Řešení se vždycky najde, jen je třeba si ujasnit, co od stínění očekáváte. Základní požadavek - ochrana proti slunečním paprskům - už mnohým z nás nestačí, důležité je i estetické hledisko, kvalitní materiály, otázka údržby, ale i samotný fakt, do jaké míry vám nové stínění dovolí výhled ven.
Hned, nebo později?
Pokud si plánujete pořídit stínění ještě letos, zvažte předem, jak ho budete ovládat. „Dodatečná instalace motorů je možná, ale pak se musí už nainstalované interiérové žaluzie nebo rolety demontovat, odvézt do firmy, vybavit pohonem a znovu aplikovat na okna. Což může trvat třeba i dva týdny. Z naší praxe však musím podotknout, že se nejedná o příliš častý požadavek zákazníků,“ uvádí Adam Krč z firmy Stínění CZ. Současně však dodává, že naopak většina klientů požaduje motorizaci u venkovní ochrany proti sluníčku.
A Roman Martinů ze společnosti Somfy ještě doplňuje, že otázku motorizace exteriérového stínění je vždy jednodušší a někdy i finančně úspornější řešit při stavbě či zásadní rekonstrukci nemovitosti. „Nemusí se však pro omezený rozpočet jednat o pořízení stínicí techniky, ale například o rozvod kabeláže a pro venkovní rolety/žaluzie instalaci jejich boxů pod omítku fasády. Tyto přípravné práce nejsou tolik finančně náročné a nachystáte si jimi cestu, až se rozhodnete pro dokoupení samotného stínění.“
Foto: Somfy
Co můžete mít v interiéru
Stínění, které si pořizujete domů, vás chrání před množstvím pronikajících slunečních paprsků a do určité míry také před teplem.
Znovuobjevené rolety
Klasické textilní rolety zná každý, ale i ty jsou dnes mnohem rozmanitější než dříve, nabídka barev a vzorů je nepřeberná. Prodávají se i dvě rolety v jedné kazetě, kdy jedna funguje jako stínění - místnost zatemní, a když chcete světlo, stáhnete si dolů druhou roletu, která ho propustí (označují se i jako black-out). Znovu na výsluní se však derou rovněž známé římské rolety, které jsou přece jen zdobnější.
Ovšem mezi ještě dekorativnější řešení patří facette či twinrollo - oba typy stínění se skládají ze dvou vrstev textilie, kde se střídají pruhy průhledné s neprůhlednými (u facette se šířka pruhů pohybuje v milimetrech, u twinrolla v centimetrech). Právě manipulací s pruhy regulujete množství slunečních paprsků, které pronikají do interiéru: můžete mít „otevřeno“ zcela, zčásti nebo „zavřeno“. Pro úplnost dodejme, že někteří prodejci tyto dva typy stínění řadí mezi rolety a jiní mezi žaluzie.
Moderní žaluzie
Tradiční horizontální žaluzie s hliníkovými lamelami určitě také znáte, avšak pokud chcete nejen ochranu proti slunci, ale i dekoraci, seznamte se s dalším možnostmi. Například žaluzie označované jako megaview nabízejí dvojité uložení lamel k sobě - a tím vám při otevření poskytnou lepší výhled ven.
Ve skupině textilního stínění zaujme například plissé, což je žaluzie se sklady, duette zase připomíná dvojité plissé (vypadá jako včelí plástve). Silhouette se skládá ze dvou vrstev průhledné textilie, mezi něž se vetkávají textilní lamely: při naklonění stíní, ve vodorovné poloze zdobí. A maronette? Tento systém kombinuje vertikální žaluzie s lehkou průhlednou záclonovinou. Co teď letí
Máte rádi barvy? Nebo pestré vzory? Dnes můžete mít i na interiérovém stínění téměř vše, co chcete. Dokonce se nabízí služba, kdy na určité typy stínění lze aplikovat například vlastní fotografii. Než se však rozhodnete pro netradiční řešení, zvažte - bude se vám líbit i za rok, za dva? „Například před dvěma lety byl hodně v oblibě motiv listů. Jenže mnohým z těch, které tento vzor tenkrát zaujal, se už okoukal,“ říká Adam Krč z firmy Stínění CZ.
Pokud však nedáte dopustit na trendy, pak vězte, že podle odborníka je aktuálně populární zelená barva symbolizující návrat k přírodě. Nelíbí se vám nebo se k vám domů nehodí? Nevadí, moderní stínění nabízí širokou škálu řešení, u jednoho typu si můžete mnohdy vybírat i z několika desítek barev. Probarvily se také hliníkové žaluzie, takže už dávno neplatí, že si domů musíte pořídit jen šedivostříbrné nebo hnědavě zlaté varianty.
A který druh interiérového stínění patří v současnosti mezi populární? „Velmi oblíbené jsou žaluzie plissé, u kterých si můžete vybrat látky s různým stupněm propustnosti světla, případně textilie s perleťovými nátěry s vysokým stupněm odrazu světla.
Ve srovnání s klasickou interiérovou žaluzií je tento systém ojedinělý tím, že lze intenzitu stínění nastavit současně stažením/vytažením horního nebo dolního profilu, což umožňuje vytvořit stínicí pruh libovolné výšky. Třeba vás okouzlí také speciální provedení plissé se dvěma látkami, jimiž si změníte interiér podle momentální nálady,“ nabízí tip Karmen Škrobánková ze společnosti Isotra.
Materiálové okénko
Z mnoha materiálů interiérové stínicí techniky si u žaluzií připomeňme hliníkové, bambusové nebo dřevěné lamely, dále hraje prim textil se speciálními úpravami. Často se používá polyester, existují i látky s obsahem skelného vlákna, vhodné zejména pro alergiky, tkaniny s nehořlavou úpravou, s antistatickým povrchem a podobně. „Mezi speciální materiály patří například polyester s napařenou vrstvou hliníku, což je možné použít kromě plissé i u rolet a vertikálních žaluzií. Tím se zabraňuje takzvanému skleníkovému efektu - teplota v místnosti způsobená slunečním zářením se snižuje,“ uvádí Blanka Brázdová z firmy Sundrape.
Právě s ohledem na nejrůznější úpravy textilie se nedá jednoznačně doporučit, jak se o interiérové stínění obecně postarat - mnohé nečistoty lze setřít vlhkou houbičkou, některé textilie můžete také přemáchnout v ruce a jiné patří do čistírny. Abyste si ušetřili čas, ptejte se po takzvané nešpinavé úpravě, díky níž pak vaše stínění vydrží i několik let bez čištění.
A než si definitivně vyberete, nechte si také v obchodě ukázat, jak vámi zvolené stínění skutečně funguje. Kdo má rád třeba přírodní materiály a chtěl by si pořídit dřevěné žaluzie, měl by vědět, že jejich sklady i po vytažení přece jen zaberou určitý prostor, a totéž platí i pro římskou roletu. Všechno má svá pro a proti.
Pojďte s námi ven
Hned zkraje si připomeňme, že exteriérová stínicí technika má přece jen náročnější úlohu - musí zachytit sluneční paprsky ještě dříve, než proniknou do interiéru, a kromě termoregulační funkce navíc snižuje hladinu hluku z ulice. Venkovní žaluzie a rolety se aplikují takzvaně pod omítku nebo nad okno, a pokud to není možné, lze volit instalaci předokenní.
I tady ovšem nejprve zvažte, co přesně chcete. „Žaluzie lze naklápět a stahovat, rolety jen stahovat/vytahovat. Rolety se využívají i z důvodu bezpečnosti - jejich překonání je náročnější, než když není okno nijak chráněné,“ upozorňuje Blanka Brázdová. U žaluzií si navíc můžete volit z různých tvarů lamel, například ty ve tvaru písmene Z nebo S velmi dobře zatemňují, lamely ve tvaru C se zase dají naklánět z obou stran. Pokud si nedokážete vybrat, pak vězte, že se prodává i „univerzální“ řešení - roletožaluzie.
Lamely žaluzií se vyrábějí nejčastěji z hliníku, rolety rovněž z hliníku, případně z plastu se speciální úpravou. Další variantu představuje opět textil, například akryl nebo takzvaný screen (technická tkanina ze skelných vláken obalených PVC, může, ale nemusí být i zcela zatemňující).
Dejme slovo markýzám
Chcete jimi chránit svá okna a balkony? Pak si patrně pořídíte sklopnou markýzu. Tak trochu připomíná rolety: textilie se stáhne dolů a podle nastavení se více či méně přibližuje k oknu nebo balkonu. K dostání jsou i takzvané markýzorolety, v tomto případě se horní část stahuje kolmo k oknu a spodní část se od něj odklání. Máte větší terasu? Pak se vám hodí výsuvná markýza. Pokud by nestačila samotná, pořiďte si ji s takzvaným volánem, který lze stáhnout až na zem; potom se budete chránit proti slunci nejen shora, ale i z přední strany. A pokud vám to stále přijde málo, lze ji doplnit i slunečními clonami z boků.
Foto: Somfy
Zatímco tyto markýzy je vždy třeba připevnit na fasádu, na trhu najdete i modely, které si „vystačí samy“. Označují se jako samostojné markýzy, a protože disponují rameny, která se mohou vysouvat na dvě strany (u běžné markýzy jde vždy o výsuv jedním směrem), zastřeší větší prostor.
Venkovní stínicí technika je kvůli rozmarům počasí více namáhaná, což platí nejen pro její konstrukci, ale i pro textilie (běžně se používá akryl, ovšem u levnějších variant se lze setkat i s polyesterem).
Proto je třeba volit speciální úpravy tkanin. „Například povrchová úprava Cleangard využívá ultramoderní systém ochrany markýzových látek NPP (Nanotechnology Protection Process). Tato technologie dodává látkám maximální voděodolnost a chrání je i proti špíně z dlouhodobého hlediska, dále eliminuje až 95 procent slunečního záření,“ uvádí příklad Karmen Škrobánková ze společnosti Isotra.
Ovládání: jak na to?
Můžete se stále spoléhat jen na své ruce nebo se nabízejí pohodlnější cesty.
Interiér
Žaluzie a rolety se instalují do okenních rámů, do ostění nebo nad okna, vertikální žaluzie do stropu nebo na stěnu pomocí vodicích lišt. A pak je můžete ovládat mechanicky, tedy řetízkem, šňůrkou či tyčkou. Pokud je však váš příbytek přece jen rozměrnější a stojíte o komfortnější řešení, zvažte motorové ovládání. A to buď u každého okna zvlášť, což vám sice ušetří ruce, ale pořád se docela naběháte, nebo s dálkovým ovladačem. Co je dobré vědět? Interiérové stínění lze regulovat zcela i jen částečně pomocí motoru (například ručně budete stahovat či vytahovat žaluzie, avšak jejich naklápění svěříte motoru).
Naopak sofistikovanější cestu nabízí přidání bezdrátových slunečních čidel. Například čidlo Sunis Indoor reaguje na sluneční paprsky dopadající do místnosti - chrání ji před přehříváním, kdežto čidlo Thermosunis oceníte zase v chladnějších dnech: pomáhá se solárním vytápěním. Když teplota v pokoji klesne pod určitou přednastavenou hranici, čidlo automaticky zablokuje funkci ochrany proti slunci, a pak může pomoci s „přitopením“.
Zatímco čidla stačí přichytit na okenní sklo, parapet nebo nábytek, pohon (motor) je třeba instalovat například do profilu stínění nebo může být i vně stínění.
Foto: Somfy
Exteriér
Rovněž venkovní rolety, žaluzie nebo markýzy se nabízí ovládat ručně neboli mechanicky, a to s pomocí kliky, popruhu, lépe však s motorem. „Venkovní stínění je vždy lepší motorizovat a následně si vybrat způsob jejich ovládání i napájení. A to kabelově, kam řadíme nástěnný ovladač propojený s pohonem napájeným z elektrické sítě, bezdrátovým systémem - povely z dálkového ovladače do přijímače (pohonu), který je napájený z elektrické sítě nebo zcela bezdrátově (pohon stínění pracuje díky vestavěnému solárnímu panelu a ovládáte ho povely dálkového ovladače),“ vysvětluje Roman Martinů z firmy Somfy.
A s úsměvem dodává, že instalace pohonů je v některých případech možná zručným manželem, ale pouze při jednoduché motorizaci a ovládání - jedno tlačítko nebo ovladač na jeden pohon. „V případě složitější instalace více pohonů do skupin, programování a propojení se slunečním či větrným čidlem se určitě obraťte na odborníky. S nimi také konzultujte dodatečnou motorizaci stínicí techniky, kterou už doma využíváte - až po posouzení stávajícího stavu přijde na řadu návrh konkrétního řešení.“
Motorizace stínění je však výhodná nejen z pohledu uživatelského komfortu. Díky větrným nebo otřesovým čidlům se totiž žaluzie, rolety a hlavně pak markýzy mohou samy v případě zhoršených klimatických podmínek vytáhnout (zavřít), a tak ochránit před potenciálním poškozením.
Přestože je stínicí technika sama o sobě zdrojem úspor, do zcela jiné dimenze ji posune automatizace, ucelený řídicí systém, který reaguje pomocí speciálních slunečních, větrných, teplotních a srážkových čidel na povětrnostní podmínky.
A pokud je vaše domácnost řízená prostřednictvím inteligentního ovládacího systému, není nic snazšího než do něj zakomponovat i automatickou obsluhu či programování veškeré stínicí techniky, interiérové i exteriérové.
Další řešení: pergoly
Tradiční zahradní stavby, které zpravidla dekorují popínavé rostliny, se vyrábějí ze dřeva. Přestože i rostliny dokážou do jisté míry nabídnout stín, větší ochranu před sluncem získáte, když pergolu opatříte střechou. Chcete-li ji více zpevnit, pak mezi nosné sloupky použijte zábradlí, případně s výplní, nebo treláže.
Z pohledu stínění však klasická pergola přece jen nemusí vyhovovat každému, pak se zkuste inspirovat takzvanými pohyblivými stínicími pergolami. Konstrukce je buď ze dřeva, nebo kovu a podle typu se instalují k domu, ovšem k dostání jsou i pergoly samostojné, které pak můžete umístit třeba dále do zahrady. V čem se liší od klasických pergol? Konstrukce má jednak minimalistický design, jednak je opatřená shrnovací textilní střechou speciálně upravenou proti působení slunce, deště i větru.
Podobně jako u už zmiňovaných markýz i v tomto případě lze u některých modelů textilní střechu protáhnout na zem a z boků ještě přidat větruodolné rolety. Díky tomu si pořídíte prostor chráněný ze všech stran, který se pak nabízí využívat téměř celoročně - zejména když si pořídíte i topení. I u stínicích pergol lze samozřejmě počítat nejen s mechanickým, ale lépe pak s automatizovaným ovládáním střechy, případně rolet.
Slunečník se hodí všude
Zatímco solární plachty, které „zaberou“ několik desítek metrů čtverečních, užijí majitelé velkých pozemků, slunečník najde své uplatnění všude - na balkoně, na terase i v zahradě. Podle typu rozlišujeme slunečníky se středovou nebo boční nohou, konstrukce se nejčastěji vyrábí z hliníku a možná vás překvapí, že populární jsou rovněž dřevěné slunečníky.
„Na potahy se téměř výhradně používá polyester, který se barví a dále upravuje, aby byl odolný proti vodě a usazování nečistot, plísní a podobně. Minimálně se pak prodává u nás zatím nepříliš používaný akryl, který je několikanásobně trvanlivější, ale i dražší než slunečník opatřený polyesterem,“ uvádí Jana Koňušíková z firmy Teek CZ. A dodává, že módní trendy do tohoto segmentu nijak nepronikly; lidé stále preferují světlé odstíny právě kvůli hrozbě změn barevnosti vlivem agresivního slunečního záření.
Ovšem nemyslete si, i tak zdánlivě obyčejná věc jako slunečník prochází určitým vývojem. Dnes se stále více vyhledávají modely s boční nohou, lidé dávají přednost masivnějšímu řešení (poloprofesionálním slunečníkům), systému naklápění (horizontálně nebo i vertikálně), otáčení kolem své osy, a pokud byste chtěli něco opravdu extra, pak si ho nechte vybavit motorem. Nedivte se, na manipulaci se slunečníkem s boční nohou, který má větší rozměry (4 x 4 metry nebo i více) je třeba víc než dvě ruce.
A co by vám ještě odbornice poradila? „Prodejce by vám měl doporučit zvolení správné zátěže, aby byl slunečník stabilní; u velkých velikostí je stabilita nejjistější, když ho necháte ukotvit do země. Navíc každý slunečník by měl mít svůj ochranný obal.“
Základní orientace
Interiér:
- Protisluneční fólie
- Textilní závěsy
- Rolety (klasické, římské, moderní: facette, typu twinrollo, nano roleta)
- Žaluzie (tradiční: horizontální či vertikální, moderní: plissé, duette, silhouette, megaview, maronette)
- Ostatní (japonské posuvné stěny, baldachýny)
Exteriér:
- Žaluzie
- Rolety
- Markýzy
- Pergoly (klasické i moderní, takzvané pohyblivé)
- Slunečníky
- Solární plachty
- Ostatní (screeny, slunolamy, fasádní systémy)
Dodatečná motorizace
V případě interiérového i exteriérového stínění lze vždy využít motorizaci napájenou z elektrické sítě v nemovitosti, což s sebou nese i patřičné stavební zásahy. Druhou možnost, u níž jsou stavební zásahy minimální, pak u venkovního stínění nabízejí solární panely, jež jsou součástí motoru, a u interiérového stínění ještě existuje řešení v podobě baterií. Silhouette i při otevřené poloze zachytí až 90 procent UV záření, a tím chrání podlahu a nábytek před blednutím.
Foto: Somfy
Protisluneční fólie
Na trhu se nabízí řada variant s různým stupněm propustnosti světla, jejich hlavním úkolem je však omezit přehřívání vaší domácnosti v horkých dnech. Navíc obsahují i filtr, který zachytí UV záření téměř stoprocentně.
Nejúčinnější zastínění…
…je exteriérové, nejčastěji jde o venkovní žaluzii, případně roletu. Ty zachytí slu neční paprsky ještě dříve, než vůbec stačí proniknout skrze okno do interiéru. Jenže - vždy je nelze použít. Někde zkrátka není možná dodatečná instalace, jinde sice exteriérová stínicí technika nabízí stoprocentní zastínění, tepelnou izolaci i ochranu proti vloupání, avšak neumožňuje dostatečně flexibilní regulaci světla. V takových případech je vhodné vybavit dům či byt interiérovým typem zastínění.
Venkovní stínění chrání místnost před horkem v létě, v zimě naopak zabrání tepelným ztrátám. Více komfortu Bude-li vaše exteriérové stínění vybavené motorem, lze používat i sluneční a větrná čidla (rolety, markýzy, žaluzie), nebo dále i dešťový senzor, infra topení, případně také osvětlení (markýzy).
Co byste ještě měli vědět?
Manuální ovládání venkovního stínění je nejen pracné, ale na víc se tím namáhá i samotný mechanismus zařízení. Máte psa a chcete mu v létě dopřát více pohody? K dostání jsou i venkovní rolety určené pro psí boudy a kotce Moderní pohyblivé pergoly dokážou na rozdíl od klasických pergol reagovat na rozmary počasí Víte, že znečišťování slunečníku můžete předcházet pravidelným sprchováním potahu čistou vodou?
Článek vyšel v časopise Bydlení, stavby, reality.