vytisknout velikost písma Tillandsie je pokojovka, která vám domů přinese tropy. Jak ji pěstovat?

Péče o tyto rostliny není tak jednoduchá, jak by se na první pohled zdálo, ale pokud jim věnujete svůj čas, odmění se vám kykatky neboli tillandsie nádhernými květy.

V tropických pralesích je živo. Tolik rostlin se tísní na malém prostoru, že ty slabší a menší kusy se nedostanou ke slunci a pouze přežívají ve stínu svých sousedů. Anebo si musí najít svou cestu za sluncem. Některé druhy dokáží velmi rychle růst, aby dosáhly slunce mnohem dřív než ty okolo, jiné se „vznesly“ do výšek.

O tillandsiích, česky známých jako kykatka, se mluví jako o létajících či vzdušných rostlinách. Nekoření totiž v půdě, svými krátkými kořeny se zachycují ve větvích a na kmenech stromů. Patří mezi bromélie, příbuzné jsou například s ananasem. Ve svých přirozených podmínkách se živí takzvaným rostlinným humusem, který se díky počasí hromadí v trhlinách kůry. Vodu dokážou přijímat ze vzdušné vlhkosti, která bývá v tropech až stoprocentní.

Jaké jsou nejznámější druhy orchidejí a jak je pěstovat?

Jaké jsou nejznámější druhy orchidejí a jak je pěstovat?

Rosit, nezalévat!

O tillandsiích se říká, že jejich pěstování je jednoduché a že rostou téměř bez péče. Ale ony stejně jako každá jiná rostlina péči potřebují, jinak zahynou. Protože však mají po uschnutí téměř stejnou barvu, úhyn pěstitel zaznamená až v okamžiku, kdy se rostlina začne rozpadat.

Protože žije v tropech, kde je vysoká vzdušná vlhkost, je zřejmé, že prvním problémem bude suchý vzduch panující v mnoha domácnostech. Nemusí se zalévat, dokonce nemají rády, když jsou dlouhodobě v mokru, ale vodu potřebují.

Tropická zahrada v Čechách? Jde to!

Tropická zahrada v Čechách? Jde to!

Budete potřebovat rozprašovač, který naplníte čistou dešťovou vodou nebo odstátou vodou z kohoutku. Rostliny je dobré rosit navečer, noční snížení teploty zajistí, že se voda neodpaří příliš rychle, zároveň ale povrch rostliny nesmí zůstat dlouhodobě mokrý, aby tillandsie nehnila. Volte hnojivo s minimem mědi, která je pro rostliny jedovatá, využít můžete zředěné hnojivo na orchideje.

Pokud váháte, jak často rosit, dobře si rostlinu prohlédněte. Čím má dužnatější listy, tím v sušším prostředí původně žila a tím méně vlhkosti je třeba. Přesněji lze říct, že kykatky rosíme dvakrát až čtyřikrát týdně. Během horkých letních dnů i častěji.

Hlavně ne do hlíny

Kykatky se přichytávají do korun stromů pomocí kořenů, které tak ztratily svou primární sací funkci. Proto je zbytečné, či dokonce nevhodné sázet je do květináčů se zeminou. Tento pro tillandsie nepřirozený způsob pěstování způsobuje uhynutí rostlin – vlivem nadměrného a trvalého vlhka uhnijí.

Jak zajímavě pěstovat pokojovky v interiéru? Inspirujte se!

Jak zajímavě pěstovat pokojovky v interiéru? Inspirujte se!

Místo květináče budete potřebovat kmínek, ke kterému tillandsii něčím jemným připevníte. Pěstitelé doporučují třeba tenký proužek ze silonek, kterým rostlinku jemně přivážete. V horní části kmínku udělejte zářez a pak omotejte drátkem. Vznikne jednoduchý závěs.

Tillandsie využijete i do různých květinových aranžmá či do moderně vypadajících závěsů, například v boho stylu. Jen se vyhněte používání lepidla, které by rostlinám bránilo v růstu.

Slunce ano, nebo ne?

Ač jde o tropické rostliny, některé druhy tillandsií nemají rády přímé slunce, potřebují ale dostatek světla. Pokud je rostlina spíše stříbřitá s dužnatými a tlustými listy, sluníčka se nemusíte bát. Prospěje i čerstvý proudící vzduch a kolísání teplot. Pokud má však kykatka zelenou barvu, zvolte raději lehké přistínění, přitom však musíte zachovat dostatek světla, dařit se jim bude i v polouzavřených či zcela uzavřených pokojových vitrínách, ve vlhkých tropických sklenících a v málo větratelných terárií. Pokud tillandsiím vytvoříte vhodné podmínky, odmění se vám nádhernými, barevnými květy.

Monstera – ikonická pokojovka, která patří do každého designového bytu

Monstera – ikonická pokojovka, která patří do každého designového bytu

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petúnie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

11.  5.  2022 |
Irena Forejtová
Balkon
Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstování

Rajčata sázejte teď: Vše o výsadbě a pěstován…

Že je moc brzy? Kdepak, ve fóliovníku rajčata porostou jak z vody a na výsev tyčkových rajčat určených k výsadbě po zmrzlých není nač čekat.

19.  4.  2022 |
Irena Forejtová
RajčataUžitková zahradaZeleninaPěstování
Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Co s šeříky, aby za rok bohatě kvetly

Květy šeříků jsou právě ve stadiu, kdy nezbývá mnoho a vykvetou naplno. Jejich omamná vůně patří ke květnu jako máloco jiného. Už nyní byste měli vědět, jak šeříky podpořit, aby vytvořily bohatá květenství i napřesrok.

10.  5.  2022 |
Kateřina Hradová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyZahrádkářův diářOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáče
Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstovat?

Rozmarýn není rozmarný: Jak ho správně pěstov…

Ač jeho název napovídá, že jde o rostlinku, se kterou nebude snadné vyjít, opak je pravdou a ve skutečnosti jde o nenáročnou bylinku. Jak ji správně pěstovat, co nutně potřebuje a co jí nejvíce škodí?

24.  8.  2021 |
Zuzana Ottová
Okrasná zahradaUžitková zahradaZahradní rostlinyPokojové rostlinyPěstováníOkrasné rostlinyBylinkyBalkonové rostliny
Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich měli vědět

Rododendrony a azalky: Vše, co byste o nich m…

Rododendrony, česky zvané pěnišníky, jsou stejně jako azalky stvořené k tomu, aby svými bohatými květy rozzářily stinná místa zahrady. Patří proto k nejcennějším zahradním dřevinám – v době květu je nelze přehlédnout. Jak si ale mezi všemi vybrat a jak o ně pečovat?

včera | |9 N/A
Alena Menclová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyOkrasné rostlinyListnáče