V článku Kde, jak a proč (ne)nakupovat masožravé rostliny jsme se zabývali nákupem masožravých rostlin v květinářstvích, hobbymarketech a na výstavách. Trendem dnešní doby, který se nevyhnul ani masožravkám, je ovšem nakupování přes internet. Oproti osobnímu nákupu má řadu výhod, jež spočívají především v širším výběru druhů, pohodlnosti nákupu a v neposlední řadě v podstatně nižších cenách.

Pokud rostlina tvoří hlízy, je výhodné nechat si zaslat právě je. Jsou skladnější a rostlina v hlíze přežije transport bez zbytečného stresu
Tyto obchody téměř ve všech případech provozují zkušení pěstitelé, takže si můžete být jisti odborností případné konzultace s nimi. Zkušenější a jazykově vybavení pěstitelé a sběratelé mohou zabrousit i na stránky zahraničních internetových obchodů, kde lze sehnat i druhy u nás nepěstované.
Hlavní nevýhodou nákupu rostlin přes internet je to, že doručené rostliny obvykle nevypadají tak nablýskaně a atraktivně, jako když si je přinesete z květinářství, byť jsou třeba v lepší kondici. Jako dárek k narozeninám tedy ve většině případů poslouží lépe masožravka z kamenného obchodu.
Nebojte se zasílání poštou
Asi nejčastější otázkou týkající se probíraného tématu je zasílání živých rostlin poštou. Přežijí to vůbec? Nepoškodí se? Kdyby to nepřežily, těžko by někdo takové zasílání nabízel. Případné poškození bývá zanedbatelné (tedy pokud někoho nevyvede z míry nalomený list).

Některé rostliny si musí na nově nastolené podmínky nejprve zvyknout, než budou vypadat opravdu „dravě“
Pro rostlinu je to samozřejmě trochu stresující, ale prodejci moc dobře vědí, co si mohou dovolit a jak rostlinu správně zabalit a poslat, aby v pořádku dorazila k zákazníkovi. A kdyby se náhodou něco nepodařilo, každý rozumný prodejce rád zašle rostliny nové. Nikdo si nechce pošramotit svou pověst.
Při posílání rostlin poštou je takřka nutné zbavit je substrátu i květináče a zabalit je do mokrého ubrousku. Zasílání v květináči s sebou nese riziko, že těžký květináč rostlinu v balíku poláme.
Proto při takovém nákupu počítejte s tím, že vybraný exemplář budete muset po převzetí do něčeho zasadit. Předem si tedy přichystejte substrát a květináč, případně jej objednejte spolu s rostlinou, nabízí-li prodejce tuto možnost.

Masožravky jsou v balíčcích pevně fixovány, aby se zamezilo jejich polámání. Před vyschnutím je chrání mokrý ubrousek a igelitový sáček
Máte vlastní přebytky? Vyměňte je za nové kousky!
Komunita pěstitelů masožravých rostlin není vůbec malá a stále se rozrůstá. Mezi jednotlivými pěstiteli probíhá čilý obchod, převážně výměnný.
Máte-li vlastní přebytky, na specializovaných internetových fórech je můžete vyměnit za jiné druhy, případně nové rostliny koupit od pěstitelů, kteří je nabízejí.
Zkuste navštívit například fórum společnosti Darwiniana, kde se mimo jiné každoročně pořádá i hromadná objednávka rostlin ze zahraničí.

Krásná láčkovka Nepenthes hamata patří k velmi cenným rostlinám, za které je nutno obětovat vyšší finanční částky
Kolik vás to bude stát
Ceny masožravých rostlin mají stále klesající tendenci. Řídí se především dostupností daných druhů a jejich rozšířením mezi pěstiteli.
Zatímco rostlinu teprve nedávno zavedenou do kultury stěží seženete až za tisíce korun českých, běžný druh koupíte v řádech desetikorun nebo jej dostanete od nějakého pěstitele zdarma.

Pěstování masožravek ze semínek není nic obtížného. V některém z dalších článků se mu budeme podrobně věnovat
O něco levnější jsou semínka. A právě v jejich nabídce spočívá další výhoda nakupování masožravek přes internet: v kamenných obchodech se totiž téměř neprodávají, a pokud náhodou ano, bývá to extrémně nevýhodná koupě.
Při nákupu semen nevybírejte jen podle jejich ceny a množství v balení, ale také podle data sběru, které by správně mělo být uváděno. Čím čerstvější semínka jsou, tím větší je šance na vyklíčení.