vytisknout velikost písma Tajemná měsíčnice uzdraví srdce i mozek. V přírodě ji ale nesbírejte

Asi metr vysoká bylina vykvétá na jaře a v brzkém létě a omamně voní. Nejvíc pozornosti si ale zaslouží na podzim, kdy její tobolky získají vzhled stříbrných penízků, které září podzimním pošmournem. Tehdy je nepřehlédnutelná.

Mesíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva) roste často planě na zastíněných a vlhkých místech, třeba na okrajích lesů. Má ráda chladno, propustnou půdu zásobenou humusem, žádá si velkou vzdušnou vlhkost. Je možné ji pěstovat i v zahradách na místech, kam svítí pravidelně slunce, pak ale potřebuje hojnou zálivku. Za tu se odmění většími a bohatými květy.

Popenec právě kvete. Bylinka, co pomůže s chřipkou i záněty

Popenec právě kvete. Bylinka, co pomůže s chřipkou i záněty

Vykvétá od května do července, květy jsou fialové až (zřídka) bílé. Její vůně je doslova omamná, k opylení přitahuje noční motýly. Plody jsou elipsovité, protáhlé šešulky, které když seschnou, získají stříbrný odstín, připomínají stříbrnou minci, což jí dalo jméno v lidových názvoslovích. Naši předci ji zvali Jidášovými penízky či čertovými penízky. V podzimní krajině si jich nejde nevšimnout, skoro až září stříbrným svitem, vyniknou proto v podzimních vazbách květin.

Pozor, je chráněná

S měsíčnicí je třeba být opatrný, protože je považována za ohrožený druh, což znamená, že v blízké budoucnosti čelí vysokému riziku vyhynutí. Její sběr v přírodě je tak zakázaný. V přírodě ji proto nechte být a jen ji obdivujte, pokud si chcete užít její krásy i léčivých účinků, kterých nemá málo, vypěstujte si ji na zahrádce.

Jak správně sbírat, sušit a skladovat bylinky

Jak správně sbírat, sušit a skladovat bylinky

Pěstuje se snadno, protože na podmínky je nenáročná. Pokud výsev semen provedete do dubna, dočkáte se květů ještě v tomtéž roce. Když to ale nestihnete, musíte si počkat až do příštího roku. Pro okrasu lze pěstovat i příbuzný druh – měsíčnici roční (Lunaria annua).

Měsíčnice jako lék i jedlá rostlina

Květy z vypěstovaných rostlin můžete bez obav využít v kuchyni. Konzumovat i na okrasu se hodí mladá květenství nebo jednotlivé květy. Její tajemný vzhled ji doslova předurčil k lidovému léčitelství, protože lidé měsíčnici považovali za rostlinu čarodějnou, s tajemnými účinky. Ve skutečnosti za jejími schopnostmi stojí její složení – rostlina obsahuje malé množství alkaloidů, četné aminokyseliny, silici, olej a další látky. Pro léčebné účely se sbírají především lusky se semeny nebo i listy.

Jak využít květy růže: Recept na růžovou vodu, čaj, kuře i osvěžující drinky

Jak využít květy růže: Recept na růžovou vodu, čaj, kuře i osvěžující drinky

Bylinkáři používají drogu ve směsích k léčbě nepříjemných pocitů bušení srdce, zrychleného či nepravidelného tepu i nepravidelného srdečního rytmu. Pomůže při vysokém krevním tlaku i při léčbě epilepsie, kdy se používá jako antiepileptikum. Uleví od bolestí hlavy psychogenního charakteru a lze využít k doléčení hlavy po otřesu mozku. Vliv má i na léčbu křečových žil a nekvalitních cév. Je také silně močopudná. Sílu měsíčnice lze využít ve formě nálevu z listů nebo lusků, balzámu a tinktury. Při oběhových potížích je možné nasadit i koupele.

Kostival neboli černý kořen: Jak jej pěstovat a připravit z něj mast

Kostival neboli černý kořen: Jak jej pěstovat a připravit z něj mast

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se, který se hodí k vám domů

Němý sluha může vypadat různě: Inspirujte se,…

Němý sluha je označení, které dostal jednoduchý a praktický odkládací stojan, který využijete na odkládání různého oblečení, bot, klobouků a dalších doplňků. Může ale vypadat různě.

13.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
DIY
Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, jak tvarovat stálezelené keře

Chcete ovládnout umění topiari? Naučíme vás, …

Topiari, tedy umělecky tvarované keře, mohou mít tvar koule, kužele, spirály, nebo dokonce roztomilých zvířat či postav. Ač na první pohled vypadají velkolepě, se základními triky se můžete do tvarování dřevin pustit i vy. Jak na to? Ukážeme vám postupy, které dříve znali jen zámečtí zahradníci.

17.  9.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Topiari
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci