A nemusí to být jen zeď, kam kapsář umístíte – stačí jakákoli svislá plocha, a to v interiéru i exteriéru. Zelení tak ozdobíte i prostory, do nichž by se za použití klasických květináčů žádná rostlinka nevtěsnala. A protože květinové kapsáře plní krom funkce praktické i okrasnou, hodí se jako zajímavý dárek – třeba právě k Vánocům.

Dekorace s praktickým využitím
Ozdobné obaly zkrášlí coby dekorativní prvek nejen větší, ale i menší terasy, balkony či pergoly, ale stejně tak kterékoli místo ve vašem domově. Výhodou je, že nezáleží na tom, zda se jedná o prostor rozsáhlý, nebo naopak stísněný či úzký – kapsáře se vejdou všude.

Tento produkt vyvinuli pracovníci firmy K + K zahrada s. r. o., jež působí v oblasti návrhů a realizací interiérové a exteriérové zeleně. Mysleli přitom zvlášť na milovníky rostlin, kteří bojují s nedostatkem prostoru ve svém obydlí.
Který materiál pro vás bude nejvhodnější?
Máte-li doma děti či domácí zvířata, oceníte i kvalitní provedení kapsářů a jejich odolnost vůči pádu, poškození a rozbití. Vyrábí se totiž z kvalitních materiálů, opatřených úpravou odpuzující vodu a plísně.

Kapsáře jsou barevně stálé, odolné vůči UV záření, mrazu a vyšším teplotám. Mají vyztužení pomocí sklolaminátových tyček pro lepší tvar a stabilitu. Základní materiály, z nichž se vyrábějí, jsou dva: syntetický akryl a PVC, v menší míře bavlna.
Akryl je díky svým vlastnostem velice odolný a stálý, kapsáře z něj se tedy hodí nejen pro vnitřní, ale i vnější použití – zajistěte ale, aby na ně nepršelo, protože v kapsách by se držela voda.

Obaly z PVC si poradí s teplotami od minus 30 do 70 stupňů Celsia, z čehož logicky vyplývá jejich umístění především v exteriéru. Naopak bavlněné kapsáře s přírodním vzhledem vnesou kouzlo útulnosti do interiérů.

Nebojte se kombinovat
Jednotlivé typy kapsářů ale můžete volně kombinovat: působivě vypadá například použití dvou různobarevných materiálů. Podle velikosti zvoleného místa lze pomocí nerezových či pozinkovaných karabin spojit libovolné množství kapsářů, k čemuž slouží čtyři nerezová oka na každém z nich.

Osázení kapsářů a jejich následná údržba
Pěstování rostlin v kapsářích na květiny probíhá podobně jako u standardních keramických obalů. Rostliny je možné do kapsy buď přímo zasázet, či je vložit i s květináčem. Pro lepší manipulaci a pro udržení kapsáře v co nejlepším stavu je dobré použít do něj speciální vložku, do níž rostlinu zasadíte, takže kapsář poté slouží jako klasický obal na květináč.

Údržba takovýchto kapsářů je jednoduchá; díky vlastnostem použitých materiálů se špína nedostává do vnitřní struktury vláken. Pro čištění se využívá vlažná voda s mýdlovým roztokem v kombinaci s kartáčem či hadříkem. Kapsáře není možné prát v pračce ani čistit chemickými přípravky, aby nedošlo k poškození struktury a vlastností materiálů.

Soutěžte s námi!
Pokud vás kapsáře zaujaly, zkuste nějaký vyhrát v naší soutěži, která potrvá přesně do 24. prosince 2009. Budete-li mít štěstí, získáte od nás ještě po Vánocích pěkný dárek. Jak se soutěže zúčastnit?

Napište nám do uvedeného data na adresu soutez@abecedazahrady.cz odpovědi na následující tři otázky:
-
Kombinace kterých dvou barev kapsářů by se nejlépe hodila pro váš interiér? Vyberte jednu barvu pro kapsář z akrylu (možnosti: žlutá, oranžová, červená, vínová, béžová, hnědá, tmavě zelená, modrá, bílá, šedá, černá) a jednu pro kapsář z PVC (možnosti: žlutá, oranžová, zelená, černá).
-
V článku Jak pěstovat orchideje: Phalaenopsis, vánoční dárek i pro začátečníka je vložený Návod k pěstování orchidejí. Co vám radí ohledně způsobu zálivky?
- Z jakého důvodu se doporučuje použít na kapsáře impregnaci? Nápovědu najdete na stránkách firmy K + K zahrada s. r. o.
Nezapomeňte do mailu připojit své jméno i adresu a do předmětu zprávy vepsat heslo Kapsář. Příspěvky, které nebudou tyto informace obsahovat, nebudou do soutěže zařazeny.