Letos v říjnu v Česku odborníci poprvé objevili hnízdo sršně asijské (Vespa velutina). To zlikvidovali, ale lze očekávat, že se tento druh sršně zde pokusí usadit trvale. Aby nepoškodil českou přírodu, je třeba ho stopovat a ničit hnízda. A k tomu odborníci potřebují i vaši pomoc. Poznáte ji a víte, kam její výskyt hlásit?
Tento nebezpečný invazivní druh našel v Evropě vhodné životní podmínky a daří se mu šířit. Pro místní hmyzí populaci je to ale katastrofa, protože se nedokáže tomuto predátorovi bránit. V ohrožení jsou dvoukřídlé a blanokřídlé druhy hmyzu a také včely medonosné i samotářky. To potenciálně ohrožuje nejen evropský včelařský průmysl, ale zejména flóru, která bez opylovačů ztratí na své rozmanitosti.
Jak vypadá hnízdo sršní asijských? Podívejte se na video:
Sršeň asijská vs. sršeň obecná: Jak je odlišit?
„Sršeň asijská je o něco menší než naše sršeň obecná, je tmavší a bezpečně se pozná podle žlutě zbarvených konců končetin. Je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá. Nejúčinnějším způsobem boje proti sršni asijské je včasné nalezení a odstranění jejich hnízd. Hnízda jsou kulovitého až hruškovitého tvaru a mají vchod z boku. Nejčastěji bývají vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi,“ uvádí na svém webu Státní veterinární správa.
Lze ji snadno zaměnit za klasickou sršeň obecnou, ta má ale hruď pokrytou červenavými skvrnami, zadeček má žlutý s černými pruhy a hnědé nohy. Její hlava je zepředu žlutá a při pohledu shora žlutooranžová. Zatímco asijská sršeň je o něco menší, její hlava a část zadečku jsou černé, s úzkým žlutým páskem na začátku zadečku a výrazným žlutooranžovým páskem na konci zadečku. Nohy má černé se žlutými konci. Hlava je zepředu žlutooranžová a při pohledu shora černá.
Hnízdo sršní asijských bylo po několika dnech pátrání objeveno a hasiči jej zlikvidovali. Nebezpečí ale trvá, protože se šíří v sousedním Německu, ale je hojně rozšířena ve Francii, Španělsku, Portugalsku, severní Itálii a Belgii. Lze tak očekávat, že se opět v Česku objeví. Šíření sršní asijských po Evropě je třeba zpomalit a jako nejúčinnější se zatím ukazuje důsledné stopování hnízd a jejich ničení.
Hnízda až 100 centimetrů vysoká
Hnízda si sršeň asijská buduje ve výšce větší než patnáct metrů, nejčastěji tedy na stromech, kde je ukryje pod listy a větvemi. Mohou se objevit i na keřích, pod střechami budov, a někdy dokonce pod zemí.
Hnízda mohou být až 100 centimetrů vysoká a žijí v nich tisíce jedinců, v Asii dokonce až dvacet tisíc. V hnízdě nalezeném u Plzně to bylo 6 000. Sršně jsou aktivní přes den. Vývoj dělnic trvá zhruba třicet dní. Na rozdíl od sršně obecné se rodí v jednom hnízdě více královen, které se líhnou koncem srpna a se samci se páří na podzim.
Chraňte včely
Sršeň asijská je nebezpečná, protože je velký predátor. Loví různé druhy hmyzu včetně opylovačů, například motýly, včely samotářky nebo pestřenky. Velkým nebezpečím je pro včelstva, jejichž počet by dokázala zredukovat až o třicet procent. Způsobuje rovněž škody v ovocných sadech a vinohradech, kde si jich můžete všimnout, jak sají sladkou šťávu z ovoce.
Pokud patříte mezi včelaře, můžete sršně asijské zpozorovat, jak létají kolem úlů. Číhají ve vzduchu a čekají, dokud nevyletí včela. V tu chvíli se na ni vrhnou, ukousnou jí hlavu a trup bohatý na bílkoviny odnesou do hnízda jako potravu pro své larvy. Množství útoků výrazně vzrůstá v srpnu a kulminuje na podzim. Jakmile proto sršně kolem hnízda uvidíte, je potřeba zasáhnout a včely ochránit, protože bez včel se lidstvo neobejde. Do prostoru před vstupy do úlů můžete nainstalovat speciální pasti, například soustavu elektricky nabitých drátů nebo síťovinou s tak velkými oky, aby se jimi protáhly jen včely, ale větší sršně nikoliv. Včelstvo musí být zdravé, pak útoku sršně lépe odolá, také včelnici je potřeba udržovat v čistotě. Výskyt sršně asijské nahlaste místnímu včelařskému spolku a Agentuře ochrany přírody a krajiny České republiky přes web Invazní druhy nebo e-mailem invaznidruhy@nature.cz. Díky organizaci Chytrý včelař vznikla i aplikace Nahlaš sršně.
Sršeň asijská může být nebezpečná i pro člověka
Spolupráce odborníků a obyčejných lidí je důležitá při stopování sršních hnízd. Jedná se o zákeřný druh, který výskyt člověka poblíž hnízda popudí tak, že vetřelce začne zuřivě napadat a v útoku pokračuje, dokud jej nedostihne. Bodnutí sršní je velmi bolestivé, podle odborníků takřka nesrovnatelné s jiným hmyzem. V Evropě se sršeň asijská chová zatím méně útočně, nicméně i tak byla zaznamenána tři lidská úmrtí, k nimž vedlo napadení tímto hmyzem.