vytisknout velikost písma Tip redakce: Dárky pro pěstitele bonsají

Zdálo by se, že věnovat pod stromeček pěkný dárek tomu, kdo má nějakého koníčka, nebude zas takový problém. Při bližším pohledu zjistíte, kolik možností je – a z nich si vybrat je možná ta hlavní potíž.

Něco živého

Bonsai jako dárek udělá radost každému – jak začátečníkům, tak i pokročilejším. Pro ty začínající jsou nejvhodnějšími rostlinami ptačí zob (Ligustrum), některé fíkusy (F. retusa) či hlohyně (Pyracantha). Běžně koupíte jilmy, javory, skalníky, Carmonu nebo Caragonu.

Klepněte pro větší obrázek
Bonsai uvítá i nadšený začátečník

Poměrně nenáročné jsou dřišťály a břečťany. Rostliny lze koupit v různých velikostech (výškách), běžně se prodávají vysoké asi dvacet centimetrů – za ty zaplatíte podle druhu od dvou set do pěti set korun, za rostliny o něco vyšší do osmi set korun.

Živé bonsaje Velikost rostliny Cena
Buxus (zimostráz) 25 cm 468 Kč
Carmona microphylla 28 cm 520 Kč
  30 cm 669 Kč
Caragona 26 cm 500 Kč
Ficus retusa 23 cm 355 Kč
F. retusa 32–33 cm 200–449 Kč
F. retusa 35 cm 630 Kč
Ligustrum (ptačí zob) 26 cm 499–640 Kč
  31 cm 650 Kč
poznámka: velice vhodná dřevina pro začátečníky
Portulacaria 30 cm 360 Kč
poznámka: tvarována jako kaskáda
Portulacaria 40 cm 290 Kč
Pyracantha (hlohyně) 24 cm 99–151 Kč
  29 cm 190 Kč
Ulmus (jilm) 17 cm 450 Kč
  27 cm 477 Kč
poznámka: ceny bonsají se odvíjí od pěstovaného tvaru, velikosti, druhu pěstební nádoby a také od původu rostliny (dovoz, domácí pěstitelé)

Milovník malých krás

Takový pěstitel bonsají myslí na svoje stromky neustále. Sází, zalévá, rosí, hnojí, tvaruje, upravuje, vzdělává se – a k tomu všemu potřebuje spoustu nářadí a pomůcek, o nichž možná nemáte ani tušení. Zkusíme vám poradit, co by mohl nadšený „bonsajista“ přivítat pod vánočním stromkem.

Klepněte pro větší obrázek
Bonsaje: objevili jste už jejich krásu?

Nůžky a nůžtičky

Běžné zahradní nůžky jsou pro klasického zahrádkáře zajisté vhodným dárkem, ale na bonsaje nestačí. Pěstitel potřebuje nůžky na zkracování výhonů, nůžky na prostřih, větší nůžky na úpravu kořenů a drobnější nůžky na zástřih listů. Běžné zahradnické nůžky se k úpravě listů nehodí, střih musí přesný a ostrý.

Potřeba jsou i nůžky na drát, stojí něco přes dvě stě korun, japonské téměř čtyři tisíce. Ceny různých typů nůžek na tvarování se pohybují od sto padesáti korun (nejmenší) až k ceně přesahující čtyři tisíce. Hodně drahé nářadí jsou většinou originální japonské pomůcky vhodné pro pokročilé pěstitele.

Klepněte pro větší obrázek
Pouhý základ dobrého nářadí stojí relativně dost peněz

Nářadí na tvarování bonsají Použití Cena
dláta úprava povrchu kamenů od 450 Kč
drapáky úprava kořenů od 145 Kč
drapáky se špachtlí úprava nadzemních kořenů od 195 Kč
kleště nerezové 210 mm úprava větví 665–7 900 Kč
kleště ploché úprava větví a výhonů od 530 Kč
nůžky na kořeny zkracování kořenů od 190 Kč
nůžky na listy na zástřih od 520 Kč
nůžky na prostřih na výhony 540–4 300 Kč
nůžky stříbrné 195 mm na přerostlé výhony 2 190 Kč
nůžky univerzální všestranné použití 1 490 Kč

Kleště k tvarování rostlin

Nejužitečnější nářadí k tvarování rostlin jsou kleště. Na rozdíl od zahradnických nůžek mají dutě zabroušené čelisti, takže se jimi odštípnou větvičky těsně u kmínku a nezůstávají nepěkné pahýly.

Za kleště dáte kolem pěti set korun, za originální japonské třeba osm tisíc. Vybrat můžete i kleště trhací, s konkávními čelistmi, nebo ploché kleštičky – zeptejte se raději prodejce, k čemu který typ slouží, kleště jsou si dost podobné, ale mohou mít naprosto jinou funkci.

Hrabičky, drapáky, metličky, pinzety…

Hrabičky slouží k urovnání povrchu misky, v které bonsai roste, nebo se hodí na úpravu kořenů stejně jako drapák. Tyto pomůcky patří k těm s nižší cenou, pořídíte je od devadesáti do dvou set korun.

Pěstitel bonsají se neobejde bez různých metliček a košťátek na očištění nadzemních částí kořenů (cena dvacet až dvě stě korun), potřebuje loupáček na kůru pro úpravu kmenů, pinzetu (prodává se v ceně kolem dvou set korun) na vyštipování pupenů a odstraňování starého jehličí nebo škůdců. V obchodě vám nabídnou i dlátka, pilky, nože na přesazování: pokud přesně nevíte, co k jakému účelu slouží, raději kupte jen to, o čem víte, že obdarovaný uvítá.

Klepněte pro větší obrázek
Umění péče o bonsaje se učí celý život

Dráty k vyvazování a tvarování rostlin

Nic nezkazíte, koupíte-li vyvazovací drát. Je hliníkový a eloxovaný mědí, běžně v průměrech od necelého milimetru až po drát o síle pěti milimetrů. Nemůžete darovat jakýkoliv vazací drát: tento je – stejně jako všechny druhy nářadí i pomůcek pro pěstování bonsají – v nerez provedení.

Pomůcky k pěstování bonsají Použití Cena
hrabičky na kořeny úprava kořenů od 90 Kč
jmenovky k rostlinám – 10 ks   55 Kč
kartáče na kůru rostlin od 150 Kč
košťátka z přírodních materiálů čištění kmene od 19 Kč
kropítko na konev k rovnoměrné zálivce 750 Kč
poznámka: průměr 130 mm, materiál měď
metlička úprava povrchu misky od 90 Kč
nůž na přesazování   395–1 350 Kč
pasta na rány – 150 g vhodná pro listnáče 265 Kč
pilka na silnější větve 490–1 350 Kč
pinzeta vyštípování pupenů 249 Kč
přípravek na bělení dřeva úprava kmene 100–200 Kč
sítko jemné na dno misek 135 Kč
poznámka: baleno po pěti kusech
sítko hrubé na dno misek 195 Kč
poznámka: baleno po pěti kusech
sítko nerez na dno misek od 450 Kč
tmel na rány – 200 g na větší řezné rány 250 Kč

Slabší dráty se hodí pro tvarování jehličin, silnější k vyvazování a tvarování větších listnatých bonsají. Drát ve stogramovém balení stojí kolem stovky, půlkilový kotouč něco přes čtyři sta a kilové balení zhruba pět set korun.

I zalévání je věda

Bonsaje vyžadují specifický způsob závlahy, proto jsou na trhu i speciální kropítka a konvičky. Dvoulitrová měděná konvička vás vyjde na dva tisíce korun, šestilitrová ještě o něco dráž. Začínající pěstitel si většinou vystačí s obyčejnou konvičkou, k mání jsou i nástavce – samostatná kropítka s jemným rozptylem v ceně kolem dvou stokorun.

Zato rozprašovačem uděláte radost vždycky (pokud jich nemá pěstitel několik kusů): nejmenší koupíte už za padesátikorunu, větší za sto korun a v ceně přes dvě stě korun už máte rozprašovač, který je schopen i mlžit rostliny.

Misky, nádoby a podstavce jako umělecké dílo

Nádherná bonsai v krásné keramické nádobě – určitě znáte tuto kombinaci z výstav pěstitelů. Většinou jsou takové misky nebo květináče dílem výtvarníků, pro domácí pěstování však seženete v obchodech levnější, ale neméně zajímavé a krásné nádoby. Úplným začátečníkům můžete koupit i tvarově pěkné plastové misky a květináče v ceně několika desetikorun.

Klepněte pro větší obrázek
Důležitá je nejen rostlina a nádoba, ale také podstavec, na němž je umístěna

Nádoby na pěstování bonsají se kupují podle velikosti (výšky) rostliny a podle toho, v jakém tvaru je pěstována. Ploché a kulaté misky pro krajinky, obdélníky a několikaúhelníkové mísy pro ostatní tvary, pro převislé a kaskádovité bonsaje jsou nádoby vyšší a užší – říká se jim kaskády a polokaskády.

Materiálem může být už zmíněný plast, pálená keramika, prodávají se i glazované barevné nádoby, výběr je obrovský. Ceny začínají na deseti korunách (malé plastové misky) a dostat se můžete k sumě přes dva tisíce korun za misky keramické s povrchovou úpravou.

Misky a nádoby na bonsaje Velikost Cena
misky keramické hranaté do 20 cm od 125 Kč
misky keramické hranaté do 40 cm od 295 Kč
poznámka: velikostí je myšlena výška bonsaje
misky keramické kulaté do 10 cm 90 Kč
misky keramické kulaté do 20 cm od 140 Kč
misky keramické kulaté do 30 cm od 390 Kč
misky keramické oválné do 40 cm 240–1 790 Kč
misky keramické oválné do 50 cm až 1 250 Kč
misky pálené dřevo – kulaté   od 390 Kč
misky plastové různá 10–98 Kč
misky plastové – podmisky různá 7–25 Kč
nádoby – kaskády do 20 cm od 175 Kč
nádoby polokaskády do 20 cm od 160 Kč
misky pálené dřevo – kulaté   od 390 Kč
ploché misky – suibany   125–1 890 Kč

Celkový efekt bonsaje ještě zvýší usazení misky do rámu (většinou z ušlechtilých dřev) nebo na zvýšený podstavec. Tady se ceny velice liší u různých prodejců (od tří set do pěti set korun a výše), seženete je ale jen ve specializovaných prodejnách.

Kdo chce více znát

Kniha jako dárek k Vánocům patří, a bude-li to kniha o bonsajích, určitě jí potěšíte. Pro začínající i pokročilejší můžete vybrat z následujících, které jsou v prodeji:

  • J. Štolc: Základní škola pro pěstitele bonsají – ta se bude určitě líbit, je v ní mnoho dobrých rad a základních návodů
  • J. Votýpka: Pokojová bonsai – brožovaná kniha s množstvím fotografií
  • J. Pišl: Bonsai nejen v paneláku – věnuje se pěstování i venkovních bonsají

Dvě publikace plné nádherných fotografií „Japonské zahrady“ za čtyři sta nebo přes sedm set korun se budou líbit i těm, kdo bonsaje nepěstují. A možná díky některé knížce s tímto krásným koníčkem začnou. Pak budete mít na dlouhá léta po starostech, co dát pod stromeček.

Kde nakoupit?

V zahrádkářských potřebách není nabídka pro pěstitele bonsají téměř žádná, budete se muset obrátit na zahradnictví, jež se pěstováním a prodejem bonsají zabývají (mívají i pomůcky pro pěstitele), nebo přímo na některý z obchodů, specializovaný na potřebné pomůcky.

Klepněte pro větší obrázek
Příslušné náčiní vybírejte ve specializovaných prodejnách

Zkuste se podívat na některé nabídky:

http://www.bonsai-obchod.cz/?p=productsList&iCategory=15&sName=Naradi

http://www.bonsai-shop.cz/

http://www.e-bonsai.cz/atlasobchod/

http://awida.stachsw.cz/eshop/index.php

http://rostliny-kvetiny.zeleneudoli.cz/bonsaje-pomucky/c-2166/

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Za dvě hodiny 700 křemenáčů osikových. Takový úlovek se povedl tento týden dvěma kamarádům na Benešovsku. Je jasné, že houby už zase rostou jak o život, i když samozřejmě ne úplně všude. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky?

10.  9.  2020 |
Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si na něm můžete už za měsíc

Jak správně naložit kysané zelí: Pochutnat si…

Také tak milujete kysané zelí? Kromě toho, že je chutné, je doslova nabité vitamíny a minerály. A i když se dá koupit v každém obchodě, nad to domácí není. Naložte si ho podle našeho návodu a už nikdy nebudete chtít jiné.

6.  10.  2020 |
Dekorace na hrob: Vyrobte si dušičkovou výzdobu

Dekorace na hrob: Vyrobte si dušičkovou výzdo…

Zavzpomínejte na své zesnulé blízké, navštivte jejich hrob, ozdobte ho a zapalte svíčku. Dekorace na hrob nemusí být drahá. Dušičkovou výzdobu můžete snadno vyrobit doma. Nápady najdete v naší galerii.

23.  10.  2020 |
Tohle je dům roku 2020: Podívejte se, jak je krásně propojený se zahradou

Tohle je dům roku 2020: Podívejte se, jak je …

Uprostřed obce Kojetín, nedaleko Nového Jičína vznikla betonová přístavba domu, která se aktuálně pyšní titulem Stavba roku 2020. Dům plynule navazuje na zahradu, skýtá netušené výhledy, střechu má pokrytou zelení a nemá vnitřní příčky.

25.  10.  2020 |
Nejkrásnější podzimní věnce na dveře. Který byste si vybrali?

Nejkrásnější podzimní věnce na dveře. Který b…

Nemusíte čekat až na předvánoční čas. Právě teď si můžete ozdobit dveře věncem s podzimní tématikou, který vás potěší při každém příchodu domů. Inspiraci najdete v galerii.

21.  10.  2020 |