vytisknout velikost písma Správná výživa a hnojení trávníku: Jak na to?

Každý trávník potřebuje v průběhu celého vegetačního období kvalitní výživu. Jak tedy trávník správně hnojit, aby měl zajištěný pravidelný přísun živin? Poradíme vám, jak na to.

Základem dokonalého trávníku je vyrovnaná a dostatečná výživa, jež ovlivňuje kvalitu travního porostu a jeho odolnost vůči zátěži, chorobám a stresům. Obzvláště často kosené a intenzivně udržované trávníky jsou na výživu velmi náročné. Potřebné množství živin stanovíme nejlépe rozborem půdy, vizuálním posouzením travního porostu a doporučenými dávkami hnojiv. Živiny trávníkům dodáváme organickými hnojivy nebo hnojivy průmyslovými v granulované či kapalné formě.

Klepněte pro větší obrázek

Základním výživovým prvkem pro trávník je dusík (N), který podporuje růst a intenzitu odnožování trav, fosfor (P), jež ovlivňuje nasazování odnoží a růst kořenové soustavy a draslík (K), díky němuž se zvyšuje odolnost trav proti chorobám, poškození zimními mrazy a nedostatku vody. Doplňkovými prvky jsou pak vápník (Ca) – stavební prvek rostlinných buněk a dále pak hořčík (MgO) a železo (Fe) – prvky, jež jsou důležité pro listovou zeleň a tvorbu organické hmoty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dostatečnou výživu v průběhu celého vegetačního období trávníku je tedy dobré zajistit použitím kvalitních kombinovaných hnojiv obsahující základní prvky: dusík, fosfor, draslík a hořčík. Přinášíme vám několik tipů.

Trávníkové hnojivo aros starter® s prodlouženým účinkem je obohacené o hořčík (MgO) a řadu stopových prvků. Je určeno pro dokonalou výživu všech typů trávníků s možností použití v průběhu celého vegetačního období, především při regeneraci starých a zakládání nových trávníků. Zvyšuje odolnost vůči letním a zimním stresům.

Vegetační trávníkové hnojivo aros power® s dlouhodobým účinkem je hnojivo, které obsahuje pozvolně uvolňující se dusík (N) podporující růst a intenzitu odnožování trav. Je obohacené o hořčík (MgO) a řadu stopových prvků. Hnojivo je určeno pro dokonalou výživu všech typů trávníků s použitím od poloviny března do konce srpna. Zlepšuje zdravotní stav a odolnost vůči letním stresům.

Podzimní výživu pro zdárné přezimování zajistí trávníkové hnojivo aros winter® obsahující vyšší podíl draslíku, který zvyšuje odolnost trav proti chorobám, poškození zimními mrazy a nedostatku vody. Hnojivo je určeno pro dokonalou výživu všech typů trávníků s použitím od září do poloviny listopadu.

Klepněte pro větší obrázek

Volbou travního hnojiva na míru vašich potřeb práce s trávníkem nekončí. Perfektní trávník vyžaduje pozornost a především pravidelnou péči v průběhu celého vegetačního období.

Náš tip

Trávník přihnojujeme v mírně pokoseném stavu, při výšce cca 40–60 mm, nikdy ne čerstvě posekaný ani vlhký. V případě výskytu dvouděložných plevelů je vhodné trávník ošetřit příslušným herbicidem, cca dva týdny před aplikací hnojiva. V případě výskytu mechu použijeme ANTI-MECH speciální hnojivo proti mechu v trávnících.

Více informací najdete na www.aros.cz

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které nesmíte dělat

Jak pěstovat kanadské borůvky: 7 chyb, které …

Kanadské borůvky patří k jedněm z nejoblíbenějších druhů drobného ovoce, které si můžete vypěstovat na zahradě, ale i v květináči na balkoně. Aby rostliny bohatě plodily, potřebují zajistit specifické pěstební podmínky a vhodnou péči.

24.  7.  2021 |
Kateřina Hradová
Pěstování
Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se na tipy z celé ČR

Kam na houby: Víme, kde rostou! Podívejte se …

Po vydatných deštích, které v posledních dnech zalily Česko, houby konečně rostou, i když samozřejmě zdaleka ne všude. Podle mykologů se ale v nadcházejícím období můžeme těšit na pořádnou nadílku. Kam tedy v Česku vyrazit na houby, kde vás čekají nejlepší úlovky? V textu najdete tipy kraj po kraji.

13.  7.  2021 |
Lenka Chvostová
Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typické pro satan, hořčák a další houby?

Jak poznat jedovaté a hořké hřiby: Co je typi…

V lese se na vás smějí hřiby jak z učebnice, verdikt zkušeného houbaře však vzápětí vaše nadšení pošle pod bod mrazu. Jsou to hořčáky. Stačí jeden kousek a máte zkaženou celou smaženici. V tom lepším případě. Po konzumaci jedovatých hřibů si můžete způsobit zdravotní potíže. Jak tyto hřiby rozeznat od praváků?

28.  7.  2021 |
Markéta Žídková
Hřib žlučníkHřib satanNejedlé hřibyJedovaté hřibyHouby
Tajemná měsíčnice uzdraví srdce i mozek. V přírodě ji ale nesbírejte

Tajemná měsíčnice uzdraví srdce i mozek. V př…

Asi metr vysoká bylina vykvétá na jaře a v brzkém létě a omamně voní. Nejvíc pozornosti si ale zaslouží na podzim, kdy její tobolky získají vzhled stříbrných penízků, které září podzimním pošmournem. Tehdy je nepřehlédnutelná.

23.  7.  2021 |
Lucie Kořistová
Měsíčnice vytrvalá
Malování na kamínky: Skvělá zábava pro děti i dospělé

Malování na kamínky: Skvělá zábava pro děti i…

Relaxace, zábava, ale i podpora kreativity a barevného vnímání. A také vzrušení z toho, kdo náš kamínek najde, i z hledání těch cizích. Důvodů, proč se zapojit to téhle úžasné zábavy, které už po celém světě propadly miliony lidí všech věkových kategorií, je celá řada. Zkuste to taky!

13.  1.  2021 |
Lenka Chvostová
Malování na kamenyNávodJak na toDIY