vytisknout velikost písma Sušíme a skladujeme byliny

Máte rádi bylinky? Je tu čas jejich sběru. I malá zahrada se vám stane dobrým zdrojem aromatických, chutných i léčivých druhů, které oceníte zvláště v zimním období.

Pěstování léčivých rostlin se těší dlouholeté tradici. Již za Karla Velikého musely být v císařských zahradách zasazeny rozmanité druhy podle seznamu, který vydal. Pěstování na vlastní zahradě či v květináčích na balkoně vám může oproti sběru léčiv z přírody poskytnout vyšší kvalitu, kterou si sami zajistíte pravidelnou péčí o rostliny.

Klepněte pro větší obrázek
Základní bylinky byste měli mít po ruce po celý rok

Bylinky z volné přírody: nač pamatovat

Samozřejmě ale nemusíte sklízet jenom z vlastních zdrojů na zahrádce. Pokud se při výletech do přírody rozhodnete zvětšit svoje zásoby, případně si sběrem přivydělat, promyslete si pár věcí.

Přesvědčte se, zda není v uvedené lokalitě bylinka chráněna, jinak by vás její trhání mohlo vyjít pěkně draho. Dobře si prostudujte vzhled druhu, o který vám jde. Lehce by mohlo dojít k omylu a vy byste si nasbírali úplně něco jiného, než jste plánovali. Rovněž si u vybraných bylin přečtěte informace o podmínkách sbírání a sušení.

Sběr: kde a jak

Pamatujte na to, že pokud sbíráte, měli byste myslet na zachování přírody. Na místě sběru ponechejte vždy alespoň několik rostlinek k dalšímu rozmnožování. Rostlinky tak budou moci vysemenit nebo se rozrůst a vy si je nasbíráte ve stejné lokalitě i příští rok.

Klepněte pro větší obrázek
Bez toho, aniž byste rozeznali jednotlivé druhy od sebe, se ve volné přírodě neobejdete 

Bylinky zásadně nesbírejte na znečištěných místech, blízko silnic či v jiných zamořených místech. Jejich kvalita je hodně snížena. Jistě byste si nepochutnali na jedovatých sloučeninách z výfukových plynů motorových prostředků.

Vybírejte si zdravé rostlinky, nepolámané, se zachovalou původní barvou, bez chemických postřiků či zasažené škůdci. Nemocné bylinky poznáte snadno podle změny barev lodyh, listů, květů či plodů.

Léčivé rostlinky v hrsti

Bylinky sbírejte pouze za suchého počasí. Ranní rosa či vláha po dešti ničemu nepomohou. Sklizeň byste mohli jednoduše vyhodit, protože za mokra sklizené rostlinky začnou tmavnout a plesnivět, navíc dojde k rozkladu léčivých látek.

Nejlépe je sbírat v dopoledních hodinách. Pokud se budete řídit pověrami a na některé druhy se vydáte při měsíčku, o půlnoci či v novoluní, jde čistě o vaše rozhodnutí.

Tyto lidové tipy nebyly sice nijak vědecky podloženy, ale je pravdou, že se obsah některých léčivých látek v rostlinkách mění v průběhu celého dne. Květy, listy, natě, plody, kořeny, kůry či pupeny mohou již svírat vaše dlaně. Co dál s nimi? Vrhněte se na sušení!

Zásady sušení bylinek

Nasbírané části rostlin nemačkejte a ukládejte je volně. Sušení může probíhat přirozeným teplem na slunci či ve stínu nebo umělým teplem. Sušit musíte co nejrychleji po sběru, aby se vám nezapařily.

Klepněte pro větší obrázek
Proces sušení nepodceňujte

V atlase rostlin si najděte, co jaké rostlince nejvíce vyhovuje. Každá potřebuje jistý postup a teplotu při sušení, aby došlo k co nejmenšímu úbytku léčivých látek. Většinou se suší ve vrstvách na sobě: čím jsou vrstvy nižší, tím lépe.
 
Vrstvy musí být provzdušněné. Listy a květy můžete svazovat volně do svazečků a nechat je zavěšené, dokud se vám mezi prsty snadno nezlomí nebo nerozdrolí. Nasbírané bylinky můžete rozložit na stůl nebo do police, mezi archy novin nebo na mušelínová plátna. 

Důležité je denní obracení, aby se vše řádně prosušilo. Rostlinky by měly v maximální míře uchovat původní barvu, chuť a vůni. Nesušte je na prudkém slunci. Druhy, které rostou ve stínu, se nesmí na slunci sušit vůbec!

Lze je pouze nechat na slunci zaschnout a poté dokončit sušení ve stínu. Ani v chladném prostředí se nedoporučuje sušit – trvá to dlouho a kvalita se snižuje. Na jaře a na podzim si můžete pomoci umělým teplem sušičky.

Kde sušit?

Úspěšné sušení vám zajistí i průběžné větrání sušicích prostor. Za teplého počasí byste měli okna otvírat a při dešti zavírat. Dobrým místem k sušení bylinek je větraná kůlna, suchý přístřešek ve stínu či teplá půda. Dobře poslouží i dobrá trouba či sušárna.

Sušit byste měli co nejrychleji, ale zároveň nesmíte překročit určité optimální teploty. Siličné rostliny jako například máta a heřmánek se musí sušit při teplotě nejvýš mezi třiceti až čtyřiceti stupni Celsia. Bylinky neobsahující těkavé látky můžete podrobit teplotám šedesát až osmdesát stupňů Celsia. Tvrdé části rostlin budou sesychat pomaleji než ty měkčí.

Skladování bylinek má svá pravidla

Usušené bylinky si zabalte do papírových pytlíků, dobře se přechovávají i v čistých sklenicích, plechovkách nebo papírových krabicích. Do jednoho obalu dávejte vždy jen jeden druh, nemíchejte víc bylinek dohromady.

Klepněte pro větší obrázek
Sušené bylinky ve sklenicích či pytlících mohou být hezkou ozdobou kuchyně

Do plastových pytlíků a krabiček rostlinky neukládejte! A hlavně vždy zkontrolujte jejich dokonalou suchost. Teprve poté je uložte na suchém a chladném místě s dobrou ventilací a stálou teplotou vzduchu.

Časté kolísání teploty by mohlo vést k vlhnutí a plesnivění. Rovněž bylinky chraňte před prachem a různými roztoči i hmyzem. Na nádobku či pytlíček si poznamenejte název bylinky a datum sběru. V některých případech nezáleží na stáří uchování, ale zpravidla se nasbíraná bylinka využívá do příští sklizně.

Zásady sušení nejčastěji sbíraných druhů
Název rostliny Podmínky sušení
Andělika lékařská kořen sušte ve stínu nejlépe umělým teplem, plod ve stínu
Bez černý květy sušte zavěšené ve stínu nebo ve slabé vrstvě, plody umělým teplem, zavěšené či na sítech na slunci
Borůvka černá listy sušte ve slabé vrstvě, nepomačkejte je; plody umělým teplem nebo na slunci
Brusinka obecná listy sušte ve slabé vrstvě, nepomačkejte je
Bříza bělokorá listy sušte ve stínu
Čekanka obecná kořen sušte ve stínu, nejlépe umělým teplem; nať ve slabé vrstvě ve stínu
Divizna velkokvětá květy sušte na slunci a rychle dosušte umělým teplem
Fenykl obecný semena dosušujte ve stínu
Heřmánek lékařský květy sušte ve stínu nebo rychle umělým teplem
Hloh obecný květ s listy sušte ve stínu, plody umělým teplem
Hluchavka bílá květy sušte ve slabých vrstvách ve stínu, uměle dosušujte, nepomačkejte
Jahodník obecný listy sušte ve stínu
Jitrocel kopinatý listy sušte na slunci, dosušte ve stínu nebo umělým teplem
Jmelí bílé natě sušte ve svazečcích
Kontryhel obecný natě sušte rychle ve stínu, jsou náchylné k zapaření
Kopřiva dvoudomá listy a nať sušte rychle ve stínu nebo umělým teplem
Kozlík lékařský oddenky a kořeny sušte ve stínu odděleně od dalších rostlin, chraňte je před kočkami
Levandule lékařská květy sušte rychle ve stínu nebo umělým teplem
Maliník obecný listy sušte rychle ve slabých vrstvách nebo umělým teplem
Mařinka vonná natě sušte rychle ve stínu v načechrané vrstvě
Máta peprná listy a natě sušte ve stínu
Mateřídouška obecná natě sušte ve stínu a neobracejte
Meduňka lékařská natě a listy sušte ve stínu
Plicník lékařský natě a listy sušte ve stínu ve slabé vrstvě
Rozrazil lékařský natě sušte rychle ve stínu ve slabé vrstvě nebo umělým teplem, neobracejte je
Řebříček obecný květy sušte ve slabé vrtstvě i na slunci, natě sušte ve slabé vrstvě zavěšené nebo ve svazečcích
Řepík lékařský natě sušte ve stínu bez obracení nebo ve svazečcích
Šalvěj lékařská listy a natě sušte ve stínu ve slabé vrstvě nebo umělým teplem, snadno se zapaří
Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspirovat útulným bydlením v cottage stylu

Na výlet do Velké Británie: Nechte se inspiro…

Také vás při sledování filmů z anglického venkova vždy zaujme styl bydlení nazývaný English cottage? Útulné, kamenné domky s doškovými střechami, elegantní interiéry s klasickým nábytkem z tmavého masivu, dělená okna, kvalitní textilie často s rostlinnými či vzorovanými motivy, husté koberce a v neposlední řadě krb. Pokochejte se fotkami takovýchto britských stavení a nechte se jimi inspirovat.

15.  9.  2023 |
Kateřina Hradová
Bydlení
Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkuste tyto tipy z Pinterestu!

Jak ochránit úrodu před ptáky a hmyzem? Zkust…

Bobulovité plody, jako je aronie, réva, zimolez, borůvky či muchovník, ale třeba i sladké hrušky a obyčejná rajčata, je potřeba při dozrávání ochránit před ptáky i hmyzem, kteří si na plodech také rádi pochutnají. Škodí i včely a vosy: naruší slupku plodů a ty pak začnou hnít. Jak tedy ochránit úrodu, aby pro pěstitele něco zbylo?

29.  8.  2023 |
Lucie Kořistová hrk
Ochrana před škůdci
Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě nebo v truhlíku na balkoně?

Víte, jak úspěšně pěstovat vřes na zahradě ne…

Vřesy rozkvétají mezi posledními rostlinami od konce léta do pozdního podzimu. Ozdobí truhlíky, zahradu a doplní i podzimní aranžmá. Co všechno potřebuje vřes na zahradě i v truhlíku a jak založit nové vřesoviště?

19.  9.  2023 |
Irena Forejtová
Okrasná zahrada
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

Poznáte hořké hřiby? Vypadají krásně, ale stačí jediný kousek a celá smaženice bude zkažená. A to v lepším případě! Po konzumaci jedovatých hřibů si totiž můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

22.  8.  2023 |
Markéta Žídková
Houby
Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchání. Nejlepší recept, jak uchovat sladkost ovoce

Hrušková povidla pečená v troubě a bez míchán…

Jak nejlépe zpracovat zralé hrušky, které jsou sladké a šťavnaté, a stejně tak i hrušky mírně přezrálé, jež spadly z hrušně a jsou otlačené, případně i rozmáčknuté? Nejlepším řešením jsou hrušková povidla bez míchání: na přípravu nejsou nijak náročná.

5.  9.  2023 |
Lucie Kořistová
Povidla