Při volbě vhodné barvy postupujte opatrně, snažte se najít ty odstíny, které nebudou v obydlí obdarovaného člověka působit až příliš nápadně a kýčovitě. V současné době patří k oblíbeným kombinace oranžové barvy s tmavě modrou nebo žluté s bílou.
Pozor na přelití
Výběr typu květináče záleží jen na vás. Obyčejné keramické nádoby jsou levnější, ale pro majitele rostlin, kteří mají sklony k nadměrné zálivce, občas bývají zdrojem problémů. Při přelití zůstává voda v dolní části květináče, takže postupně může dojít k zahnívání kořenů.

Keramické květináče jsou vyhledávaným doplňkem do každého bytu
O to horší situace nastává teď, v zimním období, kdy jsou dny krátké. Všechny rostliny mívají v zimě pomalejší metabolické pochody, tudíž nestačí přebytečné množství vody zpracovat, následně churaví, začnou se přidávat choroby kořenů a postižená rostlina hyne.
Pro notorické přelévače proto doporučuji vybírat raději z nádob, které mají zúženou spodní část a větší hloubku. Samotný květináč, jenž se pak do nádoby vsune, v ní jakoby visí a zabraňuje styku kořenů s vodou, což má pozitivní vliv na jejich zdravotní stav.
Ceny barevných keramických nádob se pohybují okolo sta korun a více podle zvolené velikosti. Velké množství druhů a barevných kombinací nabízí například internetový obchod Planta.
Pro ty, kteří nemají moc času
Samozavlažovací nádoby vyjdou sice dráž, zato mají určité přednosti. Systém funguje prakticky stejně jako u truhlíků na muškáty – na dně keramické nádoby je umístěna plastová přepážka s dírkami nebo celá vložka, do které se vsadí určená rostlina.

Výsledek vynikajícího barevného sladění rostlin, nádob a interiéru; foto: Květináče Lechuza
První verze, vybavená pouze přepážkou, je určena spíše pro menší druhy. Jejich následné přesazení bývá méně obtížné než u vzrostlých kusů, pro něž se používá jiný typ keramických květináčů, a sice s vyjímatelnou vložkou.
Součástí tohoto systému je i zavlažovací kanálek a měřicí kapilára. Po zálivce tedy přesně vidíte, kolik je na dně nádoby vody. Kořeny s ní přijdou do styku minimálně stejně tak jako substrát.
Cena samozavlažovacích květináčů je oproti těm obyčejným znatelně vyšší, u nejmenších provedení začíná na třech stech korunách, velké rozměry pro mohutné exempláře si vyžadují investici třeba i přes čtyři tisíce korun. K nejvyhledávanějším obchodům s tímto zbožím patří Květináče Lechuza.

I takto může vypadat dárek k Vánocům, bylinky zabalené do elegantního kabátku; foto: Květináče Lechuza
Zaplněný květináč vypadá lépe než prázdný
Výborným nápadem je nákup květináčů rovnou i s rostlinami. Vybírejte z nejrůznějších, spíše méně náročných druhů, jako jsou dračince, toulitky, lopatkovce, mučenky a další druhy liánovitých.
Z orchidejí se pro nepříliš zkušené osvědčily především Phalaenopsisy; návod na jejich pěstování stáhněte z našich stránek (najdete jej v článku Jak pěstovat orchideje: Phalaenopsis, vánoční dárek i pro začátečníka), vytiskněte a darujte k orchideji.