Mišpule obecná (Mespilus germanica) má kulaté plody hnědé až hnědozelené barvy. Pochází až z Orientu, odkud se před tisíciletími rozšířila do Evropy. V Německu byla vysazována tak často, případně zplaněla, že Carl von Linné se domníval, že je v této zemi původní, a dal jí druhové jméno germanica.
Plody mohou být velké až sedm centimetrů
Mišpule v roli doktora
Od starověku se mišpulím připisovaly léčivé účinky, používala se proto jak v kuchyni, tak i v lékárnictví. Jídelníček našich předků obohacovala od dvanáctého století a až do devatenáctého se poměrně často sázela.
Její plody obsahují asi sedmdesát pět procent vody a kolem deseti procent cukru. Dále vlákninu a kyseliny, z nichž je nejvíce zastoupena kyselina jablečná. Nechybí ani vitaminy, především vitamin C a B2 a minerální látky jako vápník, hořčík, draslík a sodík.
Z léčivého hlediska toto ovoce příznivě účinkuje na kardiovaskulární choroby a nemoci oběhového systému. Rovněž pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a užívá se při zánětlivých onemocnění dýchacích cest.
Květy se objevují ke konci května
Zasaďte si mišpuli, ta se zimy nebojí!
Mišpuli se daří na lehčích, vápenitých a hlinitých půdách, roste však i na těžších a chladnějších. Nemá žádné zvláštní nároky na péči a hnojení, nejvíce jí ale prospívá plné slunce a teplejší polohy. Kromě toho snáší dobře mrazy i polostín.
Téměř vůbec netrpí škůdci, chemická ochrana není tedy nutná (kromě případného postřiku proti přezimujícím škůdcům v období jejich přemnožení). Kromě základního řezu po výsadbě se nemusí v dalším období řezat - a ani to pro ni není dobré.
Roubujeme, množíme, mišpule si syslíme
Mišpuli množíme buď hned zjara - roubováním, nebo v srpnu, a to očkováním, nejlépe na hrušňové pláně, semenáčky kulturních hrušní, hlohy či na podnože kdouloní. Rozmnožování je možné také výsevem s předcházející stratifikací semen. Rostliny vypěstované přímo ze semen si zachovávají původní vlastnosti mateřských rostlin.
Jeden dospělý strom může urodit až třicet kilogramů mišpulí
Vzrůst mišpule záleží na podnoži. Existují odrůdy s malými, přibližně dvoucentimetrovými, a s velkými, asi pěticentimetrovými plody. Některé maloplodé mišpule vynikají oproti velkoplodým intenzivnější chutí.
Praktické využití mišpule
Dužina je velmi jemná, šťavnatá a sladkokyselá. Plody jsou připraveny k jídlu až po přejití mrazem - tehdy teprve změknou. Můžeme si je pak dopřávat syrové přímo pod stromem.
Pokud se otrhají již v listopadu, je nutné skladovat je až do změknutí v přepravkách, a to až několik týdnů. Ovšem musí se počítat s tím, že nikdy nebudou tak dobré a aromatické jako v případě přirozeného změknutí na stromě. Mišpule se jí především v syrovém stavu, ale dá se i kompotovat, kandovat a sušit. Hlavně se z ní vyrábějí džemy, džusy a alkoholické nápoje.
Mišpulové recepty: Sladkost z mišpule
Budeme potřebovat tři mišpule, přeceděnou šťávu ze dvou pomerančů, pět lžic cukru a jednu sklenku rumu. Nejdříve zbavíme mišpule slupky a pak z nich uděláme vidličkou kaši. Přidáme pomerančovou šťávu a cukr. Vše dobře zamícháme a přilijeme rum. Podáváme na malých mističkách.
Poháry s mišpulí a banánem
Na přípravu potřebujeme čtyři mišpule, jeden banán, půlku hrnku mléka, půlku hrnku cukru a půlku sklenky rumu. Mišpule oloupeme, rozmačkáme je společně s dalšími ingrediencemi a umixujeme. Podáváme velmi studené.
Zmrzlina z mišpule
Připravíme si dva hrnky mišpulové dužiny, čtyři hrnky vody, dva hrnky cukru, dvě lžíce citronové šťávy a jeden sáček želatiny bez příchutě.
Mišpuli rozmačkáme. Cukr rozpustíme ve vodě a smícháme s dužinou. Poté přecedíme a smícháme s citronovou šťávou. Želatinu smícháme se dvěma lžícemi vody a dáme ji rozpustit do hrnku ve vodní lázni. Potom spojíme želatinu s předešlou směsí a necháme zmrazit.
Sladkost z mišpule s rozinkami
Připravíme si jeden hrnek dužiny z mišpule, dva hrnky mléka v prášku, jeden žloutek, jednu polévkovovou lžíci kukuřičné mouky, kousek skořice, dvě polévkové lžíce rozinek a půl hrnku cukru.
Smícháme žloutek, cukr, mouku, skořici a mléko a dáme vařit na střední oheň za pomalého míchání. Jakmile začne směs houstnout, přidáme dužinu z mišpule a pokračujeme v míchání. Když se vytvoří hustý krém, sundáme směs z ohně a necháme vychladit. Ozdobíme rozinkami.
Nezapomínejte, že dužina je jedlá za syrova teprve tehdy, až změkne mrazem nebo několikatýdenním skladováním po sklizni. Ztrácí se trpká chuť a vytváří se nasládlé a trochu nakyslé aroma
Jogurtový krém s mišpulí a medem
Potřebujeme padesát gramů cukru, padesát gramů medu, padesát gramů másla, deset kusů mišpulí, šťávu z jednoho citronu, tři sta gramů jogurtu, sto padesát gramů smetany na šlehání a lístky čerstvé máty.
Zahřejeme si cukr, do kterého přidáme máslo, a připravíme si karamel. Mišpuli nakrájíme na kousky a zakápneme citronovou šťávou. Do jogurtu přimícháme med a napůl ušlehanou smetanu. Na dno pohárků vložíme několik kousků mišpule, přidáme karamel a jogurtový krém. Pohár poté ozdobíme kousky mišpulí a lístky čerstvé máty.
Marmeláda z mišpule
Potřebujeme jeden kilogram mišpulí, půl kilogramu cukru a citronovou šťávu. Mišpule umyjeme, rozdělíme na čtyři části a vyndáme semínka. Poté dáme mišpule vařit do velkého hrnce, postříkáme je citronovou šťávou a přidáme polovinu cukru.
Jakmile se začnou vařit, přidáme druhou půlku cukru a vaříme, dokud marmeláda nezhoustne. Podáváme studené nebo skladujeme v zavařovacích skleničkách. Obecně platí, že na jeden kilogram mišpulí se spotřebuje půl kilogramu cukru.
Plněné mišpule z mikrovlnky
Potřebujeme půl kilogramu mišpulí, jeden hrnek vody, sto padesát gramů cukru, sto padesát gramů umletých mandlí, nastrouhanou kůru z jednoho pomeranče, jednu lžíci medu, dvě lžíce anýzu, třicet gramů slunečnicových semínek, půlku lžičky mleté skořice, osm kousků koktejlových třešní, čtvrt litru žloutkového krému.
Nejdříve začneme vypeckováním mišpulí. Dáváme pozor, abychom půlky mišpulí nepoškodili. Umyjeme je a rozestavíme do skleněného kastrolu. Pocukrujeme je a přidáme hrnek vody. Přikryjeme kastrol a necháme vařit v mikrovlné troubě po dobu šesti minut na maximum.
Mezitím v míse spojíme mleté mandle, med, anýz, skořici a pomerančovou kůru. Mícháme vařečkou, dokud nezískáme hladkou a hustou směs. Mišpule necháme okapat a naplníme je připravenou směsí. Poté je rozestavíme do misky na žloutkový krém a ozdobíme koktejlovými třešněmi.