Talíř jako dekorace do interiéru: Jak s ním pracovat a kde se bude vyjímat nejlépe? | Foto: iStock

Foto: iStock

Talíř jako dekorace do interiéru: Jak s ním pracovat a kde se bude vyjímat nejlépe?

Talíře na zeď jako dekoraci věšely už naše babičky. Tento trend se objevuje i v moderních interiérech – jen mají talíře jinou podobu. Nechte se inspirovat a zkrášlete svou kuchyň, jídelnu či obývací pokoj.

Aranžmá mnoha podobných talířů má ve výsledku připomínat obraz. Různé tóny jedné barvy vytvářejí na stěně působivou mozaiku.

Pokračování 2 / 21

Talíře přitom nemusejí viset přímo na zdi, hodí se i na dřevěné obložení. Když využijete již dané profily obložení, budou vypadat jako zarámované. 

Pokračování 3 / 21

Taková dekorace zdaleka nepatří jen do kuchyně, bude se vyjímat i v dalších místnostech domu, například v chodbě či jídelně.

Pokračování 4 / 21

S umístěním téhle dekorace se nebojte experimentovat a talíře zavěste na místo, kde by je každý nečekal.

Pokračování 5 / 21

Máte-li v místnosti komín či sloup, úplně si říká o to, abyste ho ozdobili.

Pokračování 6 / 21

A pokud sáhnete po skutečně dekorativních talířích, nemusíte se vůbec bát je zavěsit i nad sedačku do obývacího pokoje.

Pokračování 7 / 21

Nebojte se ani výrazných barev a vzorů.

Pokračování 8 / 21

Vytvořit dekoraci z talířů je snadný způsob, jak zaplnit prázdnou zeď. Pokud nemůžete najít talíře, které by se vám líbily na první pohled, udělejte si vlastní. Vinylové samolepky se používají k dekoracím zdí, ale proč je nevyužít na talířovou stěnu? 

Pokračování 9 / 21

Pokud jste kreativní duše a umíte trochu kreslit, můžete prázdné talíře  vyzdobit i permanentními popisovači. V případě, že nedokážete malovat podle fantazie, stáhněte si předlohy na internetu a obkreslete je. Černobílá kombinace barev je nesmrtelná.

Pokračování 10 / 21

Ve videu najdete návod na jednoduchou kresbu, kterou zvládne každý.

Pokračování 11 / 21

Vneste do svého bytu trochu přírody a namalujte na talíře například listy monstery, kapradin a dalších rostlin. Místo permanentních popisovačů ale raději sáhněte po barvách na keramiku a sklo, koupíte je za pár korun v obchodech s kreativními potřebami. Pracovat můžete i se zlatým proužkem, který některé talíře mají již z výroby.

Pokračování 12 / 21

Talíře nemusejí být všechny stejné. Důležité ale je, aby jejich barvy společně ladily. Dekorace bude vypadat nejlépe, když barvy na talířích budou ladit i se zbytkem vybavení.

Pokračování 13 / 21

Talíře může spojovat například jeden konkrétní motiv...

Pokračování 14 / 21

Talíře s krajkovým lemem se často používají třeba na svatbách. Ze svatební tabule ale mohou putovat na zeď, a vytvořit tak krásnou dekoraci, která vám bude slavnostní den připomínat. Vyniknou lépe, když jich bude víc najednou.

Pokračování 15 / 21

Do krajky můžete vetkat stuhu, která bílé talíře dozdobí. Volte tak, aby stuha ladila s dalšími dekoracemi v místnosti.

Pokračování 16 / 21

Máte-li talířů skutečně hodně, lze je spojit do jednoho velkého věnce. Je možné pověsit je rovnou na zeď nebo připravit pevný korpus (třeba ze dřeva), na něj talíře nalepit a zavěsit naráz, případně jen celé dílo opřít o zeď.

Pokračování 17 / 21

Názorná ukázka, jak vytvořit věnec z talířů.

Pokračování 18 / 21

Talíře zavěste pod sebe na lať a tu pak pověste na zeď. Udržíte tak talíře pěkně pod sebou.

Pokračování 19 / 21

I z běžných talířů, které se vám zkrátka líbí, můžete udělat dekoraci na zeď. Budete ale potřebovat nějaké očko, za něž talíř zavěsíte. Nejjednodušší řešení se nabízí díky provázku a silné kobercové pásce. Jen pásku řádně přilepte, aby talíř ze zdi nespadl.

Pokračování 20 / 21

Posloužit může i kancelářská sponka, kterou opět přilepíte páskou nebo jako v tomto případě například vteřinovým lepidlem.

Pokračování 21 / 21

Další možností je použít kousek drátku, z něhož uděláte očko, a to přilepíte k talíři tavnou pistolí.

Doporučujeme

Články odjinud