vytisknout velikost písma Strom roku 2012: představujeme finalisty 1 až 6

Představujeme vám prvních šest finalistů ankety Strom roku 2012. Možná zjistíte, že některé z nich znáte, a pokud ne, může pro vás být výzvou najít si alespoň ten z nich, který roste ve vašem kraji, udělat si k němu výlet a vidět ho naživo.

Pro strom, který vás zaujme nejvíce (nebo i pro stromů několik), můžete hlasovat. Postup je popsaný v článku Souboj o Strom roku 2012 začíná právě dnes, zapojte se! Vítěz získá arboristické ošetření a postoupí do mezinárodního kola ankety Evropský strom roku 2013.

Popické lípy

  • Jihomoravský kraj, Popice, DMS STROM1

Popické lípy rostou uprostřed vřesoviště v blízkosti poutní kaple Panny Marie Bolestné (Popické kaple) vysvěcené v roce 1815. Jejich stáří se odhaduje na 120 let. Pod korunami těchto stromů kdysi odpočívali na kamenné lavici rolníci, kteří zde obdělávali svá pole a pásli dobytek.

Klepněte pro větší obrázek
Popické lípy 

Lípy jsou příkladem duchovního sepětí lidí s krajinou – v průběhu staletí se u nich zastavily tisíce věřících. Staly se také němými svědky obou světových válek, násilného poválečného odsunu původních usedlíků i příchodu nových obyvatel obce. Spolu s kaplí, studnou a posezením dnes lípy vybízí turisty přicházející po červené značce k zastavení a ztišení se. 

Klepněte pro větší obrázek
Jejich navrhovatelé: Popice Charlese Sealsfielda, o. s., Správa NP Podyjí, Nadace pro obnovu církevních památek děkanství  

Lípa z Novodvorské aleje

  • Jihomoravský kraj, Vavřinec, DMS STROM2

Novodvorskou alej nechal vysadit v první polovině 19. století starohrabě Hugo Salm. Stromořadí z Nových Dvorů ke zřícenině hradu Blansek tvoří 57 lip malolistých. O obnovu aleje usiluje druhým rokem skupina nadšenců, kteří nejprve zakryli trhliny ve stromech šindelovými stříškami.

Klepněte pro větší obrázek
Novodvorská alej 

Mezery v aleji po zaniklých stromech byly doplněny klony 500 až 600 let starých lip. Vysázely je rodiny z okolí jako své rodové stromy. Po odstranění náletových dřevin umístily děti ze Základní školy Sloup do aleje ptačí budky. Myslivci pak i lavičku, z níž je nejhezčí výhled na krajinu Moravského krasu. Zástupkyní tohoto stromořadí je v anketě nejmohutnější lípa s obvodem kmene 415 centimetrů.

Klepněte pro větší obrázek 
Její navrhovatelé: žáci ZŠ Sloup, obec Vavřinec, Jiří Židů 
 

Stromy mají své životní příběhy jako my, lidé. Seznamte se s nimi.

 

Dub letní v Proboštově

  • Ústecký kraj, Proboštov, DMS STROM3

Památný 300 let starý dub byl v minulosti součástí rozsáhlého anglického parku v okolí proboštovského rybníka. Děti z místní základní školy stromu vymyslely vlastní příběhy. Pod dubem se prý políbila krásná tanečnice Isabela s mladíkem Sebastianem i další milenecké páry.

Klepněte pro větší obrázek
Dub v Proboštově 

Podle jiného vyprávění zase dub inspiroval Ludwiga van Beethovena k tvorbě nového hudebního díla. Kdyby strom mohl mluvit, možná by pověděl také něco o zlém vodníkovi, který sedával na jeho větvích a strašil malé děti. Dub je podle názoru dětí nekrásnější na jaře, kdy mu vyraší nové zelené listy, nebo na podzim, kdy se krásně zbarví. 

Klepněte pro větší obrázek
Jeho navrhovatelé: škola, knihovna 

Jiřická lípa

  • Kraj Vysočina, Jiřice, DMS STROM4

Památná sedm set let stará lípa je zajímavá svou dutinou. Dokud chodil v Jiřicích ponocný, uchyloval se do vykotlaného kmene, aby otvorem pozoroval dění ve spící vesnici. Ke stromu se váže několik pověstí. Podle jedné z nich nechali lípu na památku vysadit v místě, kde našli kněžnu z Orlíka, když se při vyjížďce ztratila v lesích.

Klepněte pro větší obrázek
Jiřická lípa 

Další legenda vypráví o Janu Želivském, který pod lípou kázal o husitském učení. Lípa dříve usychala, protože její kořeny rozložené přes cestu poškozovaly povozy i pěší. Při stavbě silnice však lidé na lípu mysleli, postavili kolem ní zábranu a holé kořeny pokryli zemí. Lípa pak jako zázrakem omládla.

Klepněte pro větší obrázek
Její navrhovatel: Zelené srdce o. s. 

Žižkův dub v Podhradí

  • Pardubický kraj, Třemošnice, DMS STROM5

Dub je nazýván Žižkův na základě dvou výprav husitů, které dobývaly hrad Lichnice. Žádné z výprav se však sám Žižka neúčastnil. Dub údajně stál u původní brány hradu, kde jej při stavbě sídla okolo roku 1250 vysadili.

Klepněte pro větší obrázek
Žižkův dub 

Ke stromu se vztahuje pověst, podle níž dřívější majitel hradu Mikuláš Trčka z Lípy poslal na Lichnici mladého rytíře Viléma, aby vyřídil pánově choti zprávu o jeho cestě do Vídně. Vilém se do Trčkovy ženy Kateřiny na první pohled zamiloval, ona však při své zdrženlivosti svolila pouze ke schůzce na rozloučenou pod dubem. Mikuláš Trčka milence přistihl, Kateřinu nechal v Lichnici zazdít a Viléma setnout. 

Klepněte pro větší obrázek
Jeho navrhovatel: Petr Kolařík 

Lidická hrušeň

  • Středočeský kraj, Lidice, DMS STROM6

Hrušeň v roce 1940 zasadila Anna Peková se strážníkem Vanderlem. Je výjimečná tím, že 10. června 1942 jako jediný strom přežila vyhlazení vesnice nacisty. Letos je tomu již 70 let. Během něj německé oddíly srovnaly obec se zemí a všechny stromy vytrhaly z kořenů, aby se již nikdo nedozvěděl, kde Lidice stávaly.

Klepněte pro větší obrázek
Lidická hrušeň 

Jedna z detonací při odstřelování kostela ulomila mladému štěpu korunu, což dokazuje zřetelný zával na kmeni. Nacisté pak zřejmě považovali strom zasypaný sutinami za zničený, a tak jej nechali být. O památný strom se stará sdružení, které vytvořilo sbírku uměleckých děl s námětem hrušně putující po republice.

Klepněte pro větší obrázek
Její navrhovatelé: Zdenka Kotková, Antonín Nešpor 

Přečtěte si příběhy stromů 7 až 12!

Název stromuOkresObecKrajČíslo DMSDruhStáříVýškaObvod kmeneLokalita
Popické lípyZnojmoZnojmo-PopiceJihomoravskýDMS STROM1lípa malolistá120 let20,5 a 19 m290 a 260 cmsousedství kaple Panny Marie Bolestné, na kopci nad Popicemi u Znojma
Lípa z Novodvorské alejeBlanskoVavřinecJihomoravskýDMS STROM2lípa malolistá200 let 415 cmosada Nové Dvory
Dub letní v ProboštověTepliceProboštovÚsteckýDMS STROM3dub letní300 let15 m394 cmza obecním úřadem
Jiřická lípaPelhřimovJiřice u HumpolceVysočinaDMS STROM4lípa velkolistá600 až 700 let20 m800 cmnáves
Žižkův dub v PodhradíChrudimTřemošnicePardubickýDMS STROM5dub700 let28 m972 cmmístní část Podhradí
Lidická hrušeňKladnoLidiceStředočeskýDMS STROM6hrušeň70 let9,5 m162 cmvedle studny, u můstku přes potok v areálu Památníku Lidice

Foto: Lenka Grosmannová

Sledujte náš facebook

Nejčtenější články

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbírejte si je a načerpejte sílu z přírody

Jarní bylinky a plevel už pomalu raší. Nasbír…

Sluneční paprsky v posledních dnech získávají na síle a ze země začínají vytahovat první jarní bylinky. Ty mají údajně největší sílu, vždyť ty malé výhonky musí prorazit zeminu a prodrat se ke slunci. Už brzy začne všechno pučet a rašit a ze zimního spánku by se měli probrat i bylinkáři.

19.  3.  2019 |
Videonávod: Jak se plete pomlázka

Videonávod: Jak se plete pomlázka

Chcete na Velikonoce překvapit vlastnoručně upletenou pomlázkou, ale nevíte, jak na to? Pusťte si náš videonávod nebo si správný postup prohlédněte v praktické fotogalerii. S naší pomocí to určitě zvládnete!

10.  4.  2019 | | 3 N/A
Sedm smrtelných hříchů při pěstování rajčat. Neděláte je také?

Sedm smrtelných hříchů při pěstování rajčat. …

Rok co rok se snažíte vypěstovat velkou úrodu rajčat, ale spíš paběrkujete? Přestaňte při pěstování dělat tyhle chyby a radujte se už letos z velké úrody.

5.  4.  2019 |
50 netradičních způsobů, jak letos ozdobit velikonoční vajíčka

50 netradičních způsobů, jak letos ozdobit ve…

Zapomeňte tentokrát na obyčejné barvy v pytlíčku z drogerie, nevkusné samolepky a smršťující se foliové obrázky. Překvapte koledníky tak trochu jinými kraslicemi. Našli jsme pro vás netradiční velikonoční vajíčka z celého světa, ze kterých si určitě vyberete. Prohlédněte si naši fotogalerii a inspirujte se!

16.  4.  2019 |
Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou nejlepší texty pro SMS i klasická velikonoční přání

Nevíte, co napsat k Velikonocům? Tady jsou ne…

Vánoce a Velikonoce jsou dva okamžiky v roce, kdy ještě posíláme pohled s přáním. I když mnohem více si dnes už na své blízké vzpomeneme SMSkou. Co pořád dokola psát? Tady jsou vtipná, milá, hravá přání. Je jen na vás, které z nich pošlete. Z naší nabídky si vybere každý. Najdete je níže v článku.

19.  4.  2019 |