Z japonského ostrova Okinawa pochází speciální odrůda sladkých brambor, která je typická svou fialovou barvou a sladkou chutí. Tato jedinečná brambora se používá nejen ve slané kuchyni, ale též k výrobě sladkých dezertů.
Okinawská brambora je speciální odrůda sladké brambory známá též jako beni-imo nebo ube. Vyniká sladkou chutí a netypickou, ale krásnou fialovou barvou, která dodá všem připravovaným pokrmům další rozměr. Tato jedinečná pochoutka je nedílnou součástí okinawské kuchyně a je spojována s dlouhým a zdravým životem místních obyvatel. Vyzkoušíte ji?
Jak vypadá okinawská brambora
Nadzemní část rostliny vypadá podobně jako u jiných druhů sladkých brambor. Jde o popínavou rostlinu, která má tenkou, dlouhou a pnoucí lodyhu, z níž vyráží srdčité, zelené listy.
Jedna okinawská brambora obsahuje čtyřnásobek denní dávky vitaminu A potřebné pro dospělého člověka a polovinu denní potřeby vitaminu C.
Kvete bílými či růžovými květy, které se objevují na konci léta nebo začátkem podzimu. Pod zemí se ukrývají hlízy, které jsou různě velké a nepravidelného tvaru. Charakteristická je jejich intenzivně fialová barva, která se může lišit od světle fialové až po téměř černou.
Jaké jsou zdravotní přínosy okinawské brambory
Díky vysokému množství zdraví přínosných látek lze tyto brambory řadit mezi superpotraviny. Její nádhernou fialovou barvu jí dávají stejné látky, které můžete najít třeba v borůvkách nebo červeném zelí. Jde o antokyany, silné antioxidanty, které chrání buňky před poškozením volnými radikály, čímž zpomalují stárnutí a předchází vzniku různých onemocnění. Antokyany zlepšují funkce cév a snižují krevní tlak i rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění.
Též pomáhají snižovat záněty v těle, které jsou spojeny s mnoha chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby nebo artritida. Snižují i hladinu cholesterolu v krvi, zlepšují paměť, koncentraci a kognitivní funkce.
Jde také o potravinu velmi bohatou na vlákninu. Jedna brambora také obsahuje čtyřnásobek denní dávky vitaminu A potřebné pro dospělého člověka a polovinu denní potřeby vitaminu C. Obsahuje i vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro energetický metabolismus a funkci nervové soustavy. Beni-imo je také dobrým zdrojem draslíku, manganu a mědi, které jsou nezbytné pro mnoho tělesných funkcí.
Jak pěstovat okinawské brambory
Pěstování této japonské speciality je v českých podmínkách složité, ale majitelé skleníků či fóliovníků to mohou zkusit. Tato exotická sladká brambora totiž pochází z teplých a vlhkých oblastí, a právě takové podmínky potřebují. Vyžadují dlouhé a teplé vegetační období, čehož bez skleníku nedosáhnete, dále dostatek slunečního záření a vysokou vlhkost vzduchu.
Semena se vysévají na jaře do úrodné, dobře propustné půdy bohaté na organické látky. Rostliny mají mohutný růst, proto během něj potřebují oporu, po které se mohou pnout. Nutností během růstu je pravidelná zálivku a hnojení.
V některých specializovaných zahradnictvích se dají zakoupit již vypěstované sazenice. Chladné zimy hlízy stejně jako klasické brambory nepřežijí, proto je nutné vyjmout je ze země a uložit je na suchém a teplém místě.
Jak využít okinawské brambory?
Hlízy těchto brambor mají jemně sladkou, zemitou až oříškovou chuť, která trochu připomíná sladké batáty. Díky tomu se uplatní při přípravě dezertů, jako příchuť do zmrzliny, koláčů, dalších druhů pečiva, ale například i do marmelád. V Japonsku se z ní vyrábí také fialová zmrzlina.
Okinawské brambory můžete připravovat i se slupkou, která je plná antioxidantů. Před použitím je důkladně omyjte kartáčkem pod tekoucí vodou a odstraňte veškerou zeminu. Můžete je vařit a připravit z nich kaši, péct pokapané olivovým olejem, grilovat, smažit. Při vaření fialová barva mírně zbledne; aby byla intenzivnější, přidejte do vařící vody trochu octa. Okinawské brambory můžete přidat i do smoothie.