Buxus vždyzelený neboli obecný, zvaný též zimostráz (Buxus sempervirens), se dá dobře tvarovat. Rozhodnete-li se využít této jeho vlastnosti, uvědomte si, že jakmile jej jednou sestřihnete do určitého tvaru, musíte ho už udržovat pravidelně, jestliže nechcete, aby vypadal jako koště.
Používá se také k lemování záhonů, což se ve větší míře uplatňuje především v rozlehlejších zámeckých zahradách a v parcích • Zimostráz se dá pěstovat jak ve volné půdě, tak v nádobách
To je pro rostlinu o něco náročnější, než kdyby rostla volně, bez jakýchkoliv zásahů, a tak jí hned od začátku zajistěte co nejvhodnější podmínky od vhodného stanoviště přes dostatečnou zálivku až po kvalitní výživu.
Co všechno se dá z buxusu vytvořit, vidíte na fotografiích. Geometrické tvary, zvířecí a lidské postavy, nejrůznější předměty. Zkrátka cokoli, co vás napadne.
Při vytváření skupinových výsadeb se držte jednoho tvaru, aby výsadba vypadala kompaktně
Abyste mohli buxus tvarovat, musí dobře růst
Buxus potřebuje propustnou a vlhkou vápenitou půdu, nesmí ale být přemokřená. Bude rád za pravidelné dávky kompostu. Daří se mu v polostínu až stínu, naopak přímé slunce mu může spálit olistění.
Srdíčkem můžete zahájit své tvarovací pokusy
Potřebného zahuštění docílíte pravidelným sestříháváním rostliny v měsíčních intervalech, přičemž nejoptimálnější dobou pro tuto činnost je duben až září, tedy období hlavního růstu.
S tupým nářadím to ani nezkoušejte
Základem je kvalitní, ostré pracovní nářadí. Vaším cílem je stříhat, nikoli cupovat či mačkat. Na mladší výhonky můžete použít klasické zahradnické nůžky, na zdřevnatělé nůžky na živé ploty – ruční.
Veverka, lama nebo slon: takhle vypadá práce profesionálů
Motorové se nedoporučují kvůli tomu, že s nimi snadno střihnete víc, než jste měli v plánu. Pokud se rozhodnete tvarovat vícero keřů či stromků, pořiďte si speciální nůžky pro jemnější sestřih s krátkými, mírně zahnutými čepelemi.
Zelené labutě o to více vyniknou na bílém podkladu z oblázků
Každá odrůda se hodí pro jiné účely
Se zimostrázem si vyhrajete: je to druh, s nímž se dá dobře pracovat. Podstatné ale je, abyste si koupili správnou odrůdu. Z té, která roste slabě a hodí se jako nízká obruba záhonů, velkou kouli prostě nevypěstujete.
Takováto vyvinutá kráska v zahradě určitě překvapí každou návštěvu
Meditativní zátiší
Jste-li začátečník, nepouštějte se hned do nejtěžších námětů, ale naopak volte ty nejjednodušší tvary. Při tvarování pamatujte na tři základní pravidla:
- Při sestřihu postupujte od shora dolů a od středu do stran.
- Stříhejte po menších částech a postupně po celé ploše, na razantní sestřih zapomeňte.
- Požadovaného tvaru snadněji dosáhnete s použitím drátěné šablony, kterou zastrčíte do země přes mladý, ještě nízký keřík. Přesahující větvičky budete stříhat několik centimetrů nad šablonou, aby ji vytvarovaný keřík postupně skryl.
Při vytváření postav se doporučuje zvolit jednodušší siluetu
Pěstujete zimostráz? Tvarujete ho? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři!
Foto: Profimedia