vytisknout velikost písma Tip na víkend: Jedinečné zahrady zámku ve Žďáru se otevírají veřejnosti. Pouze na 2 dny

Vydejte se do běžně nepřístupných zahrad zámku Žďár nad Sázavou, který v posledních letech zvelebovala gruzínská princezna Thamara Kinská. Zároveň pokud máte tvořivého ducha, můžete se se svým florálním objektem přihlásit do soutěže a vyhrát 15 000 Kč.

Zámek Žďár nad Sázavou je místem, ze kterého na první pohled ucítíte pohodu, tvořivost a vůni staletí plných příběhů. Neobyčejně zajímavé dějiny zde psali cisterciáčtí mniši už od 13. století, geniální architekt Jan Blažej Santini Aichel nebo současní majitelé zámku, rodina Kinských. Jejich zámek můžete navštívit po celý rok, každý rok v květnu se pak pro návštěvníky otvírají soukromé zahrady gruzínské princezny Thamary Kinské. Ta se po navrácení panství rodině Kinských v roce 1991 do zahrad doslova zamilovala, odpočívala zde a zahradničila. Založila zde svou oblíbenou skalku, na níž roste mateřídouška, koniklec, floxy a další skalničky. Po léta v zahradě šlechtila různé druhy pivoněk a růží. Po její smrti v roce 2019 zde byly na její památku vysázeny dvě magnólie.

Skalka ve svahu: Jak ji vybudovat. Návod nejen pro začátečníky

Skalka ve svahu: Jak ji vybudovat. Návod nejen pro začátečníky

Tradiční akce s novým názvem

Soukromé zahrady rodiny Kinských se otevírají pouze jednou za rok, a to při dvoudenní akci Kouzelné zahrady (dříve se tato akce jmenovala Dny otevřených zahrad). Ta letos proběhne 30. a 31. května. Už teď se však můžete přihlásit do kreativní soutěže o nejkrásnější zahradní instalaci.

Soutěže se mohou zúčastnit školy, soukromé subjekty i všichni, kdo mají rádi tvoření, design a umění. Stačí vytvořit florální objekt s využitím přírodnin a libovolného recyklovaného materiálu. Hlavní cenou je finanční odměna ve výši 15 tisíc korun, skleněná plastika a také mediální publicita. Dále se bude vyhlašovat Cena poroty, Cena diváků a Cena soutěžících. Uzávěrka je 13. března. Díla budou umístěna přímo v zahradě: „Návštěvníci se mohou těšit na umělecké zahradní instalace, soutěžní florální objekty umístěné v zahradách v souladu s jejím geniem loci a site specifik místa, hodnotit je v jedné z kategorií budou právě samotní návštěvníci. To vše v duchu letošního tématu, kterým je Harmonie,“ říká hraběnka Marie Kinsky. Kromě toho se můžete těšit na bohatý hudební doprovodný program, kreativní dílny, jarmark a spoustu dobrého jídla.

3 tipy, jak si zařídit zahradu, kterou si zamilujete

3 tipy, jak si zařídit zahradu, kterou si zamilujete

V loňském roce rodina Kinských zavedla na akci vstupné. „Loni byla část ze vstupného věnována neziskové organizaci Popálky, o. p. s., která pomáhá lidem po popáleninovém úrazu. S pomocí charitativnímu projektu počítáme i v letošním roce, právě teď probíhá výběr organizace, kterou podpoříme,“ vysvětluje hraběnka Marie Kinsky.

Jak na to: Přivítejte návštěvy i podzim girlandou

Jak na to: Přivítejte návštěvy i podzim girlandou

Unikátní zahrady jindy nenavštívíte

Při vstupu do rozlehlé zahrady na vás dýchne klid a neopakovatelný genius loci tohoto místa. Rodina Kinských využívá jako své letní sídlo tzv. zámeček (nebo také letní prelaturu), který tvoří jednu z dominant zahrad a byl postaven v 18. století na břehu rybníka.

Na zahrady z jedné strany navazuje Konventský rybník a z druhé bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše spolu s budovou konventu, bývalým obydlím cisterciáckých mnichů. Na něj navazuje prostor bývalého rajského dvora, který byl původně obklopen křížovou chodbou.

Jak kombinovat bylinky v truhlíku: Které se k sobě hodí a které se nesnesou?

Jak kombinovat bylinky v truhlíku: Které se k sobě hodí a které se nesnesou?

Rajský dvůr představoval důležité místo v každém klášteře, které nebylo přístupné veřejnosti. Jak název napovídá, rajský dvůr odkazoval na skutečný ráj, který čekal na věřícího po smrti. Nechyběly zde různé druhy květin a byliny. Mniši trávili v rajském dvoře svůj volný čas. V jeho centru se nachází původně gotická Studniční kaple, která je symbolem, od něhož odvozuje žďárský klášter svoje jméno. Ze zahrad je také nádherný výhled na protější poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

V zahradě byly nově uspořádány květinové záhony podle barev, u letní prelatury se nachází kombinace modré a bílé, ve spodní části zahrady u Konventského rybníku potom červené, žluté a oranžové. Návštěvníci mohou obdivovat levandulové záhony, různé druhy velkokvětých i pnoucích růží, zápleváků, rudbékií, kosatců, jiřin, chrp, krásnooček, rozkvétají zde také rozlehlé šeříky, bíle kvetoucí kalina, ořechokřídlec, zlatice, kdoulovec, hortenzie nebo rododendrony a bobkovišně.

Lobelky – letničky, které za málo péče udělají hodně radosti. Jak je pěstovat?

Lobelky – letničky, které za málo péče udělají hodně radosti. Jak je pěstovat?

Součástí zahrad je také užitkový záhon, který navazuje na původní rajský dvůr. Nyní se na něm pěstují letničky, zelenina a bylinky jako šalvěj, tymián, oregano, máta, yzop nebo saturejka, které využívá rodina Kinských pro kuchyňskou spotřebu. Část zahrady, ve které se nachází také zmíněná rozlehlá skalka, nese parkovou úpravu a příjemné ochlazení zde můžete najít ve stínu vzrostlých smrků, jedlí, tůjí nebo modřínu.

Jak se „staví“ vyvýšený záhon?

Jak se „staví“ vyvýšený záhon?

Zámecká zahradnice radí

O zahradu se stará zámecká zahradnice, paní Jindřiška Habánová. Ta nás nechala nahlédnout do svého zahradnického know-how. „Velkou výhodou mé práce při současném suchu je, že můžu čerpat vodu přímo ze sousedního Konventského rybníku. Místo chemických přípravků používám chlévský hnůj. Často bojuji také se mšicemi, osvědčil se mi výluh z kopřiv nebo přesličky a kostivalu. Ideální je v blízkosti mšic vysadit turecký karafiát, známý pod názvem afrikán,“ doporučuje některé ze svých osvědčených postupů paní Habánová. „Nejlepším herbicidem je vždycky motyka,“ dodává s úsměvem.

Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Funguje levandule, vratič i afrikán

Bylinky a rostliny, které odpuzují komáry: Funguje levandule, vratič i afrikán

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Málo prostoru v kuchyni? Nevadí! Inspirujte se, jak si zařídit dokonalou kuchyň

Málo prostoru v kuchyni? Nevadí! Inspirujte s…

Když máte hodně prostoru, je snadné zařídit kuchyň, kam se vejde vše potřebné. V malé kuchyni to ale může být pěkný oříšek. Našli jsme pro vás ty nejlepší malé kuchyně z Pinterestu, abyste se mohli inspirovat a vytvořit si malý ráj i u vás doma.

17.  1.  2021 |
Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další ptáčky

Jak vyrobit lojovou kouli pro sýkorky a další…

Zima je tu. Venku sněží, teploty padají pod nulu. Je proto ten pravý čas začít přikrmovat venkovní ptactvo. Radost opeřencům uděláte lojovou koulí plnou semínek, kterou podle našeho návodu snadno můžete vyrobit doma.

10.  1.  2021 |
Kvetoucí pokojovky: Velká fotogalerie těch nejkrásnějších

Kvetoucí pokojovky: Velká fotogalerie těch ne…

Pokojové rostliny dokáží zpříjemnit a zútulnit interiér. Prohlédněte si dvanáct druhů, které jsme pro vás vybrali tak, aby si mezi nimi svou favoritku mohl zvolit každý. Najdete zde jak rostliny s květy jemnými a decentními, tak i druhy s květy výraznými a nepřehlédnutelnými – ať už jejich tvarem, velikostí nebo zbarvením.

16.  1.  2021 |
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

11.  12.  2020 |
Podrobný návod, jak dětem postavit iglú

Podrobný návod, jak dětem postavit iglú

Naštěstí je letos stále ještě spousta sněhu, takže toho můžeme využít a postavit dětem iglú. Nepotřebujete velké stavitelské schopnosti ani spoustu náčiní, stavbu zvládne vybudovat i jeden člověk.

včera |