V každé zahradě jsou místa, jež nelze sekat diskovou sekačkou. U stavebnicového systému diskové sekačky a mulčovače stačí jen vyměnit nástavec sekačky za mulčovací a hned se můžete pustit do sečení neudržovaných ploch a náletových dřevin.
Český trh se zahradní technikou je dnes velmi rozmanitý, na rotační sekačky nejsou kladené tak vysoké nároky jako na sekačky pro zpracování vysokých lučních porostů. U diskových a bubnových sekaček se klade největší důraz na dimenzování celého stroje.Ten musí být zkonstruován na časté zatížení.
Nadrobno rozsekanou zelenou hmotu využijte při kompostování; foto: Dakr
Stroj pro různé nároky
Většina dnes prodávaných sekaček na vysokou trávu zvládá perfektně sekat jak plochy s vysokým, tak nízkým porostem. Jenže jak je vidět, nám, zákazníkům, to stále nestačí. Kromě sečení vysoké trávy chceme, aby bubnová sekačka dokázala více prací než jednu.
Pomocí této stavebnice lze sekat udržované i velmi zanedbané pozemky. Diskovou sekačku použijete na sečení trávy pro krmení hospodářských zvířat nebo na sušení sena. Mulčovací nástavec je skvěle využitelný při sečení škarp u cest nebo tam, kde je plocha zanedbána. Pokud s mulčovačem sečete nezanedbanou plochu, pokos se velmi dobře uplatní při kompostování.
Podstatou stavebnice disková sekačka – mulčovač je žací talíř, demontovatelný pomocí jednoho šroubového spoje. Místo sekacího disku připojíte mulčovací sekačku, přičemž výměna adaptéru zabere jen několik okamžiků.
Disková sekačka je výborným pomocníkem pro občasné i každodenní sečení vyšších lučních trav; foto: Dakr
Jakou výbavu sekačky musíte požadovat?
- motor s výkonem pěti koňských sil a více (dobré jsou jednotky s rozvodem OHC a OHV, poskytují vysoký točitý moment od nízkých otáček);
- široký rozchod kol pro snadnou manipulaci při vypnutém pojezdu;
- rám by měl být vyroben z tuhého materiálu, jako jsou ocelové svařené trubky a podobně;
- skříň mulčovače musí být nastříkána kvalitní barvou (ochrana proti agresivním travním šťávám).
Existují provedení pouze pro sečení a mulčování, případně můžete sáhnout po všestranných strojích ve formě stavebnicových systémů, které se u nás stále těší mimořádně velké oblibě.
Zásady mulčování
Mulčování se v posledních letech začíná masivně prosazovat, avšak řada uživatelů stále vůbec neví, jak správným způsobem střídat klasické sečení s mulčováním. Nejlepší je střídání v poměru dvě ku jedné, což znamená dvakrát sečení diskem s odhrabáním pokosu a jednou mulčování.
Takto vypadá disková sekačka po přestavbě na mulčování, vše přitom zvládnete za pár minut; foto: Dakr
Častějším ponecháváním rozsekané trávy na ploše riskujete hnilobu trávníku a vznik nehezkých hnědých skvrn v porostu. Proto mulčujte nanejvýš dvakrát až třikrát do roka, pokud možno ještě nepříliš narostlou trávu (platí pro udržované plochy).
Naopak vyhrabáváním posečené hmoty dochází k provzdušnění zeleného koberce, odstranění mechu a ostatních nečistot. Častým hrabáním přispějete nemalou měrou k získání zdravého trávníku, který má sytě zelenou barvu.
Pokud už vlastníte stavebnicový systém, pořiďte si k němu vybavení podle vašich potřeb; foto: Vari
Jak je to s cenami?
Nové stroje můžete koupit v některé z akcí už za dvacet tisíc korun. Cena mulčovacího nástavce se pohybuje okolo pěti tisíc, dražší multifunkční jednoosé malotraktory s vyměnitelnými nástavci pořídíte od čtyřiceti tisíc korun.