vytisknout velikost písma Spočítejte ptáky třeba na krmítku, Ptačí hodinka je tu!

Zábava a vzdělání v jednom pro celou rodinu, to je akce známá jako Ptačí hodinka, kterou organizuje Česká společnost ornitologická. Zúčastnit se pozorování můžete i z vašeho domova. Pomozte vědcům získat reálný obraz o stavu ptactva.

Zúčastnit se Ptačí hodinky je jednoduché. Tato akce spočívá v tom, že kdykoliv od 7. do 9. ledna 2022 (tedy už za pár dní) si vyhradíte hodinu svého času ke sčítání ptáků na jednom místě a výsledek svého pozorování poskytnete do 14. ledna České společnosti ornitologické. Proč to? Vědci toho o chování zimujících ptáků zatím vědí velmi málo. Díky spolupráci s co největším počtem amatérských pozorovatelů mohou získat dostatek údajů o tom, kolik ptáků se u nás v zimě vyskytuje, jaké prostředí nejraději využívají, a časem také informace, které druhy v našich končinách ubývají a které přibývají.

Jak se v zimě postarat o ptáky na zahradě

Jak se v zimě postarat o ptáky na zahradě

Čím začít? Zvolte si vhodné pozorovací místo

Základem je vybrat místo vhodné pro pozorování – dobře se hodí krmítko, které máte na zahradě či na balkoně a v němž ptákům nabídnete kvalitní a pestrou stravu tak, aby si na ní pochutnalo vícero druhů. Výhodou dobře umístěného krmítka je, že z tepla domova můžete dobře sledovat, co se na něm děje. Sčítat však lze i venku – v parku, v lese či remízku, zásadní však je, že po celou dobu šedesátiminutového pozorování zůstanete jen na jednom místě. Zapomeňte tedy na procházku: při ní byste totiž výrazně zvětšili území, na kterém sčítáte, a zkreslili tak výsledky. Navíc během pohybu krajinou často zaznamenáte jiné druhy, než když stojíte dlouho na jednom místě, což by opět ovlivnilo výsledek.

Jak se žije ptákům v zimě

Jak se žije ptákům v zimě

Dodržujte pravidla sčítání

  1. Zapojte do této aktivity děti i přátele: počítat a rozpoznávat jednotlivé druhy můžete společně, platí však, že výsledek vaší šedesátiminutové akce je třeba odevzdat jeden.
  2. Zapisujte vždy nejvyšší počet jedinců stejného druhu, které spatříte najednou. Uvidíte-li například tři sýkory modřinky, za chvíli šest a po chvíli už jen jednu, zapište u modřinky šestku. Díky tomu žádného ptáčka nezapočtete omylem dvakrát. Za každý druh budete uvádět jen jedno číslo – počty samců, samic či mláďat se nerozlišují.
  3. Počítají se všichni ptáci, které na zvoleném místě uvidíte, nezáleží na tom, zda zaletí do krmítka, nebo jen prolétnou kolem.
  4. Pokud víte, že k vám na krmítko pravidelně létá například hýl, pokud ho ve vymezené hodině neuvidíte, rozhodně ho nezapisujte! Je pravděpodobné, že k vám zrovna výjimečně nepřilétl, ale jinam zase výjimečně ano, ačkoliv tam běžně nebývá. Díky tomu, že budou zpracována pozorování z velkého množství míst, bude výsledkem reálný obrázek zimních hostů na krmítkách navzdory těmto „výchylkám“.

Pozorování vás baví?

Pak během tří dnů můžete ptáky sčítat vícekrát. Časy se nesmějí překrývat, takže nejdříve dokončete jedno sčítání (60 minut) a teprve potom – klidně třeba hned nebo až odpoledne či druhý den – můžete začít s dalším (opět 60 minut). Místo sčítání můžete nechat stejné nebo měnit. Při takovémto opakovaném sčítání pošlete k vyhodnocení všechny výsledky – každý ale v samostatném formuláři.

Jak a proč přilákat na zahradu užitečné živočichy

Jak a proč přilákat na zahradu užitečné živočichy

Co když některého z ptáků nepoznám?

V případě, že nevíte, o který druh se jedná, ptáka si dobře prohlédněte a pokuste se jej podle výrazných znaků určit. Pomocná vám může být například sekce na stránkách ČSO Určování ptáků. Pokud ani to nepomůže, nebuďte zklamaní: ani zkušení ornitologové nejsou schopni určit každého ptáka, který se kde mihne. V takovém případě využijte ve formuláři kolonku „neznámý druh“. Pro vědecké zpracování je lepší ptáka, kterým si nejste jisti, zapsat coby neznámého než riskovat, že jej určíte špatně.

Čím krmit ptáky, labutě a lesní zvěř? Pečivo je může i zabít!

Čím krmit ptáky, labutě a lesní zvěř? Pečivo je může i zabít!

Kam poslat výsledky sčítání?

  • Nejjednodušší je zapisovat výsledky svého pozorování online, a to hned během sčítání. Potřebný formulář pro odeslání pozorování vám bude k dispozici od pátku 7. ledna 2022. Na začátku sčítání si jej otevřete, spusťte časovač a pak už jen zaznamenávejte nové ptáky, které uvidíte.
  • Další možností je vzít si tužku a papír či vytisknout si papírový formulář, poznamenat si čas sčítání, všechny spatřené druhy včetně jejich počtů, ukončit pozorování a teprve poté své záznamy – najednou – přepsat do počítače a odeslat. V případě, že nemáte a ani nebudete mít přístup k internetu, pošlete vyplněný papírový formulář poštou na adresu: Česká společnost ornitologická, Na Bělidle 34, 150 00, Praha-Smíchov. Výsledky je nutné odeslat do 14. ledna 2022.
Dejte ptákům napít. Pítka na zahradě zachrání i ježky a další zvířata

Dejte ptákům napít. Pítka na zahradě zachrání i ježky a další zvířata

Proč se Ptačí hodinky účastnit?

Hned na začátku roku máme všichni šanci podílet se na zajímavém výzkumu, jehož výsledky nám řeknou víc o životě ptáků. Kdo má rád přírodu, jistě mu tato možnost udělá radost. Do akce se mohou zapojit i školy, školky, přírodovědné kroužky, třídní kolektivy. Na stránkách České společnosti ornitologické lze najít výukové materiály určené pro děti různých věkových kategorií. 

Zapojíte-li do pozorování i děti, předáte jim nenásilnou, hravou formou informace o ptácích kolem nás a podnítíte v nich snahu o poznávání jejich života. Pokud budete výsledky sčítání odevzdávat elektronicky, získáte certifikát s profilem svého krmítka.

Ptačí krmítko pověste v říjnu. Jaké vybrat a čím ptáky nasytit?

Ptačí krmítko pověste v říjnu. Jaké vybrat a čím ptáky nasytit?

Sledujte náš facebook


Nejčtenější články

Trendy v bydlení 2022: Nejžhavější dekorace do domácnosti. Co vytáhnout po babičce?

Trendy v bydlení 2022: Nejžhavější dekorace d…

Pohovku nezměníme tak jednoduše jako účes nebo letní šaty. Ale pokud chystáte rekonstrukci nebo zvažujete, že nově vymalujete, není od věci vědět, co je zrovna in. Dobrou zprávou je, že v roce 2022 vás nikdo nepomluví, pokud vytáhnete staré křeslo, lampu a kupříkladu i výšivky. Nemáte doma schovaný starý ubrus po babičce? Nebo aspoň nějakou dečku? Pro inspiraci se podívejte i na video v úvodu článku a následnou galerii.

16.  1.  2022 |
Markéta Žídková
Domácnost
7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstování zamiokulkasu

7 věcí, na které musíte dát pozor při pěstová…

Zamiokulkas se v současnosti řadí mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Ač exotický, jeho pěstování není náročné. Je příkladem moderní rostliny – na trhu se objevil jen před pár lety, ale rychle si vydobyl své místo na slunci. Užitečné rady nejen pro začátečníky najdete i ve videu v úvodu článku.

včera |
Kateřina Hradová
Výživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdciExotika
Chcete zeleninu v zimě i bez skleníku? Vyrobte si jednoduchý tunel za pár korun

Chcete zeleninu v zimě i bez skleníku? Vyrobt…

Jednoduchá konstrukce z kovových obručí a tkaniny pomůže nejen prodloužit vegetační období, ale dokáže zeleninu udržet v bezpečí před škůdci. Výhodou je snadná manipulace a nízká pořizovací cena.

21.  1.  2022 |
Lucie Kořistová
Fóliovník
Zahradnické tipy na zimu: Co můžeme pěstovat a vysévat v lednu a v únoru i u nás doma

Zahradnické tipy na zimu: Co můžeme pěstovat …

S příchodem nového roku se dny pomalu začaly prodlužovat. A i když to bude trvat ještě dlouho, než přijde jaro, zahradníci už nemusí sedět s rukama v klíně, ale mohou spustit přípravné práce na novou zahradní sezonu.

23.  1.  2022 |
Lucie Kořistová
Sazenice
Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Pět chyb, kterými ničíte vánoční hvězdu

Rok co rok si pořizujete vánoční hvězdu, ale její konec bývá neslavný? Na vině je jedna či hned několik pěstitelských chyb, jichž se dopouštíte. Zjistěte, co děláte špatně, a řiďte se našimi radami. Názornou ukázku najdete i ve videu v úvodu článku.

30.  12.  2021 |
Kateřina Hradová
Zahrádkářův diářVýživa a hnojeníPokojové rostlinyPěstováníOchrana a péčeChoroby a škůdci