vytisknout velikost písma Strom roku 2013: seznamte se s příběhy finalistů 1 až 6

O prvním jarním dnu letošního roku vyhlásila Nadace Partnerství dvanáctý ročník celostátní ankety Strom roku. V dnešním článku vám představíme prvních šest finalistů z celkových dvanácti.

Stromu, který vás zaujme nejvíce (nebo i stromům několika), můžete zaslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS STROM1–12 (podle čísla přiděleného každému stromu) na číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, z této částky půjde na stromy 27 Kč. Druhou možností je sbírat hlasy na zpoplatněné hlasovací archy, které umožňují zapojit do ankety větší množství lidí. Cena jednoho archu je 60 Kč a vejde se na něj 20 podpisů. 

 

Přispějte na dobrou věc, podpoříte konkrétní strom

Zatímco v minulých letech putoval výtěžek zpoplatněného hlasování na výsadby stromů po celé republice, podle nových pravidel se peníze vrátí zpět do míst, kde finálové stromy rostou. Za ně bude možné finalisty ošetřit, vytvořit o nich informační materiály nebo vysadit stromy nové. U každého soutěžního stromu si tak můžete přečíst, jak budou finance získané z hlasování konkrétně využity.

 

 

„Rozhodování o Stromu roku 2013 potrvá až do 10. října. Výsledky vyhlásíme 18. října u příležitosti oslav Dne stromů. Vítězný strom kromě titulu navíc získá poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodní anketě Evropský strom roku,“ uvádí Hana Rambousková.

Skalecký buk v Mníšku

 • Středočeský kraj, Mníšek pod Brdy, DMS STROM1

Majestátní buk vzhlíží do mníšeckého údolí z úpatí Skalky. Vysadili ho spolu s dalšími stromy pravděpodobně v letech 1760 až 1780, kdy vznikly také kapličky spojující spodní a horní část barokního areálu. Strom přežil nesmírnou zátěž, kterou přinášelo v 50. letech 20. století poddolování těžbou železné rudy. Těžba zasáhla celou lokalitu, ale buk dále rostl a ustál nepříznivá léta režimu.

Klepněte pro větší obrázek
Skalecký buk v Mníšku

Pověsti vypraví, že sílu buku umocňuje rozdvojení, které symbolizuje, že nikdo na světě není sám a každý má svého ochránce, jenž nad ním bdí. Skalecký buk jako kavalír a patron pečuje o kostelík svaté Máří Magdalény, po jehož levé straně roste. Svou ochranu poskytuje jako odměnu a projev úcty za Magdalénin kajícný život.

 • Využití výtěžku hlasování: Peníze získané hlasováním město využije k vytvoření populárně naučné mapy zdejších stromů.
Klepněte pro větší obrázek
Jeho navrhovatel: Městský úřad Mníšek pod Brdy

Vejdova lípa

 • Pardubický kraj, Pastviny, DMS STROM2

Vejdova lípa patří k nejmohutnějším památným stromům v republice. Pravděpodobně ji zasadili okolo roku 1200, a tak zažila i vznik obce, jejíž první historická zmínka se datuje k roku 1513. Své jméno lípa získala na základě přezdívky pana Dolečka, jednoho z majitelů statku, u něhož roste.

Klepněte pro větší obrázek
Vejdova lípa

Ten vždy, když se vracel z hospody, položené hluboko v údolí, domů, opakoval větu: „Kdypak já na ten kopec vejda?“ Lípa má v kmeni rozsáhlou dutinu zakrytou stříškou. Podle pověsti do ní kdysi dávno zapadl pasáček. Kolem půlnoci bylo z lípy slyšet sténání a v koruně se zjevovalo světlo. Vše ustalo, až když se kmen otevřel a kostru malého pasáčka řádně pohřbili.

 • Využití výtěžku hlasování: Peníze získané hlasováním obec využije k odbornému ošetření Vejdovy lípy, její propagaci a opravě zastřešení dutiny, ale také k ošetření a výsadbě dalších stromů.
Klepněte pro větší obrázek
Její navrhovatel: Josef Kvičera, obec Pastviny a obec Klášterec nad Ohří

Na stránkách ankety si prohlédněte další fotografie finalistů.

Buk v Černém lese

 • Moravskoslezský kraj, Karviná, DMS STROM3

Památný buk roste v Černém lese, který se rozprostírá na severozápadním svahu Rajeckého kopce. V minulosti byl les pro veřejnost nepřístupný, protože se v něm nacházel vojenský prostor s protiraketovou jednotkou a středem lesa vede státní hranice s Polskem. I proto se podařilo přírodní hodnoty území zachovat v téměř nedotčeném stavu.

Klepněte pro větší obrázek
Buk v Černém lese

V lese žije mnoho chráněných druhů rostlin a živočichů, rozsáhlé stromové porosty i četná prameniště a klikatící se potůčky. Mohutný buk je jedním ze sedmi památných stromů na území Karviné a jeho koruna je vidět i z ptačí perspektivy. Za významný se považuje mimo jiné i z důvodu, že se jedná o strom v místě původní a jeho bukvice lesníci využijí k rozmnožování.

 • Využití výtěžku hlasování: Peníze získané hlasováním město Karviná využije k výsadbám stromů ve městě.
Klepněte pro větší obrázek
Jeho navrhovatel: Magistrát města Karviné
Bojují o titul Strom roku 2013. Jejich osudy jsou plné emocí

Bojují o titul Strom roku 2013. Jejich osudy jsou plné emocí

Dub ochránce ve Višňové

 • Liberecký kraj, Višňová, DMS STROM4

V roce 2010 postihla Višňovou katastrofální povodeň. Řeka Smědá se vylila z břehů a nejvíce udeřila v části obce zvané Víska. Pod vodou zde bylo 42 domů z celkových 65. Voda s sebou vzala auta, stromy a další materiál. Proti naplaveninám se však postavil mohutný dub, který zde již dlouho roste.

Klepněte pro větší obrázek
Dub ochránce ve Višňové

I když utrpěl četná zranění, odolal a nespadl. Mnoho hrázděných domů v jeho blízkosti vděčí dubu za to, že ještě stojí, protože ne všechny domy měly takové štěstí.

Strom zachránil život také manželskému páru se psem, který přežil na střeše jednoho z domů. Místní obyvatelé ho i proto nazývají Dubem ochráncem a doufají, že jeho službu již nikdy nebudou potřebovat. K optimizmu je vede výstavba protipovodňové hráze, která v současné době nedaleko stromu probíhá.

 • Využití výtěžku hlasování: Peníze získané hlasováním obec a sdružení využijí k výsadbě nových stromů a vytvoření informační tabule o dubu.
Klepněte pro větší obrázek
Jeho navrhovatelé: obec Višňová a o. s. Víska

Poběžovická lípa

 • Plzeňský kraj, Poběžovice, DMS STROM5

Památná lípa velkolistá roste u silnice z Poběžovic do Hostouně, hned naproti vchodu do hřbitova. Patří mezi nejmohutnější lípy v Českém lese a chráněna je od roku 2001. Kolem stromu procházejí všichni, kdo chodí na hřbitov zavzpomínat na své blízké.

Klepněte pro větší obrázek
Poběžovická lípa

Lípa tak pravděpodobně pamatuje i pohřeb Heinricha Coudenhove-Kalergi, jehož syn Richard se stal zakladatelem Panevropské unie, předchůdkyně dnešní Evropské unie. Nedaleko lípy stojí boží muka a v pozadí se táhne hřeben Českého lesa spolu s Herštejnem a Lysou horou.

 • Využití výtěžku hlasování: Peníze získané hlasováním poslouží k odbornému ošetření lípy.
Klepněte pro větší obrázek
Její navrhovatel: Eva Klokočníková

Školní buk v Berouně

 • Středočeský kraj, Beroun, DMS STROM6

Památný buk roste u základní školy na Wagnerově náměstí, která již téměř 50 let sídlí v historické budově dřívějšího reálného gymnázia. Denně kolem něj prochází 660 žáků a 55 zaměstnanců školy. Strom pravděpodobně vysadili někdy na začátku 1. světové války. Od té doby se stal neoddělitelnou součástí školy a učitelé ho často využívají také při výuce. 

Klepněte pro větší obrázek
Školní buk v Berouně

Děti jej kreslí ve výtvarné výchově nebo společně s ním oslavují Den stromů. O jeho zařazení mezi památné stromy se v roce 2000 postaral učitel z berounského gymnázia. Strom je cenný kvůli své velikosti i stáří a je jediným svého druhu v okolí.

 • Využití výtěžku hlasování: Peníze získané hlasováním škola využije k výsadbě mladšího bratra buku.
Klepněte pro větší obrázek
Jeho navrhovatel: Základní škola Beroun, Wagnerovo náměstí
Název stromuokresobeckrajčíslo DMSdruhstáříobvod kmenelokalita
Skalecký buk v MníškuPraha-západMníšek pod BrdyStředočeskýDMS STROM1buk lesní230 let382 cmbarokní areál Skalka
Vejdova lípaÚstí nad OrlicíPastvinyPardubickýDMS STROM2lípa velkolistá800 let1259 cmu bývalé hájovny
Buk v Černém leseKarvináKarvináMoravskoslezskýDMS STROM3buk lesní200 let497 cmv Černém lese (Karviná-Ráj), u staré lesní cesty
Dub ochránce ve VišňovéLiberecVišňováLibereckýDMS STROM4dub letní150 let428 cmve Vísce
Poběžovická lípaDomažlicePoběžovicePlzeňskýDMS STROM5lípa velkolistá360 let785 cmu hřbitova
Školní buk v BerouněBerounBerounStředočeskýDMS STROM6buk lesní červenolistý100 let310 cmpřed ZŠ Wagnerovo náměstí

Foto: Lenka Grossmannová

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

10 okrasných trav, které vyniknou na zahradě a přitom nejde o invazivní druh

10 okrasných trav, které vyniknou na zahradě …

Hledáte zajímavou rostlinu, která ozvláštní vaši zahradu a přitom nebude potřebovat neustálou péči? Vyzkoušejte okrasné trávy, které mají zajímavé barvy a krásně kvetou. Vybírejte ale neinvazivní druhy, tedy ty, které brzy nezaberou celou vaši zahradu. Tady je 10 zajímavých druhů trav, najdete je i na fotkách v galerii.

30.  7.  2022 |
Lucie Kořistová
Okrasné traviny
Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a zda není nemocný

Pozice psa ve spánku prozradí, jak se cítí a …

Stejně jako lidé i psi spí v různých polohách. Někteří spí nejčastěji na boku, jiní v klubíčku a další zase na zádech s tlapami ve vzduchu. Vypozoruje-li jejich páníček jejich nejoblíbenější polohu, může se toho o svém chlupatém příteli hodně naučit.

2.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Pes
Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sklízet zeleninu?

Co sázet v srpnu, abyste ještě letos mohli sk…

Máte pocit, že je v srpnu na sázení zeleniny pozdě? Omyl. Když zasejete nyní, budete mít čerstvou zeleninu z vlastní zahrádky až do prvních mrazíků.

5.  8.  2022 |
Lucie Kořistová
Zelenina
Celoroční montované chaty jsou levné a rychle hotové. Jak je vybrat a za kolik?

Celoroční montované chaty jsou levné a rychle…

Říká se, že co Čech, to chalupář, jenomže ne každý má v dnešní době kam jezdit. Ceny nemovitostí navíc vystoupaly do závratných výšek. Toužíte-li po vlastní chatě, nabízí se levnější řešení – montované chaty, které lze zateplit tak, že mohou sloužit k celoročnímu užívání. Inspirujte se i v naší galerii, kde najdete aktuální nabídku na trhu.

31.  7.  2022 |
Lucie Kořistová
Chata
Lák na okurky: Vyberte si z osvědčených receptů

Lák na okurky: Vyberte si z osvědčených recep…

Pokud jste se letos pustili do pěstování okurek a úroda se vydařila natolik, že syrové je nesníte, pustíte se pravděpodobně do jejich nakládání. A i když možná máte na nálev na okurky svůj oblíbený recept, proč nevyzkoušet alespoň s částí úrody něco nového?

29.  7.  2022 |
Kateřina Hradová
zavařování