Pergola patří mezi nejoblíbenější zahradní stavby. Její zhotovení není náročné. Pokud si nepořídíme pergolu hotovou, můžeme si ji postavit sami. Na co nesmíme zapomenout?
S původním ryze praktickým účelem, oporou pro vinnou révu, má dnešní pergola společné jen to, že bývá podpůrnou konstrukcí pro popínavé rostliny, s jejichž pomocí má vytvořit chráněné místo pro příjemné posezení na zahradě nebo terase.
Kde se pergola uplatní
- Jako ochrana venkovního sezení před přílišnými slunečními paprsky, větrem, nežádoucími pohledy.
- Představená před zimní zahradu nebo prosklenou stěnu domu, pomáhá v letních měsících zastínění vnitřního prostoru, čímž v nich snižuje teplotu a zároveň napomáhá zachování stávajícího mikroklima.
- V průchozí variantě nebo jako loubí zastřešuje vchod do domu či průchod zahradou.
Dřevo je klasickým a nejpoužívanějším materiálem na pergoly
Výběr pergoly podle typu a materiálu
Nejčastějším a nejestetičtějším materiálem je dřevo, které se při vhodné úpravě snese s každým typem domu i zahrady.
Před napadením škůdci a dřevokaznými houbami je nutná kvalitní impregnace, nejlépe ekologická tzv. tlaková bezchromová. Hotová pergola by už měla být takto ošetřená výrobcem, koupit se dají i naimpregnované trámky. Při tomto ošetření odpadá penetrace dřeva, ošetří se pouze nové řezy.
Na konečnou povrchovou úpravu je nejvhodnější lodní lak. Je vyvinut pro využití v extrémním prostředí, odpuzuje vodu, chrání před UV zářením a je dostatečně pružný, aby nepopraskal, když dřevo vlivem střídání teplot pracuje.
Aby dřevo nehnilo, musí být trámky zasazeny do patky z pozinkovaného plechu, která se teprve zapustí do země nebo zakotví do podlahy. Na spoje je nutno použít vruty z nerezavějící oceli. Svou daň si vybírají i povětrnostní vlivy, proto se doporučuje použít dřevo místních druhů, které je těmto podmínkám již přizpůsobeno např. dub, buk, akát, modřín a borovice.
Kovová pergola není esteticky nejhezčím doplňkem, hodí se spíš k technicky či minimalisticky laděným stavbám. Pouze pergoly kvalitně zpracované uměleckými kováři budou ladit se starší architekturou. I kov má své mínus kvůli korozi, musí být proto natřen antikorozním nátěrem a jednotlivé sloupky zapuštěny do betonových patic.
Prakticky neomezenou trvanlivost má pergola z plastu, nejčastěji vyráběná v designech imitujících dřevo. Její estetická hodnota je však diskutabilní.
Dříve sloužily pergoly jako podpora révy, dodnes se tato dřevnatá liána používá
Doplňky pergoly
Nově postavená pergola ještě neposkytuje dostatečnou ochranu. Mezi svislé trámky můžeme nainstalovat dřevěné desky nebo rákosové rohože, vrchní část pergoly přistínit roletami z přírodních materiálů (plátno, dřevo, bambus, rákos apod.), které mohou zůstat na pergole trvale nebo je odstraníme až ji dostatečně pokryjí rostliny.
Pro trvalé zastínění jsou ideální speciální druhy markýz a žaluzií, například systém cottage, kde je látka stále vypínána pomocí rolniček. Látkové zastínění poskytuje i systém Miranda. Plynový napínací mechanismus, ukrytý uvnitř vazníků, zaručuje dokonalé napnutí látky, zastínění se ovládá pomocí motorku. Systémem Miranda lze pergolu i zastřešit. Jedná se o hliníkovou konstrukci s výplní z polykarbonátových desek, upevněných mezi vazníky (dodávají se v různých barvách včetně imitace dřeva). Konstrukce je odolná proti povětrnostním vlivům a nevyžaduje údržbu.
Roštová podlaha z tlakově impregnovaného dřeva, z kamene či dlažby zamezí rozbahnění plochy pod pergolou při dešti a vzlínání vlhkosti do zahradního nábytku.
Plamének (Clematis) vytváří na pergole efektní kvetoucí stěnu
Vhodné rostliny
Ozelenění může být trvalé nebo mobilní. Pro trvalé se hodí rostliny, které snesou celoroční pobyt venku. Do truhlíků a závěsných nádob zasadíme letničky nebo choulostivější druhy, které na zimu přeneseme do skleníku. Na dlouho kvetoucí pergolu použijeme kombinaci letniček, trvalek nebo jejich mix tak, aby nakvétaly postupně. Stačí jeden druh rostlin, ale s několika odrůdami, které mají různou dobu květu (růže, vistárie).
Trvalky: réva, mini kiwi, přísavník, břečťan, rdesno, zimolez, křivouš, plamének (Clematis), mučenka, vistárie, hortenzie, jasmín a pnoucí růže.
Letničky: okrasný fazol, povíjnice, svlačec.