vytisknout velikost písma Tabák nejen ke kouření

Ať stojíte na té či oné straně barikády zvané protikuřácký zákon, zkuste tabák pěstovat jako zajímavou okrasnou rostlinu na zahradě či balkoně. Odvážnější mohou zkusit výrobu vlastních doutníků.
Tabák nejen ke kouření

Tabák: rostlina mnoha tváří  

Odrůdy okrasného tabáku mají své pevné místo mezi letničkami, oproti nim užitkové odrůdy v běžném sortimentu zahradnictví dosud nenajdete. Přesto se dají sehnat nejen u malopěstitelů, ale čas od času například v květinářství, semena nabízejí semenářské firmy.  

Jedná se o dvouděložní lilkovité rostliny původem ze Střední a Jižní Ameriky a Austrálie, patří do rodu Nicotiana L., nazvaném po francouzském diplomatovi J. Nicotovi. Dělí se na letničky, vytrvalé byliny, keře, polokeře i stromy.  

Návod: jak doma vypěstovat vlastní tabák

Návod: jak doma vypěstovat vlastní tabák

Okrasné odrůdy tabáku 

Nicotiana alata  

Česky podle tvaru květů pojmenovaný tabák křídlatý pochází z Brazílie, kde roste jako trvalka. Vyšlechtěné odrůdy jsou nižší než původní druh, dosahují maximálně čtyřiceti centimetrů. Mají větší a výraznější květ v barvě bílé, růžové nebo červené.  

Nicotiana glauca

Tabák šedý vytváří keř nebo strom, jenž v dobrých podmínkách dorůstá až pětimetrové výšky. Listy jsou řapíkaté, široce kopinaté. Kvete žlutozelenými trubkovitými květy velmi brzo po vysazení semene až do zimy.  

Lze jej pěstovat přes léto na zahradě nebo balkoně, případně celoročně v bytě. Pro výrobu kuřiva má malé výnosy.  

Klepněte pro větší obrázek
Udělejte si s vlastnoručně vyrobenými doutníky Kubánský večírek!  

Nicotiana x sanderae  

Tabák Sandersův je kříženec druhů Nicotiana alata a Nicotina forgetiana. Patří mezi opadavé druhy, dosahující výšky od šedesáti do sto centimetrů s tendencí rozrůstat se do šířky. Vonné květy se na rostlině objevují v červenci a srpnu a rozkvétají převážně v noci.  

Jsou až pět centimetrů dlouhé, trubkovité, s pěticípou korunou. Z barev si můžete vybírat od bílé přes žlutou k růžové a sytě červené. Hodí se jak na zahradu, tak do nádob.  

Nicotiana sylvestris  

Trvalka zvaná tabák lesní patří k vyšším druhům, může dosahovat až jeden a půl metrové výšky. Má vonné bělavé květy a narozdíl od předchozí odrůdy si za čas kvetení vybírá den.

Tabák pro užitek i okrasu  

Nicotiana tabacum  

Tabák viržinský je trvalka, která se u nás pěstuje nejčastěji jako letnička. Jako významná užitková rostlina má několik stovek odrůd. V průměru dorůstá výšky mezi jedním až dvěma metry.  

Návod: jak fermentovat domácí tabák

Návod: jak fermentovat domácí tabák

Listy kopinatého až vejčitého tvaru světle zelené barvy dorůstají délky až padesát centimetrů a šířky okolo třiceti centimetrů. Květy s nálevkovitou, pěticípou korunou dosahují okolo čtyř centimetrů, jsou růžové a červené. Viržinský tabák vyžaduje vyšší teplotu.

Klepněte pro větší obrázek
Virginský tabák má nápadně velké, světlezelené listy 

Nicotiana rustica  

Tabák selský neboli machurka je jednoletá bylina dorůstající okolo jednoho metru, ale může být i vyšší. Pro sklizeň je méně vhodný než viržinský, který má lepší chuť. S pěstováním si poradí i zahrádkář začátečník, lépe se přizpůsobuje našemu drsnějšímu klimatu.  

Snáší jakoukoliv půdu, přežije i menší prohřešky (opomenutá zálivka apod). Odolává nižším teplotám i jarním mrazíkům. I při pozdním výsevu brzy doroste do dospělé výšky. Má řapíkaté, vejčité listy, žlutozelené květy s trubkovitou nebo baňkovitou korunou.  

Aby byly okrasné tabáky okrasné 

Všechny druhy potřebují slunečné umístění. Vyhovuje jim písčito-hlinitá, humózní, dobře propustná půda s neutrální až mírně kyselou reakcí. Zemina by měla zůstávat mírně vlhká, nikoliv mokrá. V suché zemině rostliny zpomalí růst.  

Před příchodem zimy můžete buď rostliny odstranit, nebo je v nádobách umístit do chladné, bezmrazé a světlé místnosti, kde je budete udržovat jen s mírnou zálivkou. Před počátkem vegetačního období lze rostliny tabáku zmladit řezem.  

Jak se seje tabák 

Kvalitní semena zhruba za dva týdny snadno vyklíčí. Vysévají se v únoru a březnu do výsevných misek na vzdálenost tři centimetry, nejlépe do standardního výsevného substrátu, který jste předem zalili.  

Protože semena klíčí na světle, nezasypávejte je zeminou, ale jen je do ní lehce zatlačte. Pro naklíčení je potřeba teplota okolo osmnácti stupňů. Ideální je umístění misek ve skleníku.  

Misky je vhodné zakrýt sklem nebo folií, ale nezapomeňte nechat otvor, kterým se k semínkům dostane vzduch. Správné zakrytí signalizuje stále orosený zákryt, ale pozor na přílišnou vlhkost, která může odstartovat výskyt plísní.

Pokud jste výsevný substrát dobře před výsevem zalili, bude semínkům zajišťovat dodávku vody vysrážená vlhkost na krycím skle nebo folii. Je-li vlhkost zeminy nedostatečná, použijte k zálivce raději rozprašovač.  

Kryt z misek sundejte, když k němu sazeničky dorostou. Odkrytí provádějte postupně. Pěticentimetrové, dostatečně silné sazeničky přesaďte do malých květináčků, jež můžete pro zvýšení vlhkosti překrýt například mikrotenovým sáčkem, ideální je okenní skleníček.  

Na záhon nebo do venkovních nádob vysazujte mladé sazenice, které dorostly do velikosti patnácti centimetrů a mají lístky dlouhé alespoň jeden centimetr. 

Při výsadbě na záhon dodržujte vzdálenost mezi jednotlivými sazenicemi zhruba třicet centimetrů. Užitkové odrůdy se vysazují na vzdálenost dva metry.

Aby tabák zdárně rostl  

Okrasné i užitkové druhy jsou náročné na vláhu. Mladé rostliny do výšky cca půl metru je třeba za sucha zalévat každodenně, v případě dlouhodobějšího sucha musíte na zahradě zalévat i starší rostliny. U rostlin pěstovaných v nádobách je pravidelná zálivka nezbytností.  

Nepoužívejte chlorovanou vodu. Při pěstování v nádobách hnojte jednou týdně běžným hnojivem pro balkonové květiny s vyšším obsahem fosforu. Nezapomeňte na občasné nakypření půdy a odstranění plevele. Odstraňujte odkvetlé květy.  

Chcete-li pěstovat tabák pro listy, musíte vrcholky rostliny olamovat hned, jak se nasadí na květ, aby všechna výživa směřovala do listů. Olamují se i postranní výhonky.

Jak se množí okrasa 

Tabák se rozmnožuje droboučkými semeny, kterých má značné množství. Semínka jsou zralá tehdy, když tobolky zhnědnou a semena v nich chrastí. Potom odstřihněte celé okvětí a uchovejte na suchém místě. Semínka z tobolek vysypte až těsně před vysetím.  

Nevítaní hosté  

Tabák chutná slimákům a také mšicím. Proti mšicím můžete rostliny postřikovat i preventivně výluhem z tabáku nebo fungicidním biopreparátem, například Contansem WG. Proti slimákům se pěstitelům tabáku osvědčily stroužky česneku, napíchané do půdy kolem rostliny.  

Klepněte pro větší obrázek
Na rostlině virginského tabáku je dobře vidět dozrávání listů, žlutá barva signalizuje čas sběru 

Tabáková sklizeň 

Pokud byste si chtěli vyzkoušet vlastní výrobu kuřiva, není to jen o tom, že utrhnete list z rostliny, smotáte a usušíte. Musíte se trefit do sklizně, a pak ještě tabákové listy různě upravovat, aby dostaly svou charakteristickou chuť a vůni. K nejdůležitějším postupům patří fermentace. Zajímavé informace získáte i v literatuře (Zdeněk Landa: Pěstování tabáku v Čechách). 

Kde koupit semena:

www.semo.cz, http://shop.zcjh.cz, www.koexflor.cz, www.pestovanitabaku.szm.com

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla