vytisknout velikost písma Strom roku 2012: představujeme finalisty 1 až 6

Představujeme vám prvních šest finalistů ankety Strom roku 2012. Možná zjistíte, že některé z nich znáte, a pokud ne, může pro vás být výzvou najít si alespoň ten z nich, který roste ve vašem kraji, udělat si k němu výlet a vidět ho naživo.

Pro strom, který vás zaujme nejvíce (nebo i pro stromů několik), můžete hlasovat. Postup je popsaný v článku Souboj o Strom roku 2012 začíná právě dnes, zapojte se! Vítěz získá arboristické ošetření a postoupí do mezinárodního kola ankety Evropský strom roku 2013.

Popické lípy

  • Jihomoravský kraj, Popice, DMS STROM1

Popické lípy rostou uprostřed vřesoviště v blízkosti poutní kaple Panny Marie Bolestné (Popické kaple) vysvěcené v roce 1815. Jejich stáří se odhaduje na 120 let. Pod korunami těchto stromů kdysi odpočívali na kamenné lavici rolníci, kteří zde obdělávali svá pole a pásli dobytek.

Klepněte pro větší obrázek
Popické lípy 

Lípy jsou příkladem duchovního sepětí lidí s krajinou – v průběhu staletí se u nich zastavily tisíce věřících. Staly se také němými svědky obou světových válek, násilného poválečného odsunu původních usedlíků i příchodu nových obyvatel obce. Spolu s kaplí, studnou a posezením dnes lípy vybízí turisty přicházející po červené značce k zastavení a ztišení se. 

Klepněte pro větší obrázek
Jejich navrhovatelé: Popice Charlese Sealsfielda, o. s., Správa NP Podyjí, Nadace pro obnovu církevních památek děkanství  

Lípa z Novodvorské aleje

  • Jihomoravský kraj, Vavřinec, DMS STROM2

Novodvorskou alej nechal vysadit v první polovině 19. století starohrabě Hugo Salm. Stromořadí z Nových Dvorů ke zřícenině hradu Blansek tvoří 57 lip malolistých. O obnovu aleje usiluje druhým rokem skupina nadšenců, kteří nejprve zakryli trhliny ve stromech šindelovými stříškami.

Klepněte pro větší obrázek
Novodvorská alej 

Mezery v aleji po zaniklých stromech byly doplněny klony 500 až 600 let starých lip. Vysázely je rodiny z okolí jako své rodové stromy. Po odstranění náletových dřevin umístily děti ze Základní školy Sloup do aleje ptačí budky. Myslivci pak i lavičku, z níž je nejhezčí výhled na krajinu Moravského krasu. Zástupkyní tohoto stromořadí je v anketě nejmohutnější lípa s obvodem kmene 415 centimetrů.

Klepněte pro větší obrázek 
Její navrhovatelé: žáci ZŠ Sloup, obec Vavřinec, Jiří Židů 
 

Stromy mají své životní příběhy jako my, lidé. Seznamte se s nimi.

 

Dub letní v Proboštově

  • Ústecký kraj, Proboštov, DMS STROM3

Památný 300 let starý dub byl v minulosti součástí rozsáhlého anglického parku v okolí proboštovského rybníka. Děti z místní základní školy stromu vymyslely vlastní příběhy. Pod dubem se prý políbila krásná tanečnice Isabela s mladíkem Sebastianem i další milenecké páry.

Klepněte pro větší obrázek
Dub v Proboštově 

Podle jiného vyprávění zase dub inspiroval Ludwiga van Beethovena k tvorbě nového hudebního díla. Kdyby strom mohl mluvit, možná by pověděl také něco o zlém vodníkovi, který sedával na jeho větvích a strašil malé děti. Dub je podle názoru dětí nekrásnější na jaře, kdy mu vyraší nové zelené listy, nebo na podzim, kdy se krásně zbarví. 

Klepněte pro větší obrázek
Jeho navrhovatelé: škola, knihovna 

Jiřická lípa

  • Kraj Vysočina, Jiřice, DMS STROM4

Památná sedm set let stará lípa je zajímavá svou dutinou. Dokud chodil v Jiřicích ponocný, uchyloval se do vykotlaného kmene, aby otvorem pozoroval dění ve spící vesnici. Ke stromu se váže několik pověstí. Podle jedné z nich nechali lípu na památku vysadit v místě, kde našli kněžnu z Orlíka, když se při vyjížďce ztratila v lesích.

Klepněte pro větší obrázek
Jiřická lípa 

Další legenda vypráví o Janu Želivském, který pod lípou kázal o husitském učení. Lípa dříve usychala, protože její kořeny rozložené přes cestu poškozovaly povozy i pěší. Při stavbě silnice však lidé na lípu mysleli, postavili kolem ní zábranu a holé kořeny pokryli zemí. Lípa pak jako zázrakem omládla.

Klepněte pro větší obrázek
Její navrhovatel: Zelené srdce o. s. 

Žižkův dub v Podhradí

  • Pardubický kraj, Třemošnice, DMS STROM5

Dub je nazýván Žižkův na základě dvou výprav husitů, které dobývaly hrad Lichnice. Žádné z výprav se však sám Žižka neúčastnil. Dub údajně stál u původní brány hradu, kde jej při stavbě sídla okolo roku 1250 vysadili.

Klepněte pro větší obrázek
Žižkův dub 

Ke stromu se vztahuje pověst, podle níž dřívější majitel hradu Mikuláš Trčka z Lípy poslal na Lichnici mladého rytíře Viléma, aby vyřídil pánově choti zprávu o jeho cestě do Vídně. Vilém se do Trčkovy ženy Kateřiny na první pohled zamiloval, ona však při své zdrženlivosti svolila pouze ke schůzce na rozloučenou pod dubem. Mikuláš Trčka milence přistihl, Kateřinu nechal v Lichnici zazdít a Viléma setnout. 

Klepněte pro větší obrázek
Jeho navrhovatel: Petr Kolařík 

Lidická hrušeň

  • Středočeský kraj, Lidice, DMS STROM6

Hrušeň v roce 1940 zasadila Anna Peková se strážníkem Vanderlem. Je výjimečná tím, že 10. června 1942 jako jediný strom přežila vyhlazení vesnice nacisty. Letos je tomu již 70 let. Během něj německé oddíly srovnaly obec se zemí a všechny stromy vytrhaly z kořenů, aby se již nikdo nedozvěděl, kde Lidice stávaly.

Klepněte pro větší obrázek
Lidická hrušeň 

Jedna z detonací při odstřelování kostela ulomila mladému štěpu korunu, což dokazuje zřetelný zával na kmeni. Nacisté pak zřejmě považovali strom zasypaný sutinami za zničený, a tak jej nechali být. O památný strom se stará sdružení, které vytvořilo sbírku uměleckých děl s námětem hrušně putující po republice.

Klepněte pro větší obrázek
Její navrhovatelé: Zdenka Kotková, Antonín Nešpor 

Přečtěte si příběhy stromů 7 až 12!

Název stromuOkresObecKrajČíslo DMSDruhStáříVýškaObvod kmeneLokalita
Popické lípyZnojmoZnojmo-PopiceJihomoravskýDMS STROM1lípa malolistá120 let20,5 a 19 m290 a 260 cmsousedství kaple Panny Marie Bolestné, na kopci nad Popicemi u Znojma
Lípa z Novodvorské alejeBlanskoVavřinecJihomoravskýDMS STROM2lípa malolistá200 let 415 cmosada Nové Dvory
Dub letní v ProboštověTepliceProboštovÚsteckýDMS STROM3dub letní300 let15 m394 cmza obecním úřadem
Jiřická lípaPelhřimovJiřice u HumpolceVysočinaDMS STROM4lípa velkolistá600 až 700 let20 m800 cmnáves
Žižkův dub v PodhradíChrudimTřemošnicePardubickýDMS STROM5dub700 let28 m972 cmmístní část Podhradí
Lidická hrušeňKladnoLidiceStředočeskýDMS STROM6hrušeň70 let9,5 m162 cmvedle studny, u můstku přes potok v areálu Památníku Lidice

Foto: Lenka Grosmannová

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte se!

Nejkrásnější jarní věnce na dveře. Inspirujte…

Pokud na vašich vchodových dveřích ještě stále visí vánoční věnec, je nejvyšší čas vyměnit ho za jarní. Rozkvetlá dekorace vchod nejen hezky ozdobí, ale při každém odchodu a příchodu domů vám zlepší náladu. Podívejte se pro inspiraci do naší velké fotogalerie, kde najdete více než padesát těch nejkrásnějších věnců z celého světa.

10.  3.  2018 |
Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Ušetříte a budete mít silné sazenice

Předpěstujte si rajčata, papriky a okurky. Uš…

Nedáte dopustit na zeleninu z vlastní sklizně, ale sazenice pořizujete na trhu nebo v zahradnictví? Zkuste letos udělat změnu. Sadbu si předpěstujte. Nejenže vás to vyjde podstatně levněji, ale zároveň budete mít kvalitní a silné sazeničky.

14.  3.  2018 |
Vypěstujte si vlastní goji neboli kustovnici čínskou

Vypěstujte si vlastní goji neboli kustovnici …

Goji je již několik století neoddělitelnou součástí tradiční čínské medicíny. U nás se drobné plody podobné brusinkám začínají prosazovat jako přírodní antioxidant, který vás zbaví nejrůznějších neduhů.

8.  3.  2018 |
Jak uložit knížky? Podívejte se na kreativní knihovny z celého světa

Jak uložit knížky? Podívejte se na kreativní …

Pokud stejně jako já nedokážete plně ocenit elektronickou čtečku a preferujete stále papírovou klasiku, určitě často řešíte, jak knihy uložit. Ať už máte stovky knih či jen pár kousků, našli jsme pro vás ty nejzajímavější nápady a tipy, kam s nimi. Inspirujte se v naší fotogalerii.

21.  2.  2018 |
Pozoruhodná ačokča – okurka bolivijských indiánů. Jak ji pěstovat?

Pozoruhodná ačokča – okurka bolivijských indi…

Ačokča je zajímavá zelenina, která se ve světě pěstuje již po tisíciletí, jen u nás je stále opomíjena.

11.  3.  2018 |