Ochrana před mrazem, vlhkem a ostrým sluncem
V podzimní zahradě se obvykle nahromadí hodně spadaného listí. Byla by škoda vše hned pečlivě shrabat. Listí totiž výborně chrání půdu a pěstované rostliny před zhoubným vlhkem, mrazem a silným zimním sluncem. Dát ho můžeme k choulostivějším trvalkám, dvouletkám, k opadavým a neopadavým dřevinám – například k rododendronům a azalkám, jehličnanům a živým plotům. Listí nahrneme k rostlinám a trochu zasypeme kompostem, aby je vítr neodfoukl. Do jara ochranná pokrývka z listí z větší části zetleje.
Trávníkové hnojivo: zdarma a takřka bez práce
Možná namítnete, že když listí na trávníku ponecháte do jara, výsledkem budou jen podivné fleky a lysiny, a máte pravdu. Na druhou stranu ošidíte trávu o přírodní hnojivo. Řešením je počkat, až opadá všechno listí a sekačkou je rozmělnit. Takto upravené listí se do jara pohodlně rozloží a jarní péče o trávník se pak promění jen v lehkou úpravu povrchu a provzdušňování.
Ořechové listí na kompost nepatří, javor a líska ano
Pokud přece jen ještě zbude hromada dalšího listí, je další možností ho zkompostovat. Listy ovocných stromů, javorů, lísky a mnoha okrasných keřů se rozkládají velmi dobře. Naopak listy jírovce, ořechů a dubů obsahují hodně tříslovin, takže jejich tlení probíhá poměrně pomalu, proto je raději zlikvidujte jiným způsobem. Například je odvezte do sběrného dvora, kde bioodpad bezplatně zlikvidují.
Kompostér nebo rychlokompostér?
Pro kompostování listí se vyrábějí speciální drátěné kompostéry nebo takzvané rychlokompostéry. Do drátěných kompostérů se listí po vrstvách prosypává zeminou a kompost se nechá přirozeně dozrát. V plastových rychlokompostérech probíhá tlení velmi rychle, zpravidla je kompost „zralý“ již za tři měsíce. Podmínkou je však důkladné prolití navrstveného listí. Hodnotný listový humus pak můžete využít v zahradě jako organické hnojivo a na jaře se bude lehký substrát hodit při přesazování pokojových květin.
Zahradní vysavač je lepší než hrábě
Pro sběr listí v zahradě lze využít speciální zahradní vysavače, které silným proudem vzduchu listí nasají a zpětným chodem ho snadno vysypeme do pytle či přímo do kompostéru. Některé typy zahradních vysavačů mohou zároveň zastávat i funkci drtiče.
Podzimní listí přiláká i ježka. Jak na to?
Menší kupky listí, umístěné někde v koutku zahrady, lákají k přezimování ježky a obojživelníky, kteří na jaře a během sezóny likvidují slimáky a jiné škůdce. Pokud chcete, aby se ježkům v listí líbilo, dejte jim do kupky domeček (můžete koupit hotový nebo jej nahradit bedýnkou) vystlaný suchou trávou, senem nebo mechem.