vytisknout velikost písma Temperování venkovních ploch

Příchod mrazů je postrachem majitelů rodinných domů a zahrad. Skoncujte tedy jednou provždy se zamrzlým vodovodním potrubím i okapy či nebezpečně namrzlými schody a příjezdovou cestou.

Mráz dokáže natropit mnoho škody na všem živém i neživém. Pomrzlá zeleň je jednou z nejsmutnějších připomínek nedostatečných příprav na zimu. Střídání nízkých teplot a mrazu se sněhem mají na kontě i každoroční problémy se zamrzlým vodovodním potrubím či okapy, které mohou navíc popraskat, a způsobit tak průnik vody do stavby.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud běžně necháváte své auto na nevyhřívané příjezdové cestě k vašemu domu, můžete být v zimě lehce zaskočeni  

Rampouchy visící ze střechy sice vypadají jako z pohádky, ale chodit pod nimi je velmi nebezpečné, stejně tak jako po namrzlé dlažbě terasy a cestiček či schodech k domu. Zledovatělá příjezdová cesta ke garáži zase připraví majitelům domu horké chvilky za volantem.  

Odstranění těchto sezonních problémů přitom není nijak složité a investice, která učiní takovýmto problémům jednou provždy přítrž, je oproti nákladům na opravy, či dokonce újmě na zdraví víc než zanedbatelná.  

Řešení se jmenuje temperovací systém 

Účinný ochranný systém představují elektrické topné kabely a rohože v kombinaci s měrnými čidly a regulátory. Topné termokabely lze instalovat na všechny typy střech, do úžlabí střech, okapů a okapních svodů, vodovodních a odpadních potrubí, cest, pochozích ploch teras a schodů.

Klepněte pro větší obrázek
Vyhřívání příjezdové cesty zajistí bezpečnou a bezproblémovou cestu do garáže i z ní  

Tyto temperovací systémy mají plně automatický a úsporný provoz, jsou bezúdržbové, s dlouhou životností (při správné pokládce dávají výrobci běžně záruku deset let). Navíc jsou pro přírodu maximálně šetrné, neboť mají čistý provoz a zároveň se jimi odstraní (opět na oblibě stoupající) solení pochozích a pojezdových ploch.  

Jak systém funguje  

Elektrický temperovací systém je přímotopné vytápění, přičemž vyvinuté teplo je předáváno přímo temperované ploše. Systém sestává z termokabelu nebo topné rohože, regulační jednotky a čidla (čidel). Systém monitoruje okolní teplotu a vlhkost prostřednictvím čidel, jakmile se naměřené hodnoty dostanou na kritickou mez, sám zapne topný okruh a opět ho vypne, když se hodnoty dostanou k normálu.

To znamená, že se ochranný temperovací systém spouští pouze po nezbytnou dobu, kdy hrozí namrznutí nebo zamrznutí zabezpečených ploch, a jeho provoz je tak vysoce ekonomický.  

Topný kabel a rohož 

Topný kabel nebo rohož, jak název napovídá, slouží jako odporové topné těleso, které zabraňuje namrzání exponovaných míst. Kabely či rohože jsou instalovány buď pod plochou, jež má být temperována (to platí pro pochozí a pojezdové plochy, u nichž se provádí pokládka do pískového lože, betonu, mazaniny či litého asfaltu), nebo jsou kabely vedeny po vnější části (například u střech a okapů).

Klepněte pro větší obrázek
Temperování se samozřejmě netýká jen cest: na obrázku vidíte uchycení topných kabelů na šikmé střeše a okapech (zdroj: výrobce Devi)  

U vodovodních potrubí záleží na možnostech a především bezpečném provozu temperovacího systému, a proto je termokabel s ohledem na podmínky instalován buď z vnější části trubek, nebo při použití kabelu s menším průměrem uvnitř trubek.

Kabely i rohože se vyrábějí jako kompletní uzavřené celky. Nelze je nijak podomácku upravovat, zkracovat nebo do rohoží vytvářet otvory. Aby uspokojily nejrůznější požadavky, vyrábí se v různých délkách i výkonech. 

Výjimku tvoří speciální samoregulační kabely, jejichž konstrukce umožňuje libovolné zkracování na potřebnou délku, což zjednodušuje projektování i samotnou instalaci. Výdej tepla u těchto kabelů reguluje a omezuje teplotně závislý odporový prvek, který je umístěn mezi dvěma paralelně vedenými měděnými vodiči.

Technické provedení umožňuje, že samoregulační topný kabel může automaticky zvyšovat nebo snižovat svůj výkon (teplotu) na kterémkoli místě po celé své délce v závislosti na okolní teplotě. 

Bezpečnost systému  

Všechny venkovní temperovací systémy musí splňovat přísné předpisy VDE. Jejich konstrukční řešení odpovídá použití v těžkých venkovních podmínkách. Topný vodič má kvalitní několikanásobné opláštění, které mu zajišťuje odolnost nejen vůči vlhkosti, extrémním teplotám, ale i UV záření. Navíc je vybaven přídavným měděným opletením pro spojení s proudovým chráničem.  

Regulátory a čidla  

Regulátory jsou mozkem celého systému, mají možnost nastavení hodnot nadměrné vlhkosti, horní a dolní meze teploty, minimální doby odtávání. Všechny systémové informace se zobrazují na LC displeji. Správné vyhodnocení měření závisí na uložení čidel. Například teplotní čidlo musí být umístěno v blízkosti okapového svodu a nesmí být vystaveno přímému slunečnímu záření.  

Projektování a instalace temperovacích systémů  

Pokládku (kromě připojení k elektrické síti) si může každý šikovnější majitel domu a zahrady provést sám. Projektování systému už tak jednoduché není. Pro efektivní a energeticky úsporný provoz je nejlepší ponechat výběr komponentů na odborníkovi dodavatelské firmy.

Správný výběr systému a výpočet délky a příkonu kabelu závisí na mnoha faktorech, jakými jsou například průměr a délka potrubí, teplotní rozdíl mezi okolím a vytápěnou trubkou, tloušťka a kvalita tepelné izolace potrubí, délka okapu či okapového svodu, šířka okapu, sklon střechy, šířka cesty či plocha terasy, druh povrchové úpravy ploch.

Klepněte pro větší obrázek
Některé práce zvládnete sami, a jiné je lepší pozvat si odborníky 

Použití topných kabelů pro temperování vodovodních a odpadních potrubí má ještě výhodu v zjednodušení pokládky potrubí. To, které se nevyhřívá, se pokládá kvůli zajištění běžné protimrazové ochrany do hloubky kolem jednoho a čtvrt metru, naopak temperovanému postačí hloubka půl metru. Tato skutečnost se příznivě promítne do výkopových prací při pokládce i při odstraňování případných poruch. 

K temperovaným plochám střech, okapů a svodů se topné kabely přichycují pomocí speciálních nosných trubek, distančních lišt a úchytek. Do okapových svodů se kabely umisťují pomocí nosných lanek. K přichycení kabelu k potrubí se používá hliníková páska, která zaručí maximální kontakt mezi trubkou a kabelem.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci.

24.  10.  2018 |
Jak vymalovat byt: Nebojte se barev, rozsvítí interiér. Přesvědčte se v galerii!

Jak vymalovat byt: Nebojte se barev, rozsvítí…

Bílá barva je praktická, univerzální, dobře se kombinuje, ale po čase může být i pěkně sterilní. Nebojte se sáhnout při malování bytu po živé barvě. Pokud se bojíte, že bude moc výrazná, stejně jako při tapetování ji můžete použít jen na jednu stěnu. Co zkusit i modrou nebo zelenou?

10.  2.  2019 |
Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zasít semínka

Jak si vypěstovat vlastní papriky? Je čas zas…

I když venkovní teplota stále padá pod nulu a za okny často poletuje sníh, blíží se nejvhodnější doba na to pustit se do pěstování téhle chutné zeleniny. Právě v únoru je totiž čas na to zasít semínka paprik. Poradíme vám, jak si z nich vypěstovat vlastní sazeničky.

29.  1.  2019 |
Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Jak vyrobit léčivý sirup a mast z rýmovníku

Sezóna chřipek a nachlazení je v plném proudu. Rýmě a kašli unikne jen málokdo z nás. Není ale nutné vše řešit jen prášky a předraženými přípravky z lékárny. Nepříjemné příznaky pomůže zmírnit třeba rýmovník. Máme pro vás návod, jak si z něj doma vyrobit sirup a mast.

22.  1.  2019 |
10 nejoblíbenějších pokojových rostlin. Okrasné listem, do stínu i sukulenty

10 nejoblíbenějších pokojových rostlin. Okras…

Vybrat pokojovou rostlinu není vždy jednoduché. Některé jsou vysoké či naopak nenápadné, jiné vyžadují náročnou péči. Nabízíme vám přehled deseti nejoblíbenějších, z nichž jednoznačně vítězí rostliny okrasné listem.

18.  1.  2019 |