Omamné šustění pralesa
Stromanthe tvoří ve volné přírodě bujný porost nejnižšího patra tropického pralesa a jakmile zafouká lehký vánek, listy na dlouhých stopkách jemně ševelí. Stromanthe sanguinea je zástupcem rostlin tropické Amazonské oblasti Brazílie až po Peru, jejíž tmavozelené čepele listů s méně nápadnou kresbou vyrůstají na vínově červených stopkách.
České pojmenování ani lidový název Stromanthe nemá. Jako pokojová květina se nejčastěji pěstují její kultivary. Od krémově pestrolisté ´Magic Star´ a ´Triostar´ se zelenobílými vrcholy listů a růžovým středem až po duhově probarvené ´Multicolor´ a ´Horticolor´. U těchto kultivarů zdobí od února do dubna rostlinu latnaté soukvětí s krvavě červenými listeny a květy na růžových stopkách.
Pokračování 2 / 3
Stromanthe potřebuje tropy
Chcete-li tuhle rostlinu pěstovat, topte. Ani v zimě by teplota neměla klesnout pod 18 °C. Navzdory pestrým listům by měla stát stromanthe dál od okna na polostinném až stinném místě. Při ostrém světle, ale také na příliš tmavém místě ztrácí typické zbarvení listů. Stromanthe je velmi citlivá na jakoukoliv pěstitelskou chybu. Na příliš slunném místě se na listech objevují hnědé skvrny a pokud není vzduch dostatečně vlhký, hnědnou zase okraje a špičky listů.
Jedním z největších problémů při pěstování Stromanthe je vlhkost. Jednou z možností je postavit květináč do vlhké vrstvy rašeliny nebo ho dát na podmisku naplněnou pískem a vodou. Můžete ho taky dát na misku s mokrými oblázky a obložit rašeliníkem, který se pravidelně rosí. Přesto je pro svou neopakovatelnou krásu skvělou volbou pro terária, květinové vitríny, ale dobře snáší i vlhké prostředí koupelen.
Pokračování 3 / 3
Další péče
Stromanthe se zalévá měkkou vodou pokojové teploty a denně se musí rosit. Pokud jde o složení půdy, měla by být propustná a lehká, nejlépe směs rašeliny nebo kokosové drti, drcené kůry a perlitu. Stromanthe od března do srpna přihnojujeme každé dva týdny poloviční dávkou tekutého hnojiva pro pokojové rostliny okrasné listem, na podzim a v zimě stačí přihnojit jednou za měsíc.
Stromanthe se rozmnožuje na jaře dělením oddenkatých kořenů nebo vrcholovými řízky, které zakryjeme sklenicí. S přesazováním nespěcháme, klidně počkáme, až kořeny zaplní prostor nádoby.
A jak je Stromanthe odolná vůči chorobám a škůdcům? Při déletrvajícím přemokření substrátu trpí bakteriovou a šedou hnilobou a v suchém prostředí ji napadají štítenky, roztoči, molice a třásněnky.