vytisknout velikost písma Temperování venkovních ploch

Příchod mrazů je postrachem majitelů rodinných domů a zahrad. Skoncujte tedy jednou provždy se zamrzlým vodovodním potrubím i okapy či nebezpečně namrzlými schody a příjezdovou cestou.

Mráz dokáže natropit mnoho škody na všem živém i neživém. Pomrzlá zeleň je jednou z nejsmutnějších připomínek nedostatečných příprav na zimu. Střídání nízkých teplot a mrazu se sněhem mají na kontě i každoroční problémy se zamrzlým vodovodním potrubím či okapy, které mohou navíc popraskat, a způsobit tak průnik vody do stavby.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud běžně necháváte své auto na nevyhřívané příjezdové cestě k vašemu domu, můžete být v zimě lehce zaskočeni  

Rampouchy visící ze střechy sice vypadají jako z pohádky, ale chodit pod nimi je velmi nebezpečné, stejně tak jako po namrzlé dlažbě terasy a cestiček či schodech k domu. Zledovatělá příjezdová cesta ke garáži zase připraví majitelům domu horké chvilky za volantem.  

Odstranění těchto sezonních problémů přitom není nijak složité a investice, která učiní takovýmto problémům jednou provždy přítrž, je oproti nákladům na opravy, či dokonce újmě na zdraví víc než zanedbatelná.  

Řešení se jmenuje temperovací systém 

Účinný ochranný systém představují elektrické topné kabely a rohože v kombinaci s měrnými čidly a regulátory. Topné termokabely lze instalovat na všechny typy střech, do úžlabí střech, okapů a okapních svodů, vodovodních a odpadních potrubí, cest, pochozích ploch teras a schodů.

Klepněte pro větší obrázek
Vyhřívání příjezdové cesty zajistí bezpečnou a bezproblémovou cestu do garáže i z ní  

Tyto temperovací systémy mají plně automatický a úsporný provoz, jsou bezúdržbové, s dlouhou životností (při správné pokládce dávají výrobci běžně záruku deset let). Navíc jsou pro přírodu maximálně šetrné, neboť mají čistý provoz a zároveň se jimi odstraní (opět na oblibě stoupající) solení pochozích a pojezdových ploch.  

Jak systém funguje  

Elektrický temperovací systém je přímotopné vytápění, přičemž vyvinuté teplo je předáváno přímo temperované ploše. Systém sestává z termokabelu nebo topné rohože, regulační jednotky a čidla (čidel). Systém monitoruje okolní teplotu a vlhkost prostřednictvím čidel, jakmile se naměřené hodnoty dostanou na kritickou mez, sám zapne topný okruh a opět ho vypne, když se hodnoty dostanou k normálu.

To znamená, že se ochranný temperovací systém spouští pouze po nezbytnou dobu, kdy hrozí namrznutí nebo zamrznutí zabezpečených ploch, a jeho provoz je tak vysoce ekonomický.  

Topný kabel a rohož 

Topný kabel nebo rohož, jak název napovídá, slouží jako odporové topné těleso, které zabraňuje namrzání exponovaných míst. Kabely či rohože jsou instalovány buď pod plochou, jež má být temperována (to platí pro pochozí a pojezdové plochy, u nichž se provádí pokládka do pískového lože, betonu, mazaniny či litého asfaltu), nebo jsou kabely vedeny po vnější části (například u střech a okapů).

Klepněte pro větší obrázek
Temperování se samozřejmě netýká jen cest: na obrázku vidíte uchycení topných kabelů na šikmé střeše a okapech (zdroj: výrobce Devi)  

U vodovodních potrubí záleží na možnostech a především bezpečném provozu temperovacího systému, a proto je termokabel s ohledem na podmínky instalován buď z vnější části trubek, nebo při použití kabelu s menším průměrem uvnitř trubek.

Kabely i rohože se vyrábějí jako kompletní uzavřené celky. Nelze je nijak podomácku upravovat, zkracovat nebo do rohoží vytvářet otvory. Aby uspokojily nejrůznější požadavky, vyrábí se v různých délkách i výkonech. 

Výjimku tvoří speciální samoregulační kabely, jejichž konstrukce umožňuje libovolné zkracování na potřebnou délku, což zjednodušuje projektování i samotnou instalaci. Výdej tepla u těchto kabelů reguluje a omezuje teplotně závislý odporový prvek, který je umístěn mezi dvěma paralelně vedenými měděnými vodiči.

Technické provedení umožňuje, že samoregulační topný kabel může automaticky zvyšovat nebo snižovat svůj výkon (teplotu) na kterémkoli místě po celé své délce v závislosti na okolní teplotě. 

Bezpečnost systému  

Všechny venkovní temperovací systémy musí splňovat přísné předpisy VDE. Jejich konstrukční řešení odpovídá použití v těžkých venkovních podmínkách. Topný vodič má kvalitní několikanásobné opláštění, které mu zajišťuje odolnost nejen vůči vlhkosti, extrémním teplotám, ale i UV záření. Navíc je vybaven přídavným měděným opletením pro spojení s proudovým chráničem.  

Regulátory a čidla  

Regulátory jsou mozkem celého systému, mají možnost nastavení hodnot nadměrné vlhkosti, horní a dolní meze teploty, minimální doby odtávání. Všechny systémové informace se zobrazují na LC displeji. Správné vyhodnocení měření závisí na uložení čidel. Například teplotní čidlo musí být umístěno v blízkosti okapového svodu a nesmí být vystaveno přímému slunečnímu záření.  

Projektování a instalace temperovacích systémů  

Pokládku (kromě připojení k elektrické síti) si může každý šikovnější majitel domu a zahrady provést sám. Projektování systému už tak jednoduché není. Pro efektivní a energeticky úsporný provoz je nejlepší ponechat výběr komponentů na odborníkovi dodavatelské firmy.

Správný výběr systému a výpočet délky a příkonu kabelu závisí na mnoha faktorech, jakými jsou například průměr a délka potrubí, teplotní rozdíl mezi okolím a vytápěnou trubkou, tloušťka a kvalita tepelné izolace potrubí, délka okapu či okapového svodu, šířka okapu, sklon střechy, šířka cesty či plocha terasy, druh povrchové úpravy ploch.

Klepněte pro větší obrázek
Některé práce zvládnete sami, a jiné je lepší pozvat si odborníky 

Použití topných kabelů pro temperování vodovodních a odpadních potrubí má ještě výhodu v zjednodušení pokládky potrubí. To, které se nevyhřívá, se pokládá kvůli zajištění běžné protimrazové ochrany do hloubky kolem jednoho a čtvrt metru, naopak temperovanému postačí hloubka půl metru. Tato skutečnost se příznivě promítne do výkopových prací při pokládce i při odstraňování případných poruch. 

K temperovaným plochám střech, okapů a svodů se topné kabely přichycují pomocí speciálních nosných trubek, distančních lišt a úchytek. Do okapových svodů se kabely umisťují pomocí nosných lanek. K přichycení kabelu k potrubí se používá hliníková páska, která zaručí maximální kontakt mezi trubkou a kabelem.

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i poskytne soukromí. Jak ji vybrat?

Clona na balkon vás ochrání před sluncem i po…

Jak slunce postupně nabírá na intenzitě, začínáme vyhledávat stín. Na balkoně či terase nám pomohou zástěny, které lze instalovat z různých stran. Díky nim se navíc odcloníte od nežádoucích pohledů a získáte nenahraditelný pocit soukromí na čerstvém vzduchu. Na trhu jsou zástěny ratanové, dřevěné, bambusové i plastové. Jak vybrat?

1.  5.  2021 |
Kateřina Hradová
Domácnost
15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku. Inspirujte se!

15 nejhezčích balkonových rostlin do truhlíku…

Zahradnictví tradičně nabízejí muškáty, petunie, surfinie, verbeny, lobelky a spoustu jiných letniček. Které vybrat? Samozřejmě rozhodující je orientace balkonu vůči světovým stranám, ale i tak si můžete vybírat z velkého množství rostlin. Pro inspiraci vám nabízíme výběr těch nejkrásnějších.

3.  3.  2021 |
Irena Forejtová
Balkon
Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů jak na útulný balkon

Vytvořte si doma oázu klidu a pohody. 30 tipů…

Balkon nemusí sloužit jen k věšení prádla. Chytře vybraný nábytek a vhodné doplňky promění těch pár čtverečních metrů v nejoblíbenější místo vašeho bytu. Nevěříte? Vybrali jsme pro vás ty nejlepší nápady z Pinterestu, tak se inspirujte k velké proměně a léto může začít.

7.  5.  2021 |
Lucie Kořistová
Balkon
Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na zahradě a co na terase?

Všechno o pěstování hortenzií. Co řešit na za…

Pro hortenzie jsou charakteristické velké nádherné květy nejrůznějších barev a typů. Jedna z nejoblíbenějších rostlin vám bude přinášet pouze radost, dokážete-li si s ní poradit. Jak na to?

29.  7.  2020 |
Petra Nachtmanová
Okrasná zahradaZahradní rostlinyVýživa a hnojeníTrvalkyOkrasné rostlinyOchrana a péčeListnáčeChoroby a škůdciBalkonové rostliny
Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvalitu a množství úrody

Výsadba brambor: Správný postup ovlivní kvali…

Pokud vám nechutnají kupované brambory a máte k dispozici dostatečný prostor na zahradě či na poli, vypěstujte si je sami. Poradíme vám, jak sázet brambory, abyste se dočkali bohaté úrody.

7.  4.  2021 |
Jaromír MalichLenka Chvostová
Brambory