vytisknout velikost písma Tip na vánoční dárek: suché aranžmá v obřích šálcích

Také dumáte nad dárky k Vánocům? Zkuste sami vytvořit něco, čím oživíte interiér – netradiční suchou vazbu květin. Aranžmá v šapo soupravě velikosti XXL v anglickém stylu vás nezklame.

Jak vypadá obří šapo  

Za podivným názvem šapo nehledejte nic exotického. Jedná se o výrobní zkratku šálku s podšálkem. Takových máte doma nejspíš celou soupravu. Nicméně šapo, o kterých bude dnes řeč, narostly do nadnormativních rozměrů, podobně jako se to stává číším. Ty nejmenší z nich mají podšálek velikosti dezertního talířku a šálek velikostně srovnatelný s tradičním puclákem.

Klepněte pro větší obrázek
Prázdné šapo se stane základem pro krásné aranžmá

Výjimkou však nejsou šapo sady, jež si velikostí nezadají se salátovými mísami či dokonce menším umyvadlem. Dekor bývá nejčastěji květinový, takový, jaký najdete u tradičního staroanglického porcelánu. Pokud se do zvoleného interiéru nehodí, můžete vsadit třeba na jednodušší proužky.  

Šapo není podmínkou 

Šapo je sice tím nejoriginálnějším prvkem celého aranžmá, ale pokud se vám nebude chtít utrácet nebo nemáte chuť čekat, až takového obříka seženete, můžete namísto něho použít i něco jiného.

Klepněte pro větší obrázek
Nemáte-li přímo šapo, využijte cokoli, co domov dá

Velký puclák, do jakého si doma třeba vaříte čaj nebo kávu, nepoužívanou polévkovou mísu – terinu, zajímavý keramický hrnek nebo třeba i malý starý šálek s podšálkem po babičce. A pokud nemáte nic z těchto zásob, nakonec postačí i hezká, romanticky nebo přírodně laděná váza.

Klepněte pro větší obrázek
Nepoužíváte terinu po babičce? Nenechte ji v šuplíku!

Květiny namísto čaje 

Kromě samotných nádob je netradiční i suchá vazba. Jedná se nejčastěji o kombinaci pravých a umělých květin. Pravé rostliny jsou zastoupeny sušenými květy, bobulemi, drobnolistými větvičkami, travinami, preparovanými lístky a podobně. Umělé pak nanejvýš decentními papírovými růžičkami, gardéniemi a dalšími druhy rostlin. Lacinější verzi získáte z látkových květin opět v decentních provedeních.

Co si připravit 

Kromě šapo či jiné vhodné nádoby pro aranžování a květin budete potřebovat ostré nůžky nebo zahradnické nůžky, na umělé květy s drátkem nejspíš budete muset použít hrubší sílu štípacích kleští. Dále aranžovací hmotu pro suchou vazbu nebo takzvaného ježka (japonsky kenzan) nebo vázací drátek. Záleží jen na vašich domácích zásobách, zda budete aranžmá vypichovat nebo vázat. 

Klepněte pro větší obrázek
Kombinujte materiál přírodní s umělým

Kde co sehnat  

Za šapo soupravami se vydejte například do obchodů Kouzlo domova (http://www.kouzlodomova.cz/). Šapo na obrázku jsem tu koupila ve slevě za šedesát korun, velké stojí v rozmezí od dvou do čtyř set korun.  

Koupit zde můžete i hotovou vazbu, pokud nemáte čas nebo odvahu na vlastní tvorbu. Právě tu mají slevu, takže malou vazbu pořídíte za baťovských devadesát devět korun, jinak si připravte další dvě či tři stokoruny. 

Látkové květiny seženete vcelku levně v hobby marketech nebo jste-li z Prahy, můžete zkusit výprodejovou prodejnu poblíž Anděla v Nádražní ulici na Smíchově. Svazečky kytiček tu seženete už od deseti až patnácti korun.  

Suché rostliny koupíte v různých cenách v květinářství a ostatních specializovaných prodejnách. Můžete samozřejmě použít také různé vlastnoručně nasušené úlovky ze zahrádky nebo z toulek přírodou, které vám budou připomínat slunečné dny, kdy jste je sbírali. 

Vázací drátky a aranžovací hmotu koupíte běžně v květinářství nebo hobby marketech zhruba za třicet korun. Kenzan, jenž se používá při tvorbě ikebany, bude už něco dražší záležitostí. Opět byste ho měli sehnat ve specializovaných prodejnách květin, e-shopech a podobně. Vyberte si takový, který má hustě posazené hřeby, jinak se vám budou tenké stonky vyvracet a aranžmá se rozpadne.  

Méně je opět více 

Až budete vybírat květiny vhodné k aranžování, uvědomte si barvy šapo sady i barvy, jež jsou v místnosti, kterou plánujete pomocí aranžmá vyzdobit. Barvy by spolu měly ladit a nemělo by jich být použito moc. Ideální jsou dvě tři barvy ve více tónech. 

S chutí do toho

Nyní máte na výběr aranžování do hmoty, do kenzanu či vazbu. Pokud zvolíte vazbu, nejvíc práce vám dá, aby se při svazování nezačaly stonky kroutit, a připravená vazba tak najednou nepůsobila chaoticky. Názorně si ukážeme postup vypichování. Z aranžovací hmoty si odřízněte blok právě tak velký, aby se vešel do šálku a pevně v něm držel. Vyberte si ty květiny, jež spolu barevně i tvarově ladí, a zkraťte je na takovou délku, aby přesahovaly šálek asi o třetinu až polovinu. 

Klepněte pro větší obrázek
Aranžovací hmota udrží i vyšší rostliny

Začněte se zapichováním. Střed aranžmá musí být nejvyšší, ke stranám se bude snižovat tak, aby v šálku vytvořilo oblý kopeček. Aby se však narušila jeho jednolitost, která by působila uměle a zároveň nudně, zapíchněte na okraje vyšší větvičky a do středu tu a tam třeba zaječí ocásky, klasy trávy, drobnokvěté rostliny a podobně.  

Klepněte pro větší obrázek
Barvy kombinujte s rozmyslem

Šapo ve všech ročních obdobích 

Na jaře můžete suché aranžmá vyměnit za první rozkvetlé fialky či konvalinky vysazené do menšího květináče a vloženého do šálku. Krásně se bude vyjímat na stole o Velikonocích. V létě pak zvolte další kvetoucí hrnkové rostliny nebo řezané čerstvé květiny, jež naaranžujete buď do kenzanu nebo aranžovací hmoty pro řezané květiny. Tu musíte před použitím nechat nasát vodu, kterou si z ní budou květiny brát. O Vánocích pak může šapo hostit vánoční kaktus nebo hvězdu či narychlené cibuloviny. 

Klepněte pro větší obrázek
Sušená i řezaná krása

Náš tip

Nepřítelem suchých vazeb a aranžmá je prach a intenzivní sluneční svit. Chcete-li, aby rostlinky vydržely delší dobu v co nejpůvodnější podobě, nestavte šapo ani jiné suché aranžmá na místo otevřené sluníčku, jinak barvy brzy vyblednou.

Klepněte pro větší obrázek
Ups! A netradiční dárek je na světě!

Před prachem je můžete částečně ochránit lehkým přestříkáním lakem na vlasy či speciálním sprejem určeným k ochraně suchých vazeb. Prach nebude ulpívat přímo na květinách a půjde lépe odstranit ometením štětečkem nebo vyfoukáním fénem, zapnutým na studeno a na nižší výkon.

 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i po…

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

1.  5.  2021 |
Kateřina Hradová
Domácnost
Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů jak na útulný balkon

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů…

Balkon nemusí sloužit jen k věšení prádla. Chytře vybraný nábytek a vhodné doplňky promění těch pár čtverečních metrů v nejoblíbenější místo vašeho bytu. Nevěříte? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší nápady z Pinterestu, tak se inspirujte k velké proměně a léto může začít.

7.  5.  2021 |
Lucie Kořistová
Balkon
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvalitu a množství úrody

Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvali…

Pokud vám nechutnají kupované brambory a máte k dispozici dostatečný prostor na zahradě či na poli, vypěstujte si je sami. Poradíme vám, jak sázet brambory, abyste se dočkali bohaté úrody.

7.  4.  2021 |
Jaromír MalichLenka Chvostová
Brambory