5
Fotogalerie

Jaký substrát se hodí pro které rostliny?

Vypěstovat rostliny zdravé, zdobící květem či okrasným listem, to chce krom vhodné péče především dobrý základ, tedy správný výběr zeminy. Orientujete se v nabídce? Víte, jaké substráty si v obchodě můžete pořídit?

Že vše chce svoje, věděly už generace pěstitelů před námi a uměly si poradit: mísily potřebné druhy zemin do směsí tak, aby vyhovovaly nárokům těch kterých rostlin.

Vytvořit si vlastní substrát vhodný pro rostliny můžete i dnes, ale stejně tak máte možnost zjednodušit si práci a z prodávaných substrátů vybrat ten, který potřebujete. Jaké patří k běžně nabízeným?

Pokojovky jako v bavlnce

I když nemáte zahradu, kde byste si nabrali trochu kompostu, zahradní zeminy či písku, nevadí. V každém zahradnictví či zahradním centru si z mnoha druhů prodávaných substrátů nakoupíte ten potřebný.  

substráty_pokojovky.jpg
Neutrální pH substrátu vyhovuje většině zelených pokojových rostlin  

Pro pokojové rostliny je k mání univerzální substrát pro pokojové rostliny, složený ze směsi kvalitní zeminy, rašeliny a kůrového humusu. Směs je obohacena vícesložkovými hnojivy (živinami), pH je neutrální. 

Pro pěstitele zvláštních a náročnějších druhů rostlin jsou na trhu substráty speciální, například substrát pro orchideje, pro citrusy, případně pro rostliny okrasné listem. Další specialisté si mohou pořídit substrát pro palmy, kaktusy a sukulenty nebo masožravé rostliny.  

substráty_1.JPG
Kaktusy a sukulenty mají speciální požadavky 

Balení prodávaných substrátů je v pytlích o obsahu pět, deset, dvacet a padesát litrů, takže si vyberete potřebné množství a nemusíte schovávat zbylé zásoby zeminy.

Substráty na léto

Rostliny vysázené do truhlíků a misek jsou pěstovány obvykle jako jednoleté rostliny. Za jednu sezonu musí narůst, vykvést a květy si udržet co nejdéle. Že tedy balkonové rostliny potřebují kvalitní zem a hodně živin, o tom není pochyb.

Sesazujete-li více druhů balkonovek do jednoho truhlíku, kupte si substrát pro balkonové rostliny – v něm se bude dobře dařit pnoucím i vzpřímeným truhlíkovým letničkám. Vytvořeny byly také substrát pro muškáty a substrát pro begonie, který má vyšší obsah rašeliny a je mírně kyselejší.  

substráty_perargonie.jpg
Muškáty potřebují po celou sezonu dostatek živin 

V posledních letech se prodává i substrát pro surfinie, v němž dobře prospívají také petunie, minipetunie a verbeny. Množství potřebné zeminy seženete balené v pytlích s potiskem a označením, v balení bývá také pět, deset, dvacet nebo padesát litrů substrátu.

Současně si pořiďte i hnojivo pro balkonové květiny (nebo jen pro vámi pěstovaný druh), budete ho potřebovat v každém případě. Hustě vysázené rostliny v truhlíku musí během vegetační sezony doplňovat živiny buď průběžně (z roztoku v samozavlažovacím truhlíku), nebo alespoň pravidelně každý týden – jedině pak bohatě pokvetou a budou i pěkně olistěné.

Množitelům pro radost

Výrobci zahradních substrátů pamatují i na pěstitele, kteří svoje rostliny množí výsevem nebo řízkováním. Ve větších zahradních centrech nabízejí substrát pro výsevy a množení, ten se hodí jak pro výsevy zeleninových, tak i květinových semen. Zeminu je možné použít i k přepichování a přesazování sazeniček před výsadbou na stanoviště.  

substráty_3.JPG
Ve výsevním substrátu by vás neměli překvapit žádní škůdci 

Prodává se také substrát pro řízkování, můžete ho mít pro řízky z okrasných keřů i pro trvalky nebo pokojové rostliny, muškáty a podobně. Výrobci zaručují, že zemina je zdravotně nezávadná (neobsahuje zárodky houbových a virových chorob), prostá škůdců a nevyklíčí v ní semena plevelů.

Pro konifery malé i velké

Substrát pro jehličnany (a prodává se i substrát pro okrasné dřeviny) oceníte hlavně při osazování koryt na balkoně nebo při výsadbě mis v lodžii, pokud je to vaše jediná zahrádka. V balení dvacet a padesát litrů koupíte opravdu kvalitní substrát s přídavkem dlouho působícího hnojiva vhodného pro jehličiny nebo okrasné keře.

Pro balkonovou výsadbu možná oceníte kakaové mušle v desetilitrovém balení. Substrát z kakaových slupek brání klíčení plevelů, poslouží ve vyšší vrstvě jako výborná zimní přikrývka, krom toho je velmi dekorativní. Údajně velmi dobře odpuzuje slimáky a nastýlka z kakaových mušlí není příjemná kočkám, prý se záhonům vyhýbají obloukem.

Certifikát pro náročné pěstitele

Kdo nedůvěřuje běžně prodávaným půdním směsím, má možnost koupit si substráty s certifikátem zdravotní nezávadnosti, kontrolované a prosté škůdců a semen plevelů. Dovážené jsou z ciziny a většinou jsou to směsi speciální, určené pro jeden druh rostlin.

substráty_4.JPG
Perlit se používá nejen k množení rostlin, ale i k odlehčeních směsí, které si sami namícháte 

Nejen míchané substráty, ale i jednotlivé složky směsí se prodávají v zahradních centrech. Rašelinu koupíte jak zahradní, tak i pro azalky (kyselejší), pořídit se dá zvlášť balený kompost, písek, perlit či kokosový vláknitý substrát. 

Doporučujeme

Články odjinud