velkou šanci na kvalitní úrodu.

22.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Užitková zahradaZeleninaZahrádkářův diářÚroda
Letní věnec na dveře: Vyberte, který se vám líbí nejvíc

Letní věnec na dveře: Vyberte, který se vám l…

Přivítejte léto i své návštěvy stylovým věncem na dveře. Nechte se inspirovat, jak by mohl vypadat. Můžete ho vytvořit z rostoucích i řezaných rostlin a stejně tak i umělých. V některých případech dokonce květiny vůbec nebudou potřeba!

18.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

23.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
5 bylin, které spálí tuky a usnadní hubnutí. Které to jsou?

5 bylin, které spálí tuky a usnadní hubnutí. …

Bylinky obsahují látky, které nám mohou pomoci v cestě za vysněnou postavou. Urychlí metabolismus, pomohou s nedostatečnou činností žlučníku, zbaví organismus nadbytečné vody. Které bylinky se hodí?

16.  6.  2022 |
Lucie Kořistová
hubnutí
Jak připravit hravý třešňový likér

Jak připravit hravý třešňový likér

Říkáte si, že letos by to chtělo zužitkovat třešně i nějakým novým způsobem? Kromě zavařování, pálení a výroby džemu se můžete pustit do přípravy třešňového likéru. Je snadná a velmi rychlá. Pokud u vás zrají třešně dřív, takže už je máte zpracované, použijte na likér višně, rybíz nebo maliny.

21.  6.  2022 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty