vytisknout velikost písma Styl japandi spojuje skandinávský design a japonský minimalismus. Je velmi útulný

Výraz japandi vznikl fúzí japonského a skandinávského slova. Jde o název nového trendu v bydlení, kterému patří budoucnost. Není těžké pochopit proč – japandi styl je čistý až minimalistický, zároveň ovšem teplý a útulný. A navíc krásný.

Japandi je víc než jen styl bydlení, je to filozofie. Výraz japandi vznikl kombinací slov “japonský” a “skandi”. Spojuje skandinávský design, minimalismus a japonskou filosofii wabi sabi, která nachází dokonalost v nedokonalosti. Obě kultury mají podobný pohled na estetiku a design založený na minimalismu, obě oceňují funkčnost, klid a vyrovnaný přístup k životu. To se promítá do vzhledu interiérů, kdy se do popředí zájmu dostává řemeslná práce, tradiční dekor, ale také přírodní materiály a prvky, přitom je vše jednoduše zkombinované. Podívejme se společně, jak vytvořit dokonalý interiér japandi. Pokud ale zbožňujete barvy a zdobené prostory, tento styl není pro vás.

Pěkný a stylový byt získáte i za pár korun. 5 rad, jak levně zařídit byt

Pěkný a stylový byt získáte i za pár korun. 5 rad, jak levně zařídit byt

Dřevo je základ

Teplá a neutrální barva dřeva je základem každého interiéru ve stylu japandi. Ve skandinávském stylu je základem bílá, japandi funguje v tlumených barvách a přírodních odstínech, jako jsou hnědá a béžová. Také černá a šedá jsou povolené, jejich úkolem je vytvořit dramatičtější atmosféru, ale ne přehnaně.

Můžete dát prostor i dalším barvám – tlumené růžové, modré a zelené, které budou doplňovat zemité a dřevěné prvky. I výrazné barvy se mohou objevit, ale tak, aby se staly zajímavým solitérem a nenarušovaly minimalistický design.

Skandinávský design je stále oblíbenější. Jak takový styl vytvořit? Inspirujte se!

Skandinávský design je stále oblíbenější. Jak takový styl vytvořit? Inspirujte se!

Nábytek nízko u země

Japonci dávají přednost nábytku, který je nízko nad zemí. Takový má podpořit spojení lidí se zemí a právě takový se hodí i do stylu japandi. Kromě toho by měl být nábytek vybírán skutečně pečlivě, protože sám o sobě slouží jako výrazný a odvážný doplněk. Jeho linie by měly být čisté a minimalistické. Nábytek by měl být z přírodních materiálů a vysoce kvalitní, ideálním materiálem pro jeho výrobu je dřevo.

Interiéry v japandi stylu jsou jednoduché, funkční a působivé, ale rozhodně ne nudné. Každý objekt má svůj vlastní účel, není zde žádný prostor pro ozdůbky a zbytečnou výzdobu.

Minimalistická výzva na vlastní kůži: Za měsíc jsem vyhodila 465 věcí. Jak to šlo?

Minimalistická výzva na vlastní kůži: Za měsíc jsem vyhodila 465 věcí. Jak to šlo?

Bez doplňků se neobejdete, ale nepřehánějte to

Máte rádi doplňky? Nepřehánějte to s nimi, výzdobu tvoří převážně rostliny, skleněné výrobky, knihy a keramika. Ani zdi by neměly být přeplácané, není třeba tvořit si doma galerii, vyberte jedno velké abstraktní dílo, které zarámujete do přírodních materiálů. Nebo sáhněte po nějakém obraze, který zobrazuje krajinu. Taková díla harmonicky dozdobí prostor.

Můžete si pohrát i s tradičními japonskými doplňky, jako jsou ručně malované tapety urushi, látky shibori, ručně vyráběná keramika a texturované papírové lampy. Látky a textilie v interiéru by měly být z přírodních materiálů, bez dekorů a vzorů, jediným výrazným prvkem může být textura látky.

Filosofie wabi sabi je založená na lásce k přirozené nedokonalosti. Co je tvořeno rukou, vždycky má nějakou dokonalost, která dílu dodává punc originality. Zapomeňte na obří domy s nábytkem a bytovými doplňky, porozhlédněte se po místních umělcích a řemeslnících.

Nový styl Wabi-sabi vás nadchne: Hledá kouzlo v nedokonalosti, miluje stáří

Nový styl Wabi-sabi vás nadchne: Hledá kouzlo v nedokonalosti, miluje stáří

Bez zeleně to nepůjde

Výzdoba stylu japandi se nejvíce spoléhá na použití pokojových rostlin. Smazání rozdílu mezi vnitřním a vnějším prostředím je jedním ze základů tohoto stylu a nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je přinést přírodu do interiéru.

Ale důležitá je kvalita, ne kvantita. Není cílem vytvořit doma džungli, kdy každé volné místo obsadí rostlina. Vyberte jen několik rostlin (možná postačí jedna), které byt dozdobí svou jednoduchostí. Přednost mají vysoké rostliny s elegantními listy a musí být umístěné ve vhodném, přírodním květináči.

Monstera – ikonická pokojovka, která patří do každého designového bytu

Monstera – ikonická pokojovka, která patří do každého designového bytu

Jak to všechno skloubit

Najít rovnováhu mezi minimalismem a útulností není snadné, ale je to klíč k dokonalému interiéru ve stylu japandi.

Skandinávský a japonský vliv můžete kombinovat několika způsoby. Položte dřevěnou podlahu a na stěny použijte chladnější pastelové odstíny v kombinaci s neutrálními barvami. Nábytek by měl být nízký, ale experimentujte s asymetrickou výškou jednotlivých kusů nábytku, abyste porušili jednotvárnost. Do interiéru patří dřevěné konferenční stolky a pohovky. Poté prostor zútulněte nějakými textiliemi, třeba polštáři a přehozy, položte koberec z přírodních materiálů, na zeď pověste pěknou modernu a kupte výraznou palmu.

Jak pověsit správně obrazy: Držte se pravidla 145 cm, zvolte si ústřední linii a nezapomeňte na rohy

Jak pověsit správně obrazy: Držte se pravidla 145 cm, zvolte si ústřední linii a nezapomeňte na rohy

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které nesmíte dělat

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které …

Kanadské borůvky patří k jedněm z nejoblíbenějších druhů drobného ovoce, které si můžete vypěstovat na zahradě, ale i v květináči na balkoně. Aby rostliny bohatě plodily, potřebují zajistit specifické pěstební podmínky a vhodnou péči.

včera |
Kateřina Hradová
Pěstování
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Po vydatných deštích, které v posledních dnech zalily Česko, houby konečně rostou, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů se ale v nadcházejícím období můžeme těšit na pořádnou nadílku. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji.

13.  7.  2021 |
Lenka Chvostová
Zelené hnojení: Co to je a jak jej využít pro bohatou úrodu

Zelené hnojení: Co to je a jak jej využít pro…

Co se skrývá pod názvem zelené hnojení? Jedná se o organické hnojení, kdy se do půdy zapravují určité druhy rostlin, aby zeminu obohatily o živiny, a zlepšily tak její úrodnost. Doporučíme vám, které rostliny pro zelené hnojení pěstovat, jak správně postupovat a jaké zvolit načasování.

17.  7.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování
Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice krok za krokem

Jak připravit svatojánský likér: Ořechovice k…

Noc na svatého Jana chápali naši předkové jako magickou. Během ní trhali nezralé ořechy, z nichž připravovali svatojánský likér. Chcete si ho také vyrobit? Ponocovat kvůli tomu nemusíte. Vyzkoušejte náš recept na ořechovku z vodky. Chutnat vám bude, ať už ořechy natrháte kdykoli, a čarovné účinky bude mít také, pokud jí vypijete dostatečné množství.

22.  6.  2021 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářUžitečná zahradaÚrodaRecepty
Plánujete výlet či dovolenou se psem? 7 vychytávek, které vám nesmí chybět

Plánujete výlet či dovolenou se psem? 7 vychy…

Odvětrací mřížka do okna v autě, batoh pro psa či reflexní vesta – pes při cestování potřebuje svoji výbavu úplně stejně jako lidé. Miska s krmivem, pití a psí náhubek jsou základním minimem. My jsme ale pro vás našli vychytávky, které dovolenou zpříjemní nejen vašemu mazlíčkovi, ale také vám.

16.  7.  2021 |
Lucie Kořistová
Pes