vytisknout velikost písma Tajemná měsíčnice uzdraví srdce i mozek. V přírodě ji ale nesbírejte

Asi metr vysoká bylina vykvétá na jaře a v brzkém létě a omamně voní. Nejvíc pozornosti si ale zaslouží na podzim, kdy její tobolky získají vzhled stříbrných penízků, které září podzimním pošmournem. Tehdy je nepřehlédnutelná.

Mesíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva) roste často planě na zastíněných a vlhkých místech, třeba na okrajích lesů. Má ráda chladno, propustnou půdu zásobenou humusem, žádá si velkou vzdušnou vlhkost. Je možné ji pěstovat i v zahradách na místech, kam svítí pravidelně slunce, pak ale potřebuje hojnou zálivku. Za tu se odmění většími a bohatými květy.

Popenec právě kvete. Bylinka, co pomůže s chřipkou i záněty

Popenec právě kvete. Bylinka, co pomůže s chřipkou i záněty

Vykvétá od května do července, květy jsou fialové až (zřídka) bílé. Její vůně je doslova omamná, k opylení přitahuje noční motýly. Plody jsou elipsovité, protáhlé šešulky, které když seschnou, získají stříbrný odstín, připomínají stříbrnou minci, což jí dalo jméno v lidových názvoslovích. Naši předci ji zvali Jidášovými penízky či čertovými penízky. V podzimní krajině si jich nejde nevšimnout, skoro až září stříbrným svitem, vyniknou proto v podzimních vazbách květin.

Pozor, je chráněná

S měsíčnicí je třeba být opatrný, protože je považována za ohrožený druh, což znamená, že v blízké budoucnosti čelí vysokému riziku vyhynutí. Její sběr v přírodě je tak zakázaný. V přírodě ji proto nechte být a jen ji obdivujte, pokud si chcete užít její krásy i léčivých účinků, kterých nemá málo, vypěstujte si ji na zahrádce.

Jak správně sbírat, sušit a skladovat bylinky

Jak správně sbírat, sušit a skladovat bylinky

Pěstuje se snadno, protože na podmínky je nenáročná. Pokud výsev semen provedete do dubna, dočkáte se květů ještě v tomtéž roce. Když to ale nestihnete, musíte si počkat až do příštího roku. Pro okrasu lze pěstovat i příbuzný druh – měsíčnici roční (Lunaria annua).

Měsíčnice jako lék i jedlá rostlina

Květy z vypěstovaných rostlin můžete bez obav využít v kuchyni. Konzumovat i na okrasu se hodí mladá květenství nebo jednotlivé květy. Její tajemný vzhled ji doslova předurčil k lidovému léčitelství, protože lidé měsíčnici považovali za rostlinu čarodějnou, s tajemnými účinky. Ve skutečnosti za jejími schopnostmi stojí její složení – rostlina obsahuje malé množství alkaloidů, četné aminokyseliny, silici, olej a další látky. Pro léčebné účely se sbírají především lusky se semeny nebo i listy.

Jak využít květy růže: Recept na růžovou vodu, čaj, kuře i osvěžující drinky

Jak využít květy růže: Recept na růžovou vodu, čaj, kuře i osvěžující drinky

Bylinkáři používají drogu ve směsích k léčbě nepříjemných pocitů bušení srdce, zrychleného či nepravidelného tepu i nepravidelného srdečního rytmu. Pomůže při vysokém krevním tlaku i při léčbě epilepsie, kdy se používá jako antiepileptikum. Uleví od bolestí hlavy psychogenního charakteru a lze využít k doléčení hlavy po otřesu mozku. Vliv má i na léčbu křečových žil a nekvalitních cév. Je také silně močopudná. Sílu měsíčnice lze využít ve formě nálevu z listů nebo lusků, balzámu a tinktury. Při oběhových potížích je možné nasadit i koupele.

Kostival neboli černý kořen: Jak jej pěstovat a připravit z něj mast

Kostival neboli černý kořen: Jak jej pěstovat a připravit z něj mast

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

2.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Pes
Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sklízet zeleninu?

Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sk…

Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.

5.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zelenina
Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, ovoce zůstane plné vitaminů

Zavřeniny nejsou zavařeniny. Vyzkoušejte je, …

Máte na zahradě hromadu ovoce, ale marmelád a kompotů už je plná spíž a vám už se nechce nic dělat? Vyzkoušejte zavřeniny.

14.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zavřeniny
Plata od vajec nevyhazujte! Společně s dětmi z nich vyrobte krásné papírové dekorace

Plata od vajec nevyhazujte! Společně s dětmi …

Také se vám doma postupně hromadí prázdná plata od vajíček? S trochou kreativity z nich společně s dětmi vyrobíte pěkné dekorace. Potřebujete pouze nůžky, barvy a lepidlo!

13.  8.  2022 |
Kateřina Martínková
Vejce
Jak zpracovat rajčata a papriky

Jak zpracovat rajčata a papriky

Rajčat a paprik se někdy urodí tolik, že je v čerstvém stavu nestačíte zkonzumovat. Jak je můžete zpracovat nebo uskladnit, aby vydržely co nejdéle? Usušte je, zamrazte nebo je skliďte ještě zelené a uložte do přepravek. Jak na to?

9.  8.  2022 |
Alena Menclová
Užitečná zahradaÚrodaRecepty