7
Fotogalerie

Styly moderních trendů a designů: Který si vyberete?

Máte za sebou rekonstrukci bytu, domu a stojíte před náročným úkolem, jak si životní prostor zařídit? Na výběr je řada moderních trendů a designů. Který si vyberete vy?

Moderní styl – minimalismus

minimal_barva.jpg

Na první pohled vypadá stroze a studeně. Opak je pravdou, minimalistický styl se už léta drží na první příčce oblíbenosti. Typické jsou pro něj jednoduché, pravoúhlé tvary, hladké povrchy jsou upravené do vysokého lesku prostřednictvím laků nebo vysoce lesklých laminátů. Barvy jsou neutrální, převažuje bílá, černá, šedá a případně nějaká živější barva jako doplňková. Úložné prostory (nejen šatníky) jsou často řešeny jako vestavěné. Oblíbeným prvkem minimalistického stylu jsou posuvné příčky, které dělí jinak velmi vzdušně koncipovaný prostor. Totéž platí o rozmístění nábytku. Je ho méně, zato ale luxusní kousky. Dominantními materiály jsou kov, sklo, moderní plasty, kompozity a keramika. Je to spíše reprezentativní styl, ale málo vhodný pro běžné používání, protože je náročný na údržbu.

Pokračování 2 / 6

Minimalismus "s lidskou tváří"

minimal_design_2.jpg

Chladná krása minimalistického prostoru se však dá docela dobře proteplit použitím přírodních materiálů jako je masivní dřevo, případně dýhovanými materiály, výplety z rostlinných materiálů atd. Rovněž je důležité ohlídat si i akustiku místnosti. Hladké plochy nábytku totiž „nelámou“ zvuk a v místnosti díky tomu může vznikat nepříjemné echo. To se dá korigovat jednoduše použitím bytových textilií jako jsou závěsy, textilní paravány, a především koberce a předložky.

Pokračování 3 / 6

Návrat k přírodě

scandinavian_sstyl.jpg

Není to jen styl pro ekologické aktivisty, ale pro lidi, kteří mají blízko k přírodě. Někdy se o něm mluví jako o severském stylu, protože Skandinávci ho dovedli nejdále. Jeho dominantou je dřevo použité na stolní desky, sedadla a opěradla židlí, nášlapné plochy schodišť, podlahy. Na dotek jsou nejpříjemnější povrchově neupraveně, ale dokonale vyleštěné plochy masivního dřeva. Povrchy se upravují přípravky na bázi přírodních olejů a vosků, což pozitivně ovlivňuje mikroklima prostoru. Opět zde ale platí pravidlo, všeho s mírou. Příliš mnoho dřeva v místnosti totiž může působit na uživatele až klaustrofobicky, zvláště v malých prostorách. Jak jsme již zmínili, moderní minimalismus a přírodní dřevo se nevylučují, právě naopak, navzájem se podporují. Právě "lidský" rozměr dřeva vynikne více v kontrastu s chladným materiálem.

Pokračování 4 / 6

Staré & nové - pro milovníky retro věcí

atyp_loft.jpg

Pokud váháte, zda je vhodné zařizovat moderní prostory starožitnostmi, nebo historické  budovy moderním nábytkem, odpověď zní jednoznačně ano. Chce to nicméně opět velkou dávku odvahy a hlavně cit a dobrý vkus. Pokud jste zdědili krásnou komodu z konce devatenáctého století, velmi dobře ji můžete zakomponovat do moderního prostoru. Jak? Základním pravidlem je vedle výrazně tvarovaného klasického kusu nábytku umístit jen jednodušší kousky interiérového vybavení, aby daly vyniknout jeden druhému. Pohovku moderního strohého designu ale těžko budete kombinovat s dominantním secesním kouskem.

Pokračování 5 / 6

Vintage styl

vintage_1.jpg

Vintage styl se opět v poslední době dostal do popředí zájmu. Hlavní myšlenkou je tu vytvořit atmosféru už dlouho obývaného místa, z něhož právě někdo před chvílí odešel. Zkrátka každý vintage prostor, by měl mít své unikátní „genium loci“. Tenhle styl je charakteristický používáním nábytku a bytových doplňků z dvacátého století z období dvacátých a třicátých let a americké či dánské moderny čtyřicátých a padesátých let. Paradoxem je, že drtivá většina z nich se vyrábí dodnes. Autentické kousky z období jejich vzniku se ale prodávají na světoznámých dražbách za vysoké částky. Chcete mít originál? Pak je jen jedna cesta – do starožitnictví a prodejen antik či na burzu. Tam najdete hodnotné kousky, i když často ve špatném stavu, kdy nezbývá než investovat do restaurování.

Pokračování 6 / 6

Atypický interiér

atyp.jpg

Pokud máte atypicky řešený byt nebo bydlíte v podkroví, těžko budete hledat mezi typizovanými výrobky. Totéž platí, pokud máte náročnější vkus. Kam se obrátit? Řešením jsou menší nábytkářské firmy, které vyrábějí nábytek v malých sériích nebo truhlářství, jež spolupracují s někým, kdo pro ně navrhuje atypy. Může to být interiérový architekt, designér, kterého firma nebo přímo vy, kontaktujete. Specialistu nejlépe najdete přes internet nebo na doporučení známých. V každém případě si udělejte malý průzkum a ověřte si, že i když investujete do designu, výroba vás vyjde levněji, než když budete kupovat dražší značkové zahraniční výrobky.

 

atyp_design.jpg

 

 

 

 

Doporučujeme

Články odjinud