vytisknout velikost písma Suším, sušíš, sušíme

Sušené květiny jsou stále oblíbené. Jejich výhodou je, že se z nich můžete těšit po celý rok, aniž byste je museli zalévat. Do obydlí vnáší příjemný pocit stálého spojení s okolní živou přírodou.
Přírodně laděné suché kytice se v poslední době stávají častým doplňkem moderních interiérů, jimž dodávají svou křehkostí a jemností přívětivý vzhled. Nejčastěji se k sušení používá rostlinný materiál – květy, listy, větvičky, plody, semena a kůra, ale vhodný je i materiál z živočišné říše.

Klepněte pro větší obrázek
Mochyně je jedna z pěstitelsky nejnenáročnějších rostlin vhodných k sušení

Ulity a lastury si nasbíráme na dovolené, peříčka získáme při procházce lesem. Příroda je prostě štědrá a my si můžeme hrát a vytvářet výzdobu, jakou nám fantazie dovolí.

Sušená „klasika“

K rostlinám, které se k sušení výborně hodí, patří známá statice (Limonium tataricum), jež kvete v mnoha barevných odstínech, a pestrá slaměnka (Helichrysum). U cest a na kamenitých stráních můžete objevit bodlák (Echinops ritro) s modrými kulatými úbory, štětku soukenickou (Dipsacus sativus) či penízky měsíčnice (Lunaria annua).

Běžně se suší levandule, kterou si však dovezete spíš ze zahraniční dovolené. Z domácích zdrojů můžete na zahrádce pěstovat žebříčky – žlutý (Achillea filipendula) a bílý (Achillea ptarmica).

Klepněte pro větší obrázek
Černucha damašská vypadá exoticky

Letnička černucha východní (Nigella orientalis) zujme netradičním tvarem zelených špičatých tobolek. Její blízká příbuzná černucha damašská (Nigella damascena) bude v přírodních vazbách excelentní dominantou. Její nová odrůda ‘Cramer′s Plum‘ se vyznačuje tmavě bordovou barvou měchýřků, která je v přírodní podobě téměř raritou.

V přírodních teplých tónech

Kdo dává přednost čistě přírodnímu vzhledu suché kytice, určitě si vypěstuje prorostlík (Bupleurum), který se rozkladitým růstem a žlutozelenou barvou dobře kombinuje se všemi doplňkovými květinami.

Podobnou funkci může splnit známá barvířská rostlina světlice barvířská (Carthamus tinctorius). Ta má obrovskou výhodu v tom, že ji můžeme sbírat dvakrát. Poprvé jako nenápadně zbarvené poupě a podruhé když rozkvete typicky svítivě oranžovou.

Klepněte pro větší obrázek
Světlicí nic nezkazíte

Jinou nenápadnou květinou k sušení – a přesto s výraznou strukturou – jsou slámově žluté tobolky řeřichy (Lepidum sativum). Její tobolky, pravidelně rozmístěné po celé délce stonku, poskytnou výrazný a přitom nenásilný kontrast ke květinám s tmavým zbarvením.

Barevná sušená kytice

Pro osvěžení a barevný kontrast zkuste pěstovat vzpřímeně rostoucí odrůdu laskavce (Celosia spicata). Klásky ‘Pygmy Torch‘ zaujmou zajímavou bordovou barvou a v kombinaci se světle růžovými klasy odrůdy ‘Flamingo‘ dosáhnete báječné kombinace tón v tónu.

Pro milovníky modré barvy je ideální rostlinou k sušení ostrožka (Consolida regalis). Její soukvětí vypadají sice „nesušitelně“, ale když je posbíráte v době, kdy se na vrcholu otevírají poslední poupata, získáte krásně barevné a neopadající květy.

Klepněte pro větší obrázek
Barva sušených ostrožek vydrží sytá velmi dlouho, až několik let

Žluté kuličky o průměru jeden a půl centimetru na vrcholu štíhlých stonků až půl metru dlouhých jsou mezi suchými květinami něco naprosto výjimečného. A přece existují. Jejich majitelkou je rostlina jménem kraspédie (Craspedia globosa). S jejím pěstováním musíte začít již brzy zjara. Předpěstovává se ve skleníku a v květnu se vysazuje na záhon. Za pokus tato krásná letnička určitě stojí.

Fantazii se meze nekladou

Zajímavý doplněk vazeb tvoří trávy. Jemné klásky béru (Setaria italica), třeslice (Briza maxima) a lesknice (Phalaris canariensis) se uplatní spíše do nižších vazeb. Naopak jestli potřebujete naplnit vysokou vázu nebo zajistit skutečnou dominantu pokoje, použijte čirok (Sorghum nigrum) nebo orobinec (Typha).

Klepněte pro větší obrázek
Jednotlivá stébla vnáší do aranžmá dojem pohybu a volnosti

Větvičky z kroucené vrby či plané švestky mohou tvořit „kostru“ aranžmá, kterou mimo suchých květin doplňte listy nejrůznějších barev a tvarů. Jako podložka se hodí vhodná silná borová kůra. Různé plody, jako jsou makovice, ořechy, šípky, feferonky, tykve, dýně, bobule, šípky, jeřabiny, žaludy, kukuřice či odkvetlé slunečnice, dodají aranžmá prostorový i barevný efekt. Tyto přírodniny však raději nechte v původní podobě, tedy bez dodatečného barvení. Zlacení a stříbření si užijete až na Vánoce.

Voňavá krabička

Oblíbeným a vděčným dárkem jsou sušené květy naaranžované v průhledné plastové krabičce nebo skleněné dóze. Ano, je to známé pot-pouri, které po otevření příjemně provoní celý byt. Profesionálně aranžované si můžeme sice kdykoliv koupit, ale z podomácku vyrobeného budeme mít větší radost.

Klepněte pro větší obrázek
Ne nadarmo bývá růže označována jako královna květin

Elegantně vypadají sušené okvětní lístky růží, ať už v jedné barvě nebo v kontrastní kombinaci. Nejjednodušší metodou je sušení na vzduchu – květiny zavěste svisle dolů na tmavém suchém místě o teplotě asi pětadvacet stupňů. V létě je k tomu ideální doba. Svazečky růží, levandule či santoliny sušte třeba na balkoně. Potom už záleží jen na vaší fantazii, jak a do čeho sušená kvítka naaranžujete.

Jak a čím sušit?

Velmi podrobný postup i jednotlivé metody sušení květin najdete v našem loňském článku pod názvem Připravujeme květiny pro suché vazby (http://www.abecedazahrady.cz/default.aspx?section=61&server=1&article=549).

Pro doplnění jen pár stručných rad: Jedním z hlavních kritérií, které ovlivňuje kvalitu sušených květin, je dodržení správného termínu sběru. Vybírejte pouze rostliny dobře vyvinuté, zdravé, trhejte či stříhejte je za slunečného počasí.

Klepněte pro větší obrázek
Jen zdravé rostliny utržené včas budou vypadat dobře i v usušené podobě

Květy většiny rostlin by neměly být plně rozkvetlé, jinak při sušení opadávají okvětní lístky. Naopak v plném květu můžete sklízet například druh Consolida, Lonas a další.

Na dobu po odkvětu si počkejte v případě rostlin s okrasnými plody, jako jsou Nigella, Papaver či oranžové „lampionky“ mochyně (Physalis). Po sběru rostliny očistěte od případných nečistot, plevelů, případně odstraňte listy či ostny a pak už jen zvolte vyhovující způsob sušení.

Barvit? Nebarvit?

V současné době není problémem vytvořit přírodní dekorace v jakékoliv barvě. Můžete zkusit barvy určené k barvení textilu, případně i mořidla na dřevo. Speciální barvy pro suché květy jsou na trhu spíše výjimkou.

Klepněte pro větší obrázek
Barvení vás bude bavit, jen pamatujte, že nic se nemá přehánět

Barvu s názvem „na suché květy“ vyrábí firma Terno Colour – najdte ji na internetové adrese www.ternocolor.cz . Výrobce uvádí, že se barva nejlépe aplikuje rozprašovačem, ale je možné nanášet ji i stříkáním, máčením či natíráním. Z produkce Bohemiaseed jsou na trhu namáčecí barvy Flowerpaint na barvení sušených květin – litr barvy přijde na dvě stě čtyřicet korun.

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Ušetříte a budete mít silné sazenice

Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Uš…

Nedáte dopustit na zeleninu z vlastní sklizně, ale sazenice pořizujete na trhu nebo v zahradnictví? Zkuste letos udělat změnu. Sadbu si předpěstujte. Nejenže vás to vyjde podstatně levněji, ale zároveň budete mít kvalitní a silné sazeničky.

14.  3.  2018 |
Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte se!

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte…

Pokud na vašich vchodových dveřích ještě stále visí vánoční věnec, je nejvyšší čas vyměnit ho za jarní. Rozkvetlá dekorace vchod nejen hezky ozdobí, ale při každém odchodu a příchodu domů vám zlepší náladu. Podívejte se pro inspiraci do naší velké fotogalerie, kde najdete více než padesát těch nejkrásnějších věnců z celého světa.

10.  3.  2018 |
Jak uložit knížky? Podívejte se na kreativní knihovny z celého světa

Jak uložit knížky? Podívejte se na kreativní …

Pokud stejně jako já nedokážete plně ocenit elektronickou čtečku a preferujete stále papírovou klasiku, určitě často řešíte, jak knihy uložit. Ať už máte stovky knih či jen pár kousků, našli jsme pro vás ty nejzajímavější nápady a tipy, kam s nimi. Inspirujte se v naší fotogalerii.

21.  2.  2018 |
Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vyzkoušejte naše recepty

Medvědí česnek je první jarní životabudič. Vy…

Roste pouze na jaře a vychutnávat si ho můžete jen necelé dva měsíce. Je první jarní rostlinou, kterou můžeme konzumovat. Řeč je o česneku medvědím.

13.  3.  2018 |
Pozoruhodná ačokča – okurka bolivijských indiánů. Jak ji pěstovat?

Pozoruhodná ačokča – okurka bolivijských indi…

Ačokča je zajímavá zelenina, která se ve světě pěstuje již po tisíciletí, jen u nás je stále opomíjena.

11.  3.  2018 |