vytisknout velikost písma Tapety se vracejí

Chcete si zútulnit byt? Pořiďte si tapety. Po letech zatracování se opět vracejí na výsluní a jejich nabídka na trhu je pestrá jako nikdy dříve. Stačí si jen vybrat.
Tapety se vracejí

Tapety zdobí evropské příbytky již půltisíciletí. Prvně se objevily již okolo roku 1500. Dovolit si je však mohli jen ti nejvyvolenější, do konce 17. století totiž nebyly běžně dostupné. Zdobily je květinové motivy vinné révy, listový ornament, nebo mědirytiny, převzaté z dobových knih.

Od těchto dob uplynulo již moře vody, a tak si dnes můžete vybírat z opravdu nepřeberného množství druhů a vzorů. Dnešní tapety se vyrábějí flexotiskem, sítotiskem, hlubotiskem, nebo také ražbou a vrstvením. Existují i tapety textilní či umělohmotné, ale i reliéfní, posypané různými zrnky, včetně tzv. keramických tapet, obsahujících porcelánové šupinky.

Květiny a veselé barvy

Také motivy bývají rozmanité. Současným trendem jsou květiny a veselé barvy. Pořídit si můžete tapety s velkými květinovými dekory v podobě růžových mnoholistých růží či chryzantém, ale i tapety se stylizovanými florálními motivy. Celá řada prodejců nabízí v odpovídajícím dezénu i potahové látky a záclony. Módním trendem jsou vedle květin i retro vzory třicátých nebo šedesátých let minulého století. Charakteristikou těchto tapet jsou výrazné syté barvy a grafické vzory. Obzvlášť v šedesátých letech byly v oblibě různá kolečka, pruhy, kostky, které se dnes vracejí do módy. Chcete-li se cítit jako zámecký pán či paní, pořiďte si noblesní tapety s bohatými dekorativními vzory ve stylu zámeckých interiérů. I takové jsou dnes na trhu!

Vše musí ladit

Ať již si vyberete motiv jakýkoliv, vždy musíte mít na paměti, že tapety musí ladit s ostatním vybavením interiéru. Vyplatí se obrátit na designéry nebo odborníky ve specializovaných prodejnách a studiích. Ti vám nejlépe poradí jak decentně zkombinovat zařízení pokoje. Mnoho inspirací naleznete také v nejrůznějších designérských časopisech.

 

Důležitou otázkou při výběru tapet také je, do jakého prostoru jsou určeny. Tak například do dětského pokoje jsou vhodné jasné vzory, pracovně bude naopak slušet něco nenápadného, co nebude při práci působit rušivě. Do kuchyně a koupelny by pak měla přijít vinylová umyvatelná tapeta. Záleží ale také na druhu stěny, kterou budete tapetovat, jelikož jednotlivé druhy tapet mají různé vlastnosti, a proto se nehodí kamkoliv.I v tomto případě je dobré se poradit s odoborníkem.

Laciné do pokojíčku

V neposlední řadě je v otázce výběru důležitá i cena. Nejlevnější jsou tapety papírové. Jejich cena se pohybuje od 100 do 300 korun za desetimetrovou roli. Ceně však odpovídá krátká životnost, která se pohybuje v rozmezí dvou až pěti let. Odborníci doporučují použití těchto tapet do dětského pokoje, kde se dá předpokládat, že se bude častěji proměňovat podle věku a vkusu dítěte.

Vinylové až na patnáct let

Deset až patnáct let vám naopak budou sloužit tapety vyrobené z vinylu. Mimo to odolávají oděru i vlhku, dají se omývat běžnými saponáty a přetírat interiérovými nebo lazurovacími barvami. Díky těmto vlastnostem mohou nahradit tradiční obklady. Jejich strukturovaný povrch dokáže zakrýt i nerovnosti zdí. Vlastnostem a kvalitě odpovídá i cena. Pětimetrovou roli vinylových tapet si můžete pořídit za 200 až 600 korun.

Drahé a luxusní

Patříte-li k lidem náročným a nelitujete-li vydaných peněz, můžete si pořídit textilní tapety. Jejich cena začíná přibližně na 700 korunách za metr. Jsou ovšem také náročné na údržbu. Hodí se především do reprezentativních prostor.

Skleněné tapety patří na špici

Špičkovou kvalitou se mohou chlubit tapety se sklovlákennou tkaninou. Jsou vysoce kvalitní a trvanlivé, bohužel ale také jedny z nejdražších na našem trhu. Své uplatnění proto nacházejí především v komerčních prostorách.

Jako doplněk k tapetám si můžete pořídit bordury.Jedná se o různě široké pásky, které slouží k zakončení nebo předělení tapetované plochy. Dnes najdete v nabídce mnoho vzorů, šířek i druhů. Vyrábějí sesamolepicíi přetíratelné. Použít se dají i jako dekorativní výzdoba stropu.

Kolik metrů je třeba?

Než vybranou tapetu nakoupíte, zjistěte si, kolik jí budete potřebovat. Potřebné množství spočítáte podle výšky místnosti, ke které přičteme periodu opakování vzorku, součet následně vynásobíme obvodem místnosti, který změříte dokola podél podlahy.

 

 

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které nesmíte dělat

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které …

Kanadské borůvky patří k jedněm z nejoblíbenějších druhů drobného ovoce, které si můžete vypěstovat na zahradě, ale i v květináči na balkoně. Aby rostliny bohatě plodily, potřebují zajistit specifické pěstební podmínky a vhodnou péči.

24.  7.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Po vydatných deštích, které v posledních dnech zalily Česko, houby konečně rostou, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů se ale v nadcházejícím období můžeme těšit na pořádnou nadílku. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji.

13.  7.  2021 |
Lenka Chvostová
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

28.  7.  2021 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Tajemná měsíčnice uzdraví srdce i mozek. V přírodě ji ale nesbírejte

Tajemná měsíčnice uzdraví srdce i mozek. V př…

Asi metr vysoká bylina vykvétá na jaře a v brzkém létě a omamně voní. Nejvíc pozornosti si ale zaslouží na podzim, kdy její tobolky získají vzhled stříbrných penízků, které září podzimním pošmournem. Tehdy je nepřehlédnutelná.

23.  7.  2021 |
Lucie Kořistová
Měsíčnice vytrvalá
Zelené hnojení: Co to je a jak jej využít pro bohatou úrodu

Zelené hnojení: Co to je a jak jej využít pro…

Co se skrývá pod názvem zelené hnojení? Jedná se o organické hnojení, kdy se do půdy zapravují určité druhy rostlin, aby zeminu obohatily o živiny, a zlepšily tak její úrodnost. Doporučíme vám, které rostliny pro zelené hnojení pěstovat, jak správně postupovat a jaké zvolit načasování.

17.  7.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování