vytisknout velikost písma Tip na víkend: Jedinečné zahrady zámku ve Žďáru se otevírají veřejnosti. Pouze na 2 dny

Vydejte se do běžně nepřístupných zahrad zámku Žďár nad Sázavou, který v posledních letech zvelebovala gruzínská princezna Thamara Kinská. Zároveň pokud máte tvořivého ducha, můžete se se svým florálním objektem přihlásit do soutěže a vyhrát 15 000 Kč.

Zámek Žďár nad Sázavou je místem, ze kterého na první pohled ucítíte pohodu, tvořivost a vůni staletí plných příběhů. Neobyčejně zajímavé dějiny zde psali cisterciáčtí mniši už od 13. století, geniální architekt Jan Blažej Santini Aichel nebo současní majitelé zámku, rodina Kinských. Jejich zámek můžete navštívit po celý rok, každý rok v květnu se pak pro návštěvníky otvírají soukromé zahrady gruzínské princezny Thamary Kinské. Ta se po navrácení panství rodině Kinských v roce 1991 do zahrad doslova zamilovala, odpočívala zde a zahradničila. Založila zde svou oblíbenou skalku, na níž roste mateřídouška, koniklec, floxy a další skalničky. Po léta v zahradě šlechtila různé druhy pivoněk a růží. Po její smrti v roce 2019 zde byly na její památku vysázeny dvě magnólie.

Skalka ve svahu: Jak ji vybudovat. Návod nejen pro začátečníky

Skalka ve svahu: Jak ji vybudovat. Návod nejen pro začátečníky

Tradiční akce s novým názvem

Soukromé zahrady rodiny Kinských se otevírají pouze jednou za rok, a to při dvoudenní akci Kouzelné zahrady (dříve se tato akce jmenovala Dny otevřených zahrad). Ta letos proběhne 30. a 31. května. Už teď se však můžete přihlásit do kreativní soutěže o nejkrásnější zahradní instalaci.

Soutěže se mohou zúčastnit školy, soukromé subjekty i všichni, kdo mají rádi tvoření, design a umění. Stačí vytvořit florální objekt s využitím přírodnin a libovolného recyklovaného materiálu. Hlavní cenou je finanční odměna ve výši 15 tisíc korun, skleněná plastika a také mediální publicita. Dále se bude vyhlašovat Cena poroty, Cena diváků a Cena soutěžících. Uzávěrka je 13. března. Díla budou umístěna přímo v zahradě: „Návštěvníci se mohou těšit na umělecké zahradní instalace, soutěžní florální objekty umístěné v zahradách v souladu s jejím geniem loci a site specifik místa, hodnotit je v jedné z kategorií budou právě samotní návštěvníci. To vše v duchu letošního tématu, kterým je Harmonie,“ říká hraběnka Marie Kinsky. Kromě toho se můžete těšit na bohatý hudební doprovodný program, kreativní dílny, jarmark a spoustu dobrého jídla.

3 tipy, jak si zařídit zahradu, kterou si zamilujete

3 tipy, jak si zařídit zahradu, kterou si zamilujete

V loňském roce rodina Kinských zavedla na akci vstupné. „Loni byla část ze vstupného věnována neziskové organizaci Popálky, o. p. s., která pomáhá lidem po popáleninovém úrazu. S pomocí charitativnímu projektu počítáme i v letošním roce, právě teď probíhá výběr organizace, kterou podpoříme,“ vysvětluje hraběnka Marie Kinsky.

Jak na to: Přivítejte návštěvy i podzim girlandou

Jak na to: Přivítejte návštěvy i podzim girlandou

Unikátní zahrady jindy nenavštívíte

Při vstupu do rozlehlé zahrady na vás dýchne klid a neopakovatelný genius loci tohoto místa. Rodina Kinských využívá jako své letní sídlo tzv. zámeček (nebo také letní prelaturu), který tvoří jednu z dominant zahrad a byl postaven v 18. století na břehu rybníka.

Na zahrady z jedné strany navazuje Konventský rybník a z druhé bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše spolu s budovou konventu, bývalým obydlím cisterciáckých mnichů. Na něj navazuje prostor bývalého rajského dvora, který byl původně obklopen křížovou chodbou.

Jak kombinovat bylinky v truhlíku: Které se k sobě hodí a které se nesnesou?

Jak kombinovat bylinky v truhlíku: Které se k sobě hodí a které se nesnesou?

Rajský dvůr představoval důležité místo v každém klášteře, které nebylo přístupné veřejnosti. Jak název napovídá, rajský dvůr odkazoval na skutečný ráj, který čekal na věřícího po smrti. Nechyběly zde různé druhy květin a byliny. Mniši trávili v rajském dvoře svůj volný čas. V jeho centru se nachází původně gotická Studniční kaple, která je symbolem, od něhož odvozuje žďárský klášter svoje jméno. Ze zahrad je také nádherný výhled na protější poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

V zahradě byly nově uspořádány květinové záhony podle barev, u letní prelatury se nachází kombinace modré a bílé, ve spodní části zahrady u Konventského rybníku potom červené, žluté a oranžové. Návštěvníci mohou obdivovat levandulové záhony, různé druhy velkokvětých i pnoucích růží, zápleváků, rudbékií, kosatců, jiřin, chrp, krásnooček, rozkvétají zde také rozlehlé šeříky, bíle kvetoucí kalina, ořechokřídlec, zlatice, kdoulovec, hortenzie nebo rododendrony a bobkovišně.

Lobelky – letničky, které za málo péče udělají hodně radosti. Jak je pěstovat?

Lobelky – letničky, které za málo péče udělají hodně radosti. Jak je pěstovat?

Součástí zahrad je také užitkový záhon, který navazuje na původní rajský dvůr. Nyní se na něm pěstují letničky, zelenina a bylinky jako šalvěj, tymián, oregano, máta, yzop nebo saturejka, které využívá rodina Kinských pro kuchyňskou spotřebu. Část zahrady, ve které se nachází také zmíněná rozlehlá skalka, nese parkovou úpravu a příjemné ochlazení zde můžete najít ve stínu vzrostlých smrků, jedlí, tůjí nebo modřínu.

Jak se „staví“ vyvýšený záhon?

Jak se „staví“ vyvýšený záhon?

Zámecká zahradnice radí

O zahradu se stará zámecká zahradnice, paní Jindřiška Habánová. Ta nás nechala nahlédnout do svého zahradnického know-how. „Velkou výhodou mé práce při současném suchu je, že můžu čerpat vodu přímo ze sousedního Konventského rybníku. Místo chemických přípravků používám chlévský hnůj. Často bojuji také se mšicemi, osvědčil se mi výluh z kopřiv nebo přesličky a kostivalu. Ideální je v blízkosti mšic vysadit turecký karafiát, známý pod názvem afrikán,“ doporučuje některé ze svých osvědčených postupů paní Habánová. „Nejlepším herbicidem je vždycky motyka,“ dodává s úsměvem.

Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Funguje levandule, vratič i afrikán

Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Funguje levandule, vratič i afrikán

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Adventní výzdoba truhlíků: Která je nejkrásnější? Nechte se inspirovat

Adventní výzdoba truhlíků: Která je nejkrásně…

Než se nadějeme, bude tu advent. Připravte se na něj včas a promyslete si, jak bude vypadat adventní výzdoba truhlíků, které máte na oknech. Prohlédněte si galerii vybraných fotografií z Pinterestu a vyberte si, v jakém stylu vaše adventní výzdoba letos bude.

12.  11.  2022 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na stromeček ze škrobu a jedlé sody

Studený porcelán: Jak vyrobit ozdoby na strom…

Znáte studený porcelán? Je to lehká, tvárná hmota, která skvěle vypadá, a co je úžasné, připravíte ji doma za pár korun jen ze dvou ingrediencí ze spíže. Vyzkoušejte to! Poradíme vám, jak si ze studeného porcelánu vytvořit vánoční ozdoby.

15.  11.  2022 |
Lenka Chvostová
Studený porcelánDIYDekoraceVýrobaVánoce
Adventní výzdobu si letos vytvořte sami: Nejkrásnější dekorace z klacíků a větví

Adventní výzdobu si letos vytvořte sami: Nejk…

Vyrazte si do lesa na procházku a nasbírejte pár pěkných rovných větví. Prohledali jsme za vás Pinterest a našli ty nejkrásnější adventní dekorace, které z nich můžete vyrobit.

20.  11.  2022 |
Lucie Kořistová
Adventní výzdoba
Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dny

Jak zazimovat muškáty, aby přežily chladné dn…

Muškáty neboli pelargonie patří k nejoblíbenějším květinám, které každoročně od května až do října zaplaví okna, balkony i terasy pestrou škálou barev. Aby nám však muškáty dělaly radost i několik let za sebou, musíme věnovat zvláštní pozornost jejich zazimování.

16.  11.  2022 |
Karolína Tomášková
Muškáty
Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte si ho za pár korun!

Adventní věnec tradiční i netradiční. Vyrobte…

Letos vychází začátek adventu na neděli 27. listopadu. Včas si proto nezapomeňte připravit adventní věnec, abyste na něm mohli zapálit první svíčku. Chtěli byste ho vytvořit sami, ale nevíte jak? Poradíme vám! Vyrobit ho můžete rychle a levně, navíc jen z toho, co máte doma. Pro inspiraci pro vás máme více než padesát fotek adventních věnců v naší fotogalerii!

22.  11.  2022 |
Lenka Chvostová
Adventní věnecVánoce 2017VěnecDIYDekoraceVýrobaInteriérVánoce